Gündem Kadıköy tarifesi Ruhsat 30 bin

Kadıköy tarifesi: Ruhsat 30 bin

Kadıköy Belediyesi’nde zabıtalar rüşveti tarifeye bağlamış: İnşaat ruhsat onayı 30 bin, çatı tadilatı 10 bin, izinsiz beton dökmek 1500, hafriyat 1000, vinç kurmak 500 lira. Rüşvet operasyonunun ardından çok sayıda vatandaş zabıtaların rüşvet taleplerini anlatmak için güvenlik güçlerine başvurdu.

Abone Ol Google News
Şahin Şen Burak Doğan Yeni Şafak
Kadıköy tarifesi: Ruhsat 30 bin
Arşiv

İstanbul merkezli 5 ilde rüşvet suçuna karıştıkları iddiasıyla gözaltına alınan 194 şüphelinin ifade alma işlemleri başladı. Anadolu Cumhuriyet Başsavcılığı Memur Suçları Soruşturma Bürosu’nca yürütülen soruşturma kapsamında, “örgütlü olarak rüşvet almak, vermek, aracılık etmek ve resmi belgede sahtecilik” suçlarına karıştıkları iddiasıyla önceki gün Kadıköy Belediyesi’nde görevli 48 zabıta memuru ve 6 gıda denetim mühendisinin de aralarında bulunduğu 224 şüpheli hakkında gözaltı kararı verilmiş, İstanbul, İzmir, Adana, Kocaeli ve Şırnak’ta düzenlenen eş zamanlı operasyonda 194’ü yakalanmıştı. Firari 30 zanlının yakalanması için çalışmalar sürerken, gözaltındaki zanlıların Emniyetteki işlemleri sürüyor.

TARİFEYE BAĞLAMIŞLAR

Yaklaşık 1 yıl süren teknik ve fiziki takip sonucu, rüşvet şebekesinin elebaşılığını zabıta memuru A.K’nin yaptığı belirlendi. Menfaat temin edebilecekleri kişilere kendi aralarında “sağlam arkadaş” dediklerin için “Sağlam Arkadaş Suç Örgütü” olarak adlandırılan çete, rüşveti tarifeye bağladı. Çete, inşaat ruhsat onayı için 30 bin, çatı tadilatı için 10 bin, izinsiz beton dökmek için 1500, hafriyat için 1000, vinç kurmak için 500 TL rüşvet aldı. Çetenin usulsüzlükleri örtmek için sahte belge düzenlediği tespit edildi. Operasyonun ardından çok sayıda vatandaş da güvenlik güçlerine başvurarak gönüllü olarak ifade verdi.

Rüşvetin itirafı

Sürpriz ifadelerle soruşturmanın genişleyeceği belirtilirken şüphelilerden bazıları itirafçı oldu. Şüpheliler rüşvet çarkını şöyle anlattı:

- Bütün yasal izinlerim olmasına rağmen, zabıta memuru A.K.’ye 5 bin lira para verdim. Bu süre zarfında A.K., göstermelik olarak inşaat alanına geldi, bize herhangi bir cezai işlem uygulamadı. Bu denetimleri sadece göstermelik olarak yaptı.

- Zabıta memuru C.U. bana “Ben buranın Allah’ıyım, bana para verdiğiniz takdirde size ceza yedirmem” dedi. Rüşvet parasını zabıta A.K.’ye inşaat alanı içerisinde elden verildiğini gördüm.

- Kadıköy zabıta memurları iş sahasına gelerek, “Burayı toplarız, dağıtırız, bu bölgeden izin almanız mümkün değil” diye tehdit etti. Bu nedenle R.E., soyadlarını bilmediği C., Y. ve İ. isimli zabıtalara elden 500-1000 lira arasında para verdi.

CHP'li Kadıköy Belediyesi'ne rüşvet operasyonu: 224 şüpheli için gözaltı kararı var
GÜNDEM
CHP'li Kadıköy Belediyesi'ne rüşvet operasyonu: 224 şüpheli için gözaltı kararı var

Kadıköy’de rüşvet havuzu
GÜNDEM
Kadıköy’de rüşvet havuzu


6698 sayılı Kişisel Verilerin Korunması Kanunundaki amaçlar ile sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerezler kullanılmaktadır. Detaylı bilgi için çerez politikamızı inceleyebilirsiniz.