|

Türkiye'den İsrail'e tohum ultimatomu

Türkiye Tohum Sanayicileri ve Üreticileri Birliği Başkanı İlhami Özcan Aygun, "Türkiye'den doğrudan tohum ithalatı yapmayı kabul etmeyen İsrail'e tohum satmak istemiyoruz" dedi.

İha
00:00 - 26/02/2011 Cumartesi
Güncelleme: 10:18 - 26/02/2011 Cumartesi
Yeni Şafak
Türkiye'den İsrail'e tohum ultimatomu
Türkiye'den İsrail'e tohum ultimatomu

Konuyla ilgili değerlendirmelerde bulunan Aygun, Türkiye olarak AB'de sebze tohumu eşdeğerliğinin Tarım ve Köyişleri Bakanlığı tarafından halen sağlanamadığını, sadece OECD ülkelerinde bu eşdeğerliliği sağladıklarını söyledi. Bu durumun AB ülkelerine dolaylı olarak tohum ticaret yapmasının önünü açtığını, ancak bu sonucun AB eşdeğerliğinin de elde edilerek bu konuda tam adaptasyon ve serbest ticaret yapılmasının önündeki engellerin kaldırılmasına yeterli olmadığını kaydeden Aygun, "Bunun tam olarak sağlanması için mutlaka AB Komisyonu'nda Türkiye'nin sebze tohum uygulamalarında tam eşdeğerliğinin onanıp, yürürlüğe konması gerekir. Kısaca Türkiye'nin AB sebze eşdeğerliği konusundaki problemin çözümü için maalesef hiçbir gelişme kaydedilmemiştir. Böylece Türkiye AB'nin tamamen haksız rekabeti ile karşı karşıya kalmıştır. Bunun için AB tohum sistemi içinde çok etkin yer almamız ve onların kendi üyelerine sektör bazlı sağladığı istisnaları aynen elde etmemiz tarımı kapsamayan bir Gümrük Birliği Anlaşması'na taraf ülke olarak büyük sorun oluşturmaktadır. Bu konuda da bakanlığın ilgili birimleri olan TÜGEM ve TTSMM'nin gerekli girişimleri en kısa zamanda yapması ve sonucunu alması gerekmektedir" dedi.

Bu arada Türkiye için çok büyük bir pazar olmasa dahi haksız rekabet unsuru olan diğer bir hususun ise İsrail Devleti'nin resmi olarak Türkiye'den tohum ithalatı konusunda gizli, fakat çok somut bir ambargo uygulamasına dikkat çeken Aygun, "Kısacası Türkiye'den İsrail'e tohum ihracatına yasak uygulamasıdır. Bu konuda sıkıntının çözülmesi için Tarım ve Köyişleri Bakanlığı'nın TÜGEM tarafından da İsrail Tarım Bakanlığı'na bir resmi uyarı yazısıyla girişim başlatılması gerekir. TÜSİAB üyeleri olarak

İsrail'in AB ülkeleri üzerinden ihracat taleplerini reddetmekteyiz. Türkiye'den doğrudan tohum ithalatı yapmayı kabul etmeyen İsrail'e tohum satmak istemiyoruz. Bu durum sadece sebze tohumları için değil, tüm türler içinde geçerli bir problemdir. Bugüne kadar herkes Türkiye'nin İsrail'den tohum ithal ettiğini biliyordu. Şimdi ise gerçek ortaya çıktı. İsrail'e tohumu biz satıyoruz" dedi.

Türkiye'nin İsrail'e toplam ithalatının yüzde 6'sı kadar tohum sattığını ve bunun yaklaşık 9 milyon dolar olduğunu belirten Aygun, insan ve çevre sağlığı açısından GDO'lu ürünlere karşı olduklarını ve yerli üretimi ise sonuna kadar desteklediklerini kaydetti.

13 yıl önce