Gündem Bakan Karaismailoğlu İhtiyaç olduğu sürece öğrencilerimize ücretsiz internet paketlerini vermeye devam edeceğiz

Karaismailoğlu: Öğrencilerimize ücretsiz internet paketlerini vermeye devam edeceğiz

Bakan Karaismailoğlu: İhtiyaç olduğu sürece öğrencilerimize ücretsiz internet paketlerini vermeye devam edeceğiz

Ulaştırma ve Altyapı Bakanı Adil Karaismailoğlu, "Ulaştırma ve Altyapı Bakanlığı olarak öğrencilerimizin uzaktan eğitim süreçlerine destek oluyoruz. Türk Telekom, Turkcell ve Vodafone ile yapmış olduğumuz bu çalışmalar ile ihtiyaç olduğu sürece öğrencilerimize ücretsiz internet paketlerini vermeye devam edeceğimizin altını çizmek istiyorum" dedi.

Haber Merkezi AA
Bakan Karaismailoğlu
Bakan Karaismailoğlu

Ulaştırma ve Altyapı Bakanı Adil Karaismailoğlu, Ulusal Akıllı Ulaşım Sistemleri (AUS) Strateji Belgesi ve 2020-2023 Eylem Planı Tanıtım Toplantısı'nda yaptığı konuşmada, dünyanın büyük bir hızla dijitalleştiğine dikkati çekti.

Karaismailoğlu, dünyanın ve ülkenin içinde bulunduğu salgın koşullarında, son 6 ayda bilgi ve iletişim altyapılarının öneminin daha da arttığını anlattı.

Ulaştırma Bakanı Karaismailoğlu: 2023'te 'Her yerden herkese genişbant'
EKONOMİ
Ulaştırma Bakanı Karaismailoğlu: 2023'te 'Her yerden herkese genişbant'

Özellikle sesli ve görüntülü arama, uzaktan eğitim ve uzaktan çalışma uygulamaları, video konferans toplantıları, e-sağlık uygulamaları, e-Ticaret ve e-Devlet uygulamaları kullanımı önemli ölçüde yaygınlaşırken sosyal ve ekonomik hayatın, bilgi ve iletişim altyapılarına daha fazla bağımlı hale geldiğine işaret eden Karaismailoğlu, şöyle devam etti:

  • "Özellikle salgın sürecinin başlangıcından itibaren ilk 3 aylık dönemde geçtiğimiz yılın aynı dönemine göre sabit abonelerin aylık internet kullanımı yüzde 51, mobil abonelerin aylık internet kullanımı yüzde 56 arttı. Güçlü haberleşme altyapımızla operatörlerimiz, tüm trafik artışlarını karşılayarak vatandaşlarımıza kesintisiz iletişim sunmaya devam etmektedir. Diğer yandan vatandaşlarımızın artan zorunlu iletişim ihtiyaçlarına yönelik çözümler de üretmekteyiz."

Karaismailoğlu, salgın döneminde Bakanlık olarak yapılan çalışmalar hakkında bilgi vererek, "Bu sayede Ulaştırma ve Altyapı Bakanlığı olarak öğrencilerimizin uzaktan eğitim süreçlerine destek oluyoruz. Türk Telekom, Turkcell ve Vodafone ile yapmış olduğumuz bu çalışmalar ile ihtiyaç olduğu sürece öğrencilerimize ücretsiz internet paketlerini vermeye devam edeceğimizin altını çizmek istiyorum" diye konuştu.

Salgın döneminde bilgi ve iletişim altyapısında eğitim, sağlık, bankacılık ve enerji olmak üzere kritik altyapıların hizmet sürekliliğini sağlamak üzere Bilgi Teknolojileri ve İletişim Kurumu bünyesinde yer alan Ulusal Siber Olaylara Müdahale Merkezi üzerinden anlık olarak trafikleri takip ettiklerini anlatan Karaismailoğlu, şunları kaydetti:

  • "Siber vatanımızda da gözetimimizi ve hakimiyetimizi büyük bir hassasiyetle sürdürmekteyiz. Son 6 ayda, Kovid ve korona konulu, zararlı yazılım ve oltalama türündeki siber tehditlerle ilgili birçok önleyici faaliyeti yerine getirmiş bulunuyoruz. Bu çerçevede Kovid-19 ile alakalı 42 adet zararlı yazılım tespiti, 420 komuta kontrol merkezinin engellenmesi, 71 sahte video konferans uygulamasının tespiti ve engellenmesi, uzaktan yönetim servisleri ve ara yüzleri ile ilgili toplamda 5 bin 879 zafiyetin tespiti ve kapattırılması, Ulusal Siber Olaylara Müdahale Merkezi ekiplerimiz tarafından gerçekleştirilmiştir."
Abone Ol Google News
Yangın sonrası can pazarı

Yangın sonrası can pazarı

Mahsur kalan 8 kişiyi itfaiye kurtardı.
Çatı katındauyuşturucu serası

Çatı katında
uyuşturucu serası

İstanbul'daki operasyonda ortaya çıktı.
Türk ihracatçısırekora doymadı

Türk ihracatçısı
rekora doymadı

​Şubat'ta ihracat 16 milyar 12 milyon dolara ulaştı.
Karın ağrısı<br>haritada

Karın ağrısı
haritada

​İsrail ve ABD, adalarımızı Yunanistan'a verdi.
Basra'dan Avrupa'ya Ovaköy

Basra'dan Avrupa'ya Ovaköy

Türkiye ile Irak arasında ikinci gümrük kapısının açılması için girişimler artıyor.
Kısa sürede açmak istiyoruz

Kısa sürede açmak istiyoruz

​Iraklı Bakan, Ovaköy Sınır Kapısı hakkında Yeni Şafak'a konuştu.

Zafer tamam sıra adalette

Zafer tamam sıra adalette

​Azerbaycan, Karabağ zaferini, Hocalı katliamının faillerinin yargılanmasıyla taçlandırmak istiyor.

Bir altın haber de Ağrı’dan

Bir altın haber de Ağrı’dan

​TMSF yönetimindeki Koza Altın, Ağrı'da büyük bir altın rezervi buldu.
Komplo olduğunu öne sürmüştü

Komplo olduğunu öne sürmüştü

Sancar'ın istifasına neden olan şantajla ilgili 6 kişi gözaltına alındı.
Bayraktar’a iftiraya tazminat

Bayraktar’a iftiraya tazminat

​İBB'nin, T3 Vakfı'na para aktardığı iddiasının asılsız olduğu mahkeme kararıyla tescillendi.
Kartınızı açık oynayın

Kartınızı açık oynayın

​Devlet Bahçeli'den muhalefete fezleke çağrısı.
Bize mavi liste yakışır

Bize mavi liste yakışır

​Normalleşme adımlarının genişletileceği renge dönüşmek için kampanya başlatıldı.
Daha fazla özgürlük ve şeffaflık

Daha fazla özgürlük ve şeffaflık

​Milletin ihtiyaç ve talepleri doğrultusunda hazırlanan İnsan Hakları Eylem Planı açıklandı.
Atiba'dan Malatya'da 'altın' gol

Atiba'dan Malatya'da 'altın' gol

​Beşiktaş, 28. hafta maçında Yeni Malatya'yı deplasmanda yendi.
Basra'dan Avrupa'ya Ovaköy
Ekonomi

Basra'dan Avrupa'ya Ovaköy

Türkiye ile Irak arasında Habur Sınır Kapısı’na ek ikinci gümrük kapısının açılması için girişimler artıyor. Ovaköy Sınır Kapısı, Türkiye’nin yanı sıra Avrupa’yı da Bağdat üzerinden Basra Körfezi’ne bağlayacak. Tarihi projenin ikinci aşamasında kara ve demir yolu projesi var. Ovaköy, Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın Irak Başbakanı Kazımi ile Ankara’daki görüşmesinde de gündeme geldi. Projeyle, Türkiye-Irak ticaretinin yeniden 20 milyar doları aşması hedefleniyor. Kapı; Kuveyt, Katar, BAE ve diğer Körfez ülkelerine ticari katkı sağlayacak. DEİK Türkiye-Irak İş Konseyi Başkanı Emin Taha, Türkiye’nin bu projeyi hayata geçirmek için yıllardır yoğun çaba sarf ettiğini söyledi.
Kısa sürede açmak istiyoruz
Dünya

Kısa sürede açmak istiyoruz

Yeni Şafak’a konuşan Irak Ulaştırma Bakanı Nasser Bandar, Ovaköy Sınır Kapısı’nı en yakın zamanda açmayı istediklerini söyledi. Bandar, “Türkiye’ye geçişlerin kolay olması bizim diğer ülkelerle bağlantımızı da sağlıyor. Uzun bir süredir çalışmalar yapıyoruz. Önümüzdeki ay sonuçlarını alacağız” dedi.
Türk ihracatçısı rekora doymadı
Ekonomi

Türk ihracatçısı rekora doymadı

Kovid-19 salgını ile zor günler geçiren küresel ekonomiye rağmen Türkiye’de çarklar dönmeye devam ediyor. Şubat’ta ihracat 16 milyar 12 milyon dolara ulaşarak Cumhuriyet tarihin en yüksek şubat ayı rekoru kırıldı. Türkiye’nin son 3 ayda üst üste ihracat rekoru kırdığına dikkat çeken Ticaret Bakanı Pekcan, “Reform süreci kapsamındaki adımların devreye alınmasıyla, elimiz çok daha güçlenecek ve ihracatımıza katkı sağlayacak” dedi.

6698 sayılı Kişisel Verilerin Korunması Kanunundaki amaçlar ile sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerezler kullanılmaktadır. Detaylı bilgi için çerez politikamızı inceleyebilirsiniz.