Gündem Karaciğer yetmezliği tanısı koyulan minik Asyaya umut ışığı doğdu

Karaciğer yetmezliği tanısı koyulan minik Asya'ya umut ışığı doğdu

Kars'ta karaciğer yetmezliği tanısı koyulan beş yaşındaki Asya'ya, olası nakil ihtiyacı için ambulans uçakla getirildiği Adana'da uygulanan tedavi sonuç verdi. Servise alınan Asya'nın organ nakli olmasına gerek kalmadığı bildirildi.

Abone Ol Google News
Haber Merkezi DHA
Karaciğer yetmezliği tanısı koyulan minik Asyaya umut ışığı doğdu
Minik Asya'nın tedavisi Adana'da devam ediyor.

Adana Şehir Eğitim ve Araştırma Hastanesi Başhekimi ve Karaciğer Nakil Sorumlu Cerrahı Prof. Dr. Süleyman Çetinkünar, "Karaciğer destekleyici tedaviler uyguladık. Hastamızın durumunun iyiye gittiğini ve karaciğer naklinden uzaklaştığını saptadık" dedi.

Kars'ta arıcılık yapan Selahattin Daştan (52) ile Hayriye Daştan (44) çiftinin dört çocuğundan en küçüğü Asya, aşırı uyku hali, halsizlik ve iştahsızlık şikayetleriyle Kars Harakani Devlet Hastanesi'ne götürüldü. Tetkik ve muayeneyle Asya'ya, viral enfeksiyon sonucu ani gelişen karaciğer yetmezliği tanısı koyuldu. Asya, karaciğer nakli gerekebileceği ve donanımlı merkezde olması gerektiği için 25 Mart'ta ambulans uçakla Adana Şehir Eğitim ve Araştırma Hastanesi'ne getirildi. Çocuk yoğun bakım ve karaciğer nakil ekibinin yakından ilgilendiği Asya'ya, üç gün boyunca yoğun bakımda karaciğer destekleyici tedaviler yapıldı. Tedavilere olumlu yanıt veren Asya, yoğun bakımdan çıkarılıp, dün sabah servise alındı.

'Sağlığı iyiye gidiyor'

Hayatından endişe edilen Asya'nın tedavi sürecini takip eden Adana Şehir Eğitim ve Araştırma Hastanesi Başhekimi ve Karaciğer Nakil Sorumlu Cerrahı Prof. Dr. Süleyman Çetinkünar, Asya'ya şimdilik nakil durumunun gerekmediğini açıkladı. Akut karaciğer yetmezliğinin nedenlerini araştırdıklarını dile getiren Çetinkünar, "Kars'taki doktorlarla görüştüğümüzde viral bir enfeksiyon sonucu karaciğer enzimlerinin yükseldiğini belirttiler. Buradaki ilk değerlendirmelere baktığımızda karaciğer yetmezliği dediğimiz bir tablo hakimdi. Hafta sonu boyunca karaciğer destekleyici tedaviler uyguladık. Elde edilen verilerde, hastamızın durumunun iyiye gittiğini ve karaciğer naklinden uzaklaştığını saptadık. Hastamız yoğun bakımdan çıktı, servise alınarak orada takibi yapılacak" dedi.

Ani karaciğer yetmezliği belirtileri

Hastalığın belirtilerinden de bahseden Prof. Dr. Çetinkünar, ebeveynlere şu uyarılarda bulundu: "Çocuk yaşlarda çeşitli viral enfeksiyonlar olabiliyor. Doğumsal hastalıklardan kaynaklı ya da metabolik hastalıklardan dolayı karaciğer enzimlerinde yükselebilme ve karaciğer yetmezliği gelişebiliyor. Ani karaciğer yetmezliklerinde ilk belirtiler, ani gelişen karın ağrısı, ateş, halsizlik ve bilinç bulanıklığı gibi durumlar oluyor. Tabi bu belirtilerin yol açtığı hastalıklar çok fazla ama bu semptomlar görüldüğünde karaciğer yetmezliğinin gelişebileceği, zehirli karaciğer iltihabı tablosunun oluşabileceğini de ebeveynlerin bilinçlerinde tutmaları ve hemen doktora başvurmaları gerekiyor."

'Korku ve mutluluğu bir arada yaşadık'

Ailede böyle bir rahatsızlık olmadığını söyleyen Hayriye Daştan, iki gün içinde ani gelişen belirtiler sonucu kızını hastaneye götürdüklerini anlattı. Asya'nın sağlık durumu hakkında korku ve mutluluğu bir anda yaşadıklarını söyleyen Daştan, "Organ yetmezliği denilince çok korkmuştuk. Adana'da doktorlarımız bize umut veren açıklamalar yaptı. Kızımın sağlığının düzeliyor olmasına çok mutlu olduk" dedi.

Hayriye Daştan, Asya'nın Adana'ya sevk süreci için Sağlık Bakanlığı'na ve ilgilenen tüm doktorlara teşekkür etti.

Kars'ta son 30 yılın en yoğun kışı yaşanıyor
FOTOĞRAF 7
Title
Karsta kar yağışı yeniden başladı. Kar yağışıyla birlikte özellikle köylerde yaşayan vatandaşların da zorlu sınavı başladı.
Title
Vatandaşlar, bir taraftan karla mücadele ederken, diğer taraftan da günlük yaşantılarını sürdürmeye çalışıyor.
Title
Evlerinin önünde biriken metrelerce yükseklikteki karı küreyen vatandaşlar, daha sonra ahırlarda bulunan hayvanlarının yiyeceklerini taşımaya başladı. Bir kedinin kara batarak yürümesi ise kameralara yansıdı.
Title
30 yıldır böyle kar yağmamıştıKarsta metrelerce kar olduğunu, son 30 yılda mart ayında bu kadar çok kar yağmadığını belirten Mahmut Bilgir, Ne söylememi bekliyorsun. 30 yıldır Karsta görülmemiş bir kış yaşıyoruz. Mart ayında bu kadar kar yağışı görülmemişti. Metrelerce kar var, evler kar altında, arabalar kar altında dedi.
Title
Karsın Digor ilçesine bağlı Dağpınar beldesinde yoğun kar yağışıyla birlikte kar kalınlığı 1,5 metreyi geçti.
Title
Title
Kars'ta son 30 yılın en yoğun kışı yaşanıyor
Kars'ta son 30 yılın en yoğun kışı yaşanıyor. Vatandaşlar, "Kars'ta görülmemiş bir kış yaşıyoruz. Mart ayında bu kadar kar yağışı görülmemişti. Metrelerce kar var, evler kar altında, arabalar kar altında" ifadelerini kullandı.
Kars'ta rahatsızlanan çocuk için ambulans uçak havalandı
OYNAT 00:44
Kars'ta rahatsızlanan çocuk için ambulans uçak havalandı
Kars'ta ani gelişen karaciğer yetmezliği tanısı konulan beş yaşındaki çocuk, ambulans uçakla getirildiği Adana'da tedavi altına alındı.

6698 sayılı Kişisel Verilerin Korunması Kanunundaki amaçlar ile sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerezler kullanılmaktadır. Detaylı bilgi için çerez politikamızı inceleyebilirsiniz.