Gündem Türk yargısının kanayan yarası İyi hal indirimi

Taciz ve tecavüz suçlarında neden iyi hal indirimi uygulanıyor - Kravat takan neden indirim alır- İyi hal indirimi nedir

Türk yargısının kanayan yarası: İyi hal indirimi

Türkiye'de kimi olaylarda mahkemenin suçlularla ilgili karar verirken 'iyi hal indirimi' yapması sadece mağduru ya da onun yakınlarının değil duyarlı vatandaşların da vicdanını yaralıyor. Son olarak 7 yaşındaki bir kızı taciz etmekten hüküm giyen ardından 'mahkemedeki terbiyeli tutumu' nedeniyle cezası indirime gidilip sonunda tahliye edilmesi tartışmaları da beraberinde getirdi. Türk yargısında, 'belirlenen suçlara indirim uygulanmaz' diye bir hüküm olmadığını anlatan Avukat Yılmaz Yazıcıoğlu, "Hakimin takdir hakkını yasaklamak da son derece yanlış olur. Hakime güveneceksin. Türkiye'de hakimler saygıyı kravat takma, duruşmada elini cebine atmama gibi yerlerde arıyor. Eğer hakimi doğru yetiştirebilirseniz, hakim de gerçekten duruşmada yardımcı olan kişilere indirim yapması gerektiğini bilir" dedi.

Sertaç Aksan Yeni Şafak
Fotoğraf: Arşiv
Fotoğraf: Arşiv

Kocaeli'nin Kartepe ilçesinde, 2016 yılında 7 yaşında olan kız çocuğuna cinsel istismarda bulunduğu iddiasıyla yargılanan Hasan G. (31),yerel mahkeme tarafından verilen 10 yıl hapis cezası sabıkasız geçmişi, cezasının geleceği etkisi üzerindeki olası etkileri değerlendirilerek 8 yıl 4 aya indirildi.

Yargıtay'ın kararı bozmasının ardından bölge mahkemesi de sanığın yargılama süresince göstermiş olduğu olumlu tutum ve davranışlarını dikkate alarak cezayı 6 yıl 8 aya indirince, Hasan G.'nin cezaevinde geçirdiği süre dikkate alınarak tahliyesine karar verildi.

Hasan G.'nin cinsel istismarına maruz kalan ve olayın yaşandığı dönemde 7 yaşında olan Z.D.'nin tahliyenin ardından günlüğüne yazdığı 'Bugün şubatın 6'sı. Bugün o çıktı, yani sesi, çok çok korkuyorum ama anneme söylemiyorum' notu gözleri bir kez daha 'iyi hal indirimine' çevirdi.

Belirli suçlarda indirim uygulanır diye bir hüküm yok

Türkiye'nin kendi alanında en iyi avukatlarından biri olarak bilinen Yılmaz Yazıcıoğlu, mevcut hukuk düzeninde 'belirli suçlarda indirim uygulanır' diye bir hüküm olmadığının altını çizdi.

Suçlu kişinin pişman olması, mahkemeye olayın aydınlatılması noktasında yardım etmesi, bir daha yapmayacağı yönünde izlenim bırakması gibi etkenler nedeniyle hakimin indirim yapma takdirini kullanabileceğini anlatan Yazıcıoğlu, şunları söyledi:

"Bunun iki esprisi var; işlenen suçun ve suçu işleyenin şahsiliği. Cezaların hepsi objektiftir önce. Sonra subjektif bir hal alır. Aynı suçu işleyenlerden biri pişman olur, diğerinde böyle bir yaklaşım görmezsiniz. Dolayısıyla bu iki kişinin aynı cezayı almaması için mahkeme bunu ayırıyor ve bu ayrım hakimin takdir hakkı üzerinden tecelli ediyor.

Takdir hakkı illa kullanılacak diye bir kural yok

Hakimlerin 'her kravat takana' ya da 'mahkemede terbiyeli tavır takınana' iyi hal indirim uygulamak gibi bir zorunluluğu olmadığının altını çizen Yazıcıoğlu, şöyle devam etti:

"Ancak mevcut uygulamada sanki bu yaklaşım bir 'kazanılmış hak' gibi karşımıza çıkıyor. Hemen her hakim bunu uygulamak zorunda hissediyor kendini.

Tabi burada şunun da altını çizmek gerekir, Türkiye'de mahkemeye saygı maalesef takım elbise, kravat gibi şeylerle özdeşleşiyor.

Avukat Yılmaz Yazıcıoğlu.

Türkiye'de hakimler mahkeme salonunda birinin elini cebine atmasına, ayak ayak üstüne atmasına filan takabiliyor. Hakimler saygıyı bu gibi ilginç yerlerde arıyorlar. Bu da yanlış bir sonuca götürüyor bizleri.

İyi hal indiriminin kaldırılması çok büyük yanlış olur

Yazıcıoğlu, "İyi hal indirimin kalması gerekir mi?" sorusuna ise şu yanıtı verdi:

"Bu büyük bir yanlış olur. Öncelikle hakime güvenmeyi öğrenmemiz lazım. Bu bir dayatma olmamalı. Sorun, hakimi doğru yetiştirebilmekte. Zaten siz hakimi doğru yetiştirirseniz o da takdir hakkını nerede nasıl kullanacağını iyi bilir.

7 yaşındaki kız çocuğuna sapkınlık yapan birine nasıl iyi hal indirimi veriyorsun, sapkınlık yapmış birine neden indirim yapıyorsun diye sorulması lazım.

Takdir hakkı kullanan mahkeme bunu neden kullandığını gerekçelendiriyor ve bunlar ilgili yerler tarafından denetleniyor."

Olayın geçmişi

  • Kocaeli'nin Kartepe ilçesinde, 2016 yılında 7 yaşında olan kız çocuğuna cinsel istismarda bulunduğu iddiasıyla yargılanan Hasan G. (31),yerel mahkeme tarafından verilen 10 yıl hapis cezası sabıkasız geçmişi, cezasının geleceği etkisi üzerindeki olası etkileri değerlendirilerek 8 yıl 4 aya indirildi.
  • Yargıtay'ın kararı bozmasının ardından bölge mahkemesi de sanığın yargılama süresince göstermiş olduğu olumlu tutum ve davranışlarını dikkate alarak cezayı 6 yıl 8 aya indirince, Hasan G.'nin cezaevinde geçirdiği süre dikkate alınarak tahliyesine karar verildi.
  • Cinsel istismara uğrayan Z.D.'nin Hasan G.'nin tahliye olmasının ardından günlüğüne yaşadığı korkuyu annesinden gizlediğini yazması vicdanları kanattı.

Mağdur kız çocuğunun günlüğüne yazdığı, ancak daha sonra yırttığı sayfa.

Hasan G., tahliye olmasının ardından Z.D.'nin yaşadığı mahalleye geri döndü. Şu an 10 yaşında olan Z.D.'nin günlüğüne yazdığı, daha sonra yırttığı sayfa annesinin dikkatini çekti. Z.D.'nin günlüğüne, "Bugün şubatın 6'sı. Bugün o çıktı, yani sesi, çok çok korkuyorum ama anneme söylemiyorum" yazdığı görüldü.

Türk Bayraklı konvoylarla kutluyorlar

Türk Bayraklı konvoylarla kutluyorlar

​“En büyük asker bizim asker” sloganlarıyla Akçakale'yi turluyorlar.
DEAŞlıları silahlandırdılar!

DEAŞ'lıları silahlandırdılar!

Tel Abyad'da teslim olan teröristlerle ilgili kritik detay ortaya çıktı.
M-4 karayolunun kontrolü sağlandı

M-4 karayolunun kontrolü sağlandı

Milli Savunma Bakanlığı, 30-35 km derinliğe inildiğini açıkladı.
Tel Abyad<br> terörden temizlendi

Tel Abyad
terörden temizlendi

TSK ile SMO birlikleri şehirde kontrolü sağladı.
PKK'lılar yangın çıkartarak DEAŞ'lı teröristleri kaçırdı

PKK'lılar yangın çıkartarak DEAŞ'lı teröristleri kaçırdı

​Görgü tanığı PKK'lı teröristlerin planını deşifre etti.
PKK'yı<br>NATO'ya aldınız da<br>haberim mi yok?

PKK'yı
NATO'ya aldınız da
haberim mi yok?

Cumhurbaşkanı ​Erdoğan'dan Merkel'i köşeye sıkıştıran zor soru.

Harran'a kardeş Alberobello

Harran'a kardeş Alberobello

İtalya'nın güneyinde küçük bir kasaba.
Trump'tan yeni açıklama

Trump'tan yeni açıklama

​"Bizi yanlışlıkla Ortadoğu savaşlarına sürükleyenler hala savaşmamız için zorluyorlar"
Tedbirleri artırın

Tedbirleri artırın

​Türkiye'den Avrupa'ya PKK eylemi uyarısı.

42 köy <br>PKK'dan kurtarıldı

42 köy
PKK'dan kurtarıldı

​Barış Pınarı'nda teröristlerden temizlenen bölgeler.
Sınıra kurşun<br> geçirmez beton blok

Sınıra kurşun
geçirmez beton blok

​Mehmetçik için 9 tonluk bloklar sınıra taşındı.
24 terörist<br> teslim oldu

24 terörist
teslim oldu

​Barış Pınarı'nda güvenlik güçlerine teslim olan teröristler görüntülendi.
Tutarsız politikası müttefiklerinin güvenini sarstı

Tutarsız politikası müttefiklerinin güvenini sarstı

​NYT: Trump öngörülemez ve duygularıyla hareket eden bir lider.
Karayılan koalisyon güçlerine yalvardı

Karayılan koalisyon güçlerine yalvardı

Köşeye sıkışan teröristler için koalisyon güçlerine 'hava sahasını kapatın' diye mesaj yolladı.
Teröristler yine sivilleri hedef aldı

Teröristler yine sivilleri hedef aldı

​Bozgun uğrayan YPG/PKK'lı teröristler havanla sivillere saldırıyor.

Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.