Ramazan özel sayfa
  • İFTARA KALAN SÜRE 00:00:00
Gündem Üç denizde birden
Ramazan özel sayfa
  • İFTARA KALAN SÜRE 00:00:00

Üç denizde birden

Kıbrıs Rum Kesimi ile Yunanistan’ın provokatif açıklamalarla hak iddia ettiği Akdeniz’i de içine alan Türkiye’yi çevreleyen üç denizde eş zamanlı tatbikat yapılıyor. Cumhuriyet tarihinin en büyük tatbikatı Denizkurdu-2019’a 131 gemi, 57 uçak ve 33 helikopter katılıyor.

Kıymet Sezer Yeni Şafak
Cumhuriyet tarihimizin en büyük planlı tatbikatı Denizkurdu-2019
Cumhuriyet tarihimizin en büyük planlı tatbikatı Denizkurdu-2019

Deniz Kuvvetleri Komutanlığı’nın Denizkurdu-2019 tatbikatı başladı. Önceki yıllara göre çok daha büyük ve kapsamlı olması planlanan tatbikat, jenerik senaryoları uyarınca Karadeniz, Ege Denizi ve Akdeniz’de eş zamanlı olarak icra ediliyor.

26 BİN ASKERLE GÜÇ GÖSTERİSİ

Milli ve yerli savaş gemileri, milli silah sistemleri, milli silahlı insansız hava araçlarının yoğun olarak kullanılacağı tatbikat süresince, yüksek süratli hava ve su üstü insansız dronlarla fiili atışlar yapılacak, yeni milli silah sistemleri denenecek. Deniz Kuvvetleri Komutanlığı envanterindeki 131 gemi, 57 uçak ve 33 helikopter ile 25 bin 900 personelin katılımıyla icra edilen tatbikat, 25 Mayıs’ta tamamlanacak.

İKİ AYDA HAZIRLANDI

Türk Donanması, Denizkurdu-2019 ile Mavi Vatan-2019 tatbikatından çok daha büyük bir tatbikata 2 ay gibi kısa bir sürede hazırlanarak, dünyada art arda ve bir öncekinden daha büyük tatbikatlar icra edebilen az sayıda ülke donanmalarından biri olduğunu göstermiş oldu. Uçak gemisiyle birlikte müşterek NATO’nun yüksek hazırlıklı deniz kuvvetine komuta etmeye hazırlanan Türk Deniz Kuvvetleri, tatbikatta NATO müşterek tatbikatlarında gerçek harp ortamı koşullarını oluşturmak üzere kullanılan uygulamaları hayata geçirdi.

MEDYA SİLAHINA KARŞI TEDBİR

NATO Müşterek Savaş Merkezi (Joint Warfare Center-JWC) tarafından NATO müşterek tatbikatlarında kullanılan sosyal medya benzetimleri de Denizkurdu-2019’da aktif olarak kullanıldı. Tatbikata hazırlık sırasında tedarik edilen; facebook benzetimi için facepage, twitter benzetimi için chatter programları devreye sokuldu. Yine Tatbikat Kontrol Merkezi’nden sosyal medya hesaplarının akışının izlenebilmesi imkanı sağlandı. Bu uygulamalarla harp halinde medya yönlendirmelerine karşı hazırlıklı olunacak. Denizkurdu-2019’da devreye sokulan bu uygulamalarla birlikte ilk kez bir NATO ülkesi donanması, milli tatbikatını NATO standartlarında gerçekleştirmiş ve uluslararası yöntemleri kullanmış oldu.

REKLAM
  • ŞİMŞEK VE ALBATROS DA TATBİKATTA
  • Doğu Akdeniz’de icra edilecek tatbikatta, kara bombardımanı atışları ile “Şimşek” adı verilen yüksek süratli insansız hava ve “Albatros” adı verilen su üstü hedeflerine hava savunma ve su üstü atışları gerçekleştirilecek. Tatbikat kapsamında UMTAS ve L-UMTAS güdümlü mermi atışları, denizaltı savunma harbi roketi atışları, deniz topçusu ile uçakların koordineli atışları yapılacak.
  • NATO’NUN 6. KUVVETİ
  • Halen bir yandan Ege ve Doğu Akdeniz’deki tacizlere karşı aktif görev yaparken bir yandan da NATO görevlerine en aktif katılımı sergileyen Türk Deniz Kuvvetleri, NATO içerisindeki güçlü deniz kuvvetlerinden biri olarak 2021’den sonra NATO’nun harekata hazır 6. Kuvveti olmak üzere hazırlık yapıyor.

Bakan Akar’dan 'Deniz Kurdu Tatbikatı' mesajı
GÜNDEM
Bakan Akar’dan 'Deniz Kurdu Tatbikatı' mesajı
Denizli'de cinayet: Peşini bırakmayan adamı öldürdü
Gündem

Denizli'de cinayet: Peşini bırakmayan adamı öldürdü

Denizli'nin Merkezefendi ilçesinde bir kadın tarafından bıçaklandığı ileri sürülen kişi hayatını kaybetti. Daha önce sürekli izlendiğini, tehdit edildiğini belirterek şikayetçi olan Gülistan K'nin, aldırdığı koruma kararının ardından yine tehdit edilmesi üzerine şikayetinden vazgeçirildiği, Aydın Ergül'ün dün akşam Gülistan K'nin evine zorla girdiği ve polise ihbarda bulunulmasının ardından ayrıldığı ileri sürüldü.

Cumhurbaşkanı Erdoğan: İstanbul'da oylar çalındı
Gündem

Cumhurbaşkanı Erdoğan: İstanbul'da oylar çalındı

Cumhurbaşkanı Erdoğan, İstanbul'da muhtarlarla yaptığı iftar programı sonrası konuştu. "Muhtarlık seçimlerin de belediye başkanlığı, belediye meclis üyeliği seçimlerinden ayrılmasında yarar var" diyen Erdoğan, "Toplamda 42 bine tekabül eden 123 sandık ortaya çıkmıştır. Bugün itibarıyla artık 123 sandıktaki 42 bin oyun akıbetinin tespiti mümkün değildir. Çünkü oylar çalındı. Aradaki farkın 13 binlere düşmüş olmasını da kendileri de itiraf ediyor. 29 binden 13 bine kadar iniyor. Burada bir şaibe yok mu? 16 bin oy çalındı" ifadelerini kullandı.

Yıldırım: Bir kez daha İstanbul için yola çıktık
Gündem

Yıldırım: Bir kez daha İstanbul için yola çıktık

AK Parti İBB Başkan adayı Yıldırım, muhtarlarla bir araya geldiği iftar programında "Şimdi bir kez daha İstanbul için yola çıktık. Bu kutlu vakitte Rabbim'den niyazımız bizi müjdelenmiş şehir İstanbul'a layık kılmasıdır. Eyüp Sultan'ın, Fatih Sultan Mehmet'in, Mimar Sinan'ın, Kanuni'nin İstanbul'unu, onlara layık olanlar yönetecek" dedi.

Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.