Gündem Türkiye Vakfeye duruyor

Türkiye Vakfeye duruyor

Kutsal topraklardaki hac heyecanı Türkiye''ye taşınacak. Diyanet İşleri Başkanı Görmez''in yaptıracağı Arafat vakfe duası 12 şehirde onlarca camide canlı yayınlanacak.

Fuat AtikYeni Şafak
 Türkiye Vakfeye duruyor
Türkiye Vakfeye duruyor
Türkiye'de bazı müftülükler, Mekke-i Mükerreme'de 79 bin Türk hacı adayının heyecanı ve dualarına vatandaşların da ortak etmek için farklı bir uygulamaya imza attı. 12 il müftülüğü büyük camilerde, hacı adaylarının Arafat Vakfesi'nde yapacağı duayı dev ekranlardan canlı yayınlayacak.

DEV EKRANLARDA HAC HEYECANI

Arafat'a çıkan hacı adayları, bugün öğle saatlerinde Vakfe'ye duracak. Diyanet İşleri Başkanı Mehmet Görmez'in Arafat Vakfe duası İstanbul, Ankara, Bursa, Konya, Adana, Kayseri'nin de aralarında bulunduğu 12 büyükşehirdeki camilerin avlularına yerleştirilen dev ekranlardan canlı yayınlanacak. Dua Türkiye'de de 12 kanalda canlı olarak izlenebilecek.

PİLOT UYGULAMA YAYGINLAŞACAK

Diyanet TV üzerinden onlarca camide yapılacak yayınla kutsal topraklardaki hac heyecanını yaşayacak vatandaşlar, hacı adaylarıyla aynı anda 'amin' diyecek. İstanbul'da Eyüp Sultan, Ankara'da Hacı Bayram Veli, Şanlıurfa'da Dergah, Adana'da Merkez, Konya'da Kopu, Bursa'da Ulu Cami'nin de aralarında bulunduğu onlarca camide Arafat'taki heyecan Türkiye'ye taşınacak. Uygulama, gelecek yıl diğer şehirlere de taşınacak.

DİYANET TV TÜM GÜN YAYIN YAPACAK

Diyanet TV de bu yıl bir ilki gerçekleştirecek. Daha önce Arafat'tan kesintili yapılan canlı yayın, bu sene gün boyu sürecek. Milyonlarca kişi bu heyecanı izleyebilecek.

SURİYE VE MISIR'A ÖZEL BÖLÜM

Diyanet İşleri Başkanı Görmez'in Vakfe duasında Suriye, Mısır, Arakan, Irak, Gazze, Doğu Türkistan gibi zulüm gören Müslümanlar için ayrı bir bölüm ayırdığı öğrenildi. Duada, zalimlerin zulmüne karşı çaresiz kaldığımız, annesiz babasız çocukların acılarını dindiremediğimiz için bağışlanma istenecek.

Fitneye fırsat vermeyin

Diyanet İşleri Başkanı Mehmet Görmez, Kurban Bayramı dolayısıyla yayımladığı mesajında, Kurban Bayramı günlerini, müminlerin tek yürek, tek vücut oldukları bildirdi. Görmez, şunları kaydetti: 'Müminler çıkartılmak istenen her türlü fitneye, fitnenin getireceği kargaşa, huzursuzluğa karşı uyanık olmalı, bütün bunlara basiret ve ferasetle karşı çıkmalı ve fırsat vermemelidir. Bayramı müminleri birliktelik şuuruna erdirmeli, mümin gönüller İslam'ın barış mesajını kavramalı ve 'ancak müminler kardeştir' düsturunca kardeş ve ümmet olma bilincine ermelidir.'

Hacca gitmek için 6 bin km yürüdü

Pakistanlı bir hacı adayı, Mekke'ye gitmek için 6387 kilometrelik mesafeyi yürüyerek geçti. Karaçi kentinden 7 Haziran günü yola çıkan 37 yaşındaki Harlzade Kazrat Rai, İran, Irak ve Ürdün arazisinden geçerek 1 Ekim'de kutsal topraklara ulaştı. Amacının, 'barış mesajı vermek ve terörün çeşitli tezahürlerini kınamak' olduğunu belirten Rai, 'Tüm dünyaya barışın hakim olmasını ve Müslümanların tıpkı Avrupa Birliği gibi birleşmesini istiyorum' dedi. ITAR-TASS haber ajansı, Pakistanlının ibadetine devam etmek için halihazırda Medine'ye geçtiğini belirtti.

  Güntkin Onay'dan derbi tahmini
  Spor

  Güntkin Onay'dan derbi tahmini

  Beşiktaş ile Fenerbahçe arasında oynanacak derbiyle ilgili değerlendirmelerde bulunan Güntekin Onay, siyah-beyazlıların öne geçmesi durumunda maçı kazanacağını söyledi.
  Game of Thrones'un yerine Diriliş Ertuğrul'u önerdiler
  Hayat

  Game of Thrones'un yerine Diriliş Ertuğrul'u önerdiler

  İngiliz medyası, yeni bölümleri 2019’da başlayacak “Taht Oyunları” dizisinin hayranlarına, internetten “Diriliş Ertuğrul”u izlemelerini tavsiye etti. Haberde, Engin Altan Düzyatan için “Yeni Jon Snow” denildi. "Diriliş Ertuğrul" dizisini izleyen bir Amerikalının, diziye nasıl kendini kaptırıp heyecanla takip ettiğini anlatan notları ve "Diriliş Ertuğrul" dizisi ile ilgili yorumları güldürdü. İşte o notlar...
  Bakan açıkladı: Ödemeler saat 18:00'de başlıyor
  Ekonomi

  Bakan açıkladı: Ödemeler saat 18:00'de başlıyor

  Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın çiftçiler ile buluşmasında açıkladığı mazot ve gübre desteği ödemeleri bugün başlıyor. Saat 18:00'den sonra başlayacak ödemeler ile ortalama bir çiftçinin yıllık 30 bin TL olan mazot harcaması da 15 bin TL'ye kadar düşmüş olacak.
  Yavuz Bingöl: AK Parti'ye oy verdim
  Hayat

  Yavuz Bingöl: AK Parti'ye oy verdim

  Ünlü türkücü Yavuz Bingöl dikkat çeken açıklamalarda bulundu. Bugüne kadar AK Parti'ye bir kez oy verdiğini söyleyen Bingöl, hayatı boyunca toplam üç oy kullanmış. Eskiden devletin millete haksızlık ettiğini şimdi ise milletin devlete haksızlık ettiğini belirten Bingöl, Cumhurbaşkanı Erdoğan için "Diktatör dediğiniz insana her şeyi söyleyebiliyor, konuşabiliyorsunuz. Bizim Cumhurbaşkanımız" ifadelerini kullandı.
  Güzel, anlamlı, güncel, resimli Cuma mesajları 23 Şubat
  Gündem

  Güzel, anlamlı, güncel, resimli Cuma mesajları 23 Şubat

  Bugün 23 Şubat Cuma. Müslümanlar için büyük bir öneme sahip mübarek Cuma günlerinde vatandaşlar birbirlerine Cuma mesajı atarak aralarındaki bağı güçlendiriyor. Biz de sizler için şimdiden güzel, anlamlı, resimli, özlü, kısa, güncel Cuma mesajları ve dualarını derledik. Haberimizde en güncel Cuma mesajlarını bulabilirsiniz...