Gündem STKlar ve kamu el ele verecek

STK’lar ve kamu el ele verecek

İçişleri Bakanlığı, STK’lar ile kamu kurumları arasında yer yer yaşanan sıkıntıları gidermek için harekete geçti. Özellikle STK’lar ile AFAD, Kızılay ve göç il müdürlükleri arasındaki iletişim güçlendirilecek. Ortak projeler artırılacak. STK’lar, mülteciler ile ilgili saha çalışmalarını yetkililerle paylaşacak. Bakanlık, STK’lara eğitim verecek.

Yasemin Asan Yeni Şafak
Fotoğraf: Arşiv
Fotoğraf: Arşiv

İçişleri Bakanlığı, Suriyeli sığınmacılarla ilgili çalışmalar yapan Sivil Toplum Kuruluşları (STK) ve kamu kurumları arasında yer yer yaşanan sıkıntıları gidermek için düğmeye bastı. Özellikle STK’lar ile AFAD, Kızılay ve göç il müdürlükleri arasındaki iletişim probleminin aşılması için çalışma başlatan Bakanlık, STK’ların kamu kurumlarıyla ilişkilerini güçlendirecek. STK’lar mültecilerin eğitim, sağlık, ulaşım ve istihdamıyla ilgili yaptığı saha çalışmaları sonucunda hazırladığı analiz ve raporları yetkililerle paylaşacak. Sorunlarla ilgili ortak çözüm yolu bulunacak.

HARİTALARI ÇIKARILACAK

  • Bu kapsamda Ankara, İstanbul, İzmir, Şanlıurfa, Gaziantep, Mardin, Antalya ve Adana’da toplamda 750 STK’ya eğitim verilecek. Şubat ayında başlayacak olan eğitim, ekimde tamamlanacak. Eğitimlerde STK’lara mevcut kapasitelerini nasıl arttıracakları, proje ve fon kaynaklarını nasıl geliştirebilecekleri anlatılacak. Kurumlar arası ortak projelerin artırılması sağlanacak. Ayrıca, yapılacak olan çalışmayla, Türkiye genelindeki STK’ların tek tek hangi alanlarda faaliyet gösterdiği, neyi amaçladığı ve nasıl bir politika izleyeceği belirlenecek.

AFAD deprem bilgilendirme videosu yayınladı
OYNAT 01:43
AFAD deprem bilgilendirme videosu yayınladı
Afet ve Acil Durum Yönetimi Başkanlığı deprem öncesi, deprem sırası ve sonrasında yapılması gerekenleri içeren video paylaştı. Marmara Denizi'nin Silivri açıklarında meydana gelen 5,8 büyüklüğündeki depremin ardından AFAD, depreme ilişkin alınması gereken önlemleri video ile anlattı.
Yüksek kar vaadiyle 14 milyon liralık dolandırıcılık iddiası
Gündem

Yüksek kar vaadiyle 14 milyon liralık dolandırıcılık iddiası

Kütahya’daki bir okulda memur olarak çalışan K.E.Ö. adlı kadın hakkında, borsadan yüksek kazanç sağlanabileceğini vaat ederek 22 kişiyi dolandırdığı iddiasıyla 110 yıla kadar hapis istemiyle dava açıldı. Yaklaşık 1 yıldır süren davanın tutuksuz sanığı olan K.E.Ö.’nün çok sayıda kişiyi yaklaşık 14 milyon lira dolandırdığı öne sürüldü. Şikayetçilerden Murat Erkan, "2018 yılının 9’uncu ayında toplamda 300-400 kişinin para verdiğini, toplanan paranın 14 milyon lira olduğunu öğrendik. Hiçbir zaman ana paramızı kurtaramadık” dedi.
İdlib gazisi Uzman Onbaşı Kaplan ailesine kavuştu
Gündem

İdlib gazisi Uzman Onbaşı Kaplan ailesine kavuştu

Suriye’nin İdlib kentinde rejim güçlerince atılan top atışları sonucu yaralanan Erzurumlu Gazi Piyade Uzman Onbaşı Oktay Kaplan ailesine kavuştu. Kaplan, “Bizler durmayacağız, o hainlerin inlerine girmeye devam edeceğiz” dedi.
Üniversitede içinde beyaz madde olan zarf paniği: 2 öğretim görevlisi gözaltına alındı
Gündem

Üniversitede içinde beyaz madde olan zarf paniği: 2 öğretim görevlisi gözaltına alındı

Muğla Sıtkı Koçman Üniversitesi (MSKÜ) Meslek Yüksekokulu'nda görevli Doç. Dr. İbrahim K.'nin makam odasının kapısının altına bırakılan zarfın içindeki maddenin nişasta olduğu öğrenildi. İbrahim K.'yi korkutmak için şaka yaptığını ileri süren iki öğretim görevlisi gözaltına alındı. Emniyetteki işlemlerinin ardından adliyeye sevk edilen öğretim görevlileri H.A.A. ve Y.Ç. tutuksuz yargılanmak üzere serbest bırakıldı.

Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.