Gündem Kuzey Irakın 140 kilometre derinliğindeki terör hedefleri vuruldu

Kuzey Irak'ın 140 kilometre derinliğindeki terör hedefleri vuruldu

Türkiye-Suriye sınırına 140 kilometre olan Asos bölgesine harekat düzenlendi. Türk Silahlı Kuvvetleri, Asos'ta 16 terörist mağarasını büyük bir başarıyla vurdu.

Abone Ol Google News
Haber Merkezi Yeni Şafak
​Kuzey Irakın 140 kilometre derinliğindeki terör hedefleri vuruldu
Foto/Arşiv

Kuzey Irak'ta Asos bölgesine hava harekatı düzenlendi.

TSK ASOS'TA 16 MAĞARAYI VURDU

Türkiye sınırına 140 km uzakta olan Asos bölgesine harekat düzenlendi. Türk Silahlı Kuvvetleri, 27 Eylül'de 140 kilometre girdi, Irak'ın kuzeyindeki Asos'ta 16 terörist mağarasını, sığınağını, sözde komuta yerini vurdu.

Bakan Akar: TSK Asos'ta 140 kilometre derinlikte 16 terörist sığınağını vurdu
GÜNDEM
Bakan Akar: TSK Asos'ta 140 kilometre derinlikte 16 terörist sığınağını vurdu

Diyarbakır'daki Eren Abluka-34 operasyonunda terör örgütüne büyük darbe vuruldu
OYNAT 00:32
Diyarbakır'daki Eren Abluka-34 operasyonunda terör örgütüne büyük darbe vuruldu
İçişleri Bakanlığınca Diyarbakır'da başlatılan Eren Abluka-34 Narko Terör Operasyonları ile terör örgütünün finans kaynaklarına darbe vurulmaya devam ediliyor.

Eren Abluka-34 operasyonlarının 49'uncu gününde; Diyarbakır Hani İlçesi Gömeç mahallesi kırsalında önceden tespit edilen 55 ayrı noktada Jandarma Komando Özel Operasyon (JOPER), Jandarma Komando ve Güvenlik Korucusu timlerince gerçekleştirilen arazi arama tarama faaliyetinde 180 bin 200 kök kenevir, 335 bin kök skunk, 103 kg. toz esrar, 493 kg. kubar esrar ele geçirilerek terör örgütünün finans sağlaması engellendi.

Dev metro projesinin tünelinde ışık göründü
FOTOĞRAF 9
Title
Ulaştırma ve Altyapı Bakanlığı tarafından Kocaeli’de yapımı devam eden Gebze OSB-Darıca Sahil Metro Hattı’nda sona yaklaşıldı. Tünel inşaatlarının yüzde 90 seviyelerini geçtiği projede, iki tünel arasında ışık göründü. Ulaştırma ve Altyapı Bakanı Adil Karaismailoğlu, Kocaeli Valisi Seddar Yavuz, Kocaeli Büyükşehir Belediye Başkanı Tahir Büyükakın, AK Parti Kocaeli İl Başkanı Mehmet Ellibeş, ilçe belediye başkanları ve siyasi partilerin temsilcilerinin katıldığı törende, iki tüneli birleştiren hamle yapıldı.
Title
İnşaatın tamamlanmasının ardından hayata geçirilecek olan metro projesinde, 2023 yılı aralık ayında yolcu taşınmaya başlanması planlanıyor. İlçeye büyük bir katkı sunacak olan dev projede yaklaşık 55 bin aracın trafikten çekilerek, trafik sorununun büyük ölçüde azaltılması da hedefleniyor.
Title
“Tünel inşaatlarında yüzde 90 seviyeleri geçildi”İnşaatın hızla ilerlemesinin kendileri açısından sevindirici bir durum olduğunu vurgulayan Kocaeli Büyükşehir Belediye Başkanı Tahir Büyükakın, Dünyanın büyük bir krizin içinde olduğu, yatırımların durduğu, ekonomilerin büyüme oranlarının durduğu bir ortamda Türkiye’de işler devam ediyor, inşaatlar durmuyor.
Title
Bugün de ciddi bir ilerleme anlamına geliyor bu, açılan tünelin birleştiği bir noktadayız. Tünel inşaatlarında yüzde 90 seviyeleri geçildi. İnşallah kısa bir sürede yıl sonuna kadar bütün tünel inşaatları bitmiş olacak. Hedeflenen programa göre 2023’ün sonunda, aralık ayında Gebze merkez tren istasyonuyla OSB arasındaki hatta yolcu taşıması başlanacak. Geri kalan 6 aylık dilimde de Darıca tarafının bağlantıları tamamlanmış olacak. Bizim bu bölgemiz açısından son derece keyif verici bir haber.
Title
Toplamda 55 bin aracın trafikten çekilmesi anlamına geliyor. Daha az trafik sıkışıklığı anlamına geliyor. Hızlı, güvenilir, konforlu taşımacılık anlamına geliyor. Bu açıdan bakıldığında 55 bin aracın trafikten çekilmesi, aynı zamanda emisyon salınımı açısından da çok kıymetli. Çevresel değerler açısından çok kıymetli. Gebze’miz için, Darıca’mız için, Kocaeli’miz için gerçekten çok büyük bir kazanım olacak bu uzun vadede. Karbon sıfır hedefleri konusunda da ülkemize ciddi bir katkı sağlayacak. Kullanılacak araçlar otonom araçlar, sürücüsüz araçlar. O manada da ciddi bir katkı sağlanmış oluyor. Yapılan inşaatta ciddi manada yerlilik oranlarına ulaşıldı. Bu da başka bir sevindirici tarafı. Ülkemizin metro yapım kapasitesi de artmış oluyor” dedi.
Title
“Çift yönde 320 bin kişiyi taşıması hedefleniyor”Çift yönlü olarak hesap edildiğinde 30.8 kilometre bir uzunlukta metronun hizmet vereceğini aktaran Başkan Büyükakın, Çok büyük bir depolama alanı inşaatı yapılıyor. Orası da ayrı bir maliyet unsuru.
Title
Bütün o trenlerin vagonlarının bakım ve onarımlarının yapıldığı büyük bir depo ve bakım alanı OSB bölgesinde inşa ediliyor. Gerçekten çok büyük bir proje. Bugünkü yapım maliyetleri açısından kilometre maliyetine vurduğunuzda şu anda Türkiye’nin, belki de dünyanın en ucuz metro inşaatı gerçekleşiyor.
Title
Bu da bizim açımızdan ayrıca sevindirici bir nokta. Günlük kapasitesi 320 bin kişi olacak. Bir günde çift yönde 320 bin kişiyi taşıması hedefleniyor. Bu kapasiteye kısa vadede ulaşılacağını tahmin ediyoruz. Çünkü raylı sistemlerde ilk başta yapılan hesapların, hedef hesaplarının çok kısa sürede üzerine geçildiğini görüyoruz.
Title
Nüfusun bu kadar yoğun olduğu yerlerde metro sistemlerinin yapılmadığı durumlarda trafik sorunlarını çözmek mümkün değil. Çünkü yaptığımız ulaşım master planına göre yolculuk değeri 2035’e kadar 4 kat artacak. Yolların 4 kat arttırılması, yana genişlemesi, yukarıya, aşağıya genişlemesi mümkün değil. Dolayısıyla da toplu taşıma ve raylı sistemin gelişmesi lazım” ifadelerini kullandı.
Dev metro projesinin tünelinde ışık göründü
Kocaeli'de yapımı devam eden Gebze OSB-Darıca Sahil Metro Hattı tünel inşaatında nihayet ışık göründü. İnşaatın tamamlanmasının sonra hayata geçirilecek olan metronun 2023'ün sonunda yolcu taşımaya başlaması planlanıyor.

Kırgızistan'da yolsuzluk yapan FETÖ'cü bakanın tutuklanması diğer hainleri panikletti
OYNAT 01:23
Kırgızistan'da yolsuzluk yapan FETÖ'cü bakanın tutuklanması diğer hainleri panikletti
Kırgızistan'ın FETÖ bağlantılı Eğitim ve Bilim Bakanı Almazbek Beishenaliev'in rüşvet alırken suçüstü yakalanması ve tutuklanması ülkedeki diğer FETÖ'cüleri panikletti. FETÖ bağlantılı bir diğer Sosyal-Demokrat Partisi Vekili Canar Akaev, Kırgızistan Meclisi'ndeki konuşmasında Beishenaliev'e kalkan oldu. Beishenaliev'in tutuklanmasına ve görüntülerinin servis edilmesine tepki gösteren Akaev, sürecin doğru yürütülmediğini öne sürerek Kırgızistan hükümetini suçladı.

6698 sayılı Kişisel Verilerin Korunması Kanunundaki amaçlar ile sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerezler kullanılmaktadır. Detaylı bilgi için çerez politikamızı inceleyebilirsiniz.