Gündem Vurgunda imza oyunu

'Vurgun'da imza oyunu

Bakan Koray Aydın'ın göreve getirdiği Ali Helvacı ve Raci Akyol'un göreve geldikten sonra imza yetkilerini Sedat Aban'a devrettikleri belirlendi.

Abone Ol Google News
Haber Merkezi Yeni Şafak
Vurgunda imza oyunu
Bayındırlık ve İskan Bakanlığı'nda yürütülen Vurgun Operasyonu'nun boyutları her geçen gün büyüyor. Bakanlık bünyesinde görevli 18 bürokratın soruşturmayı yürüten Ankara DGM Savcısı Cengiz Köksal'ın talimatı ile gözaltına alınması soruşturmaya yeni bir boyut kazandırdı. Müteahhitler ve bürokratların ifadelerinde, bazı ihalelerin Bayındırlık ve İskan Bakanlığı Müstaşarı Ali Helvacı ve Müsteşar Yardımcısı ve aynı zamanda Bakan Koray Aydın'ın bacanağı olan Raci Akyol'ın sözlü talimatlarından bahsetmesi çeşitli soruları da beraberinde getirdi.

İmza yetkileri neden devredildi?

Bayındırlık ve İskan Bakanı Koray Aydın'ın göreve getirdiği Müsteşar Ali Helvacı ve Müsteşar Yardımcısı Raci Akyol'un imza yetkilerini DGM Savcılığı tarafından gözaltına alınan Müsteşar Yardımcısı Sedat Aban'a devrettikleri ortaya çıktı. Helvacı ve Akyol'un imza yetkilerinin neden Müsteşar Yardımcısı Sedat Aban'a devrettikleri gizemini koruyor. Soruşturmadaki bir başka karanlık nokta ise, Bakan Koray Aydın'ın göreve geldikten sonra bakanlıktaki tüm üst düzey bürokratları görevden almasına rağmen, gözaltına alınan Müsteşar Yardımcısı Sedat Aban'ı, Yapı İşleri Genel Müdürlüğü görevinden terfi ettirerek, Müsteşar Yardımcılığı görevine getirmesi oluşturuyor. Bu nedenle Müsteşar Yardımcısı Sedat Aban'ın ifadelerinin soruşturmayı farklı bir kulvara kaydıracağı ifade ediliyor.

Vurgun Operasyonu ile ilgili bir başka karanlık nokta da Bakanlar Kurulu'nun Marmara ve Düzce depremlerinden sonra çıkardığı iki kanun hükmünde kararnamede düğümleniyor. 23 Eylül 1999 tarihinde çıkarılan 576 sayılı KHK ile 22 Kasım 1999 tarihinde çıkarılan 582 sayılı KHK'da Bayındırlık ve İskan Bakanlığı'nın deprem bölgesinde yapacağı yatırımların Sayıştay denetimine tâbi olmayacağı hükmü getirildi. Bayındırlık Bakanlığı'nın bu KHK'dan sonra deprem bölgesine de ne kadar yatırım yaptığı tam olarak bilinmiyor. Her iki kararnamenin yayınlanmasının ardından Sayıştay'ın Başbakanlığa yazılı bir uyarı göndererek, Bayındırlık ve İskan Bakanlığı'nın depremle ilgili harcamalarının Sayıştay denetiminin dışına çıkarılmasının Anayasa'ya aykırı olduğunu vurguladığı da ortaya çıktı. Sayıştay'ın bu uyarısına rağmen ihalelerin devam ettiği iddia edilirken, bu KHK'ların soyguna kılıf hazırlamak için mi çıkarıldığı soruları gündeme geldi.

Sığınmacı provokasyonunu sürdüren Ümit Özdağ'ın algı oyununu Esenler Kaymakamlığı bozdu
Gündem

Sığınmacı provokasyonunu sürdüren Ümit Özdağ'ın algı oyununu Esenler Kaymakamlığı bozdu

Sığınmacılar üzerinden yaptığı provokasyonlarla adından söz ettiren Zafer Partisi Genel Başkanı Ümit Özdağ'ın İstanbul'un Esenler ilçesinde Afgan uyruklu 4 kişinin 12 yaşındaki bir çocuğa tecavüz ettiği iddiası üzerine Esenler Kaymakamlığı'ndan açıklama geldi. Esenler Kaymakamlığı tarafından yapılan açıklamada, iddiaların gerçek dışı olduğu belirtilerek ilçede böyle bir olayın yaşanmadığı vurgulandı. Özdağ ise resmi makamlardan gelen açıklamaya rağmen söz konusu paylaşımını sosyal medya hesabından kaldırmadı.
Fuat Oktay: Son FETÖ'cüye kadar bu hain teröristlerin kökünü kazıyacağız
Gündem

Fuat Oktay: Son FETÖ'cüye kadar bu hain teröristlerin kökünü kazıyacağız

Cumhurbaşkanı Yardımcısı Fuat Oktay, '15 Temmuz Sonrası Türkiye' sempozyumunda, "Güvenlik güçlerimizin ve istihbarat teşkilatımızın titiz çalışmaları ile kendini gizleyen kripto FETÖ'cülerin önemli bir kısmı belirlenerek kamu bünyesinden temizlenmiştir. 100'ün üzerinde FETÖ üyesi, saklandıkları ülkelerden Türkiye'ye getirilerek adalete teslim edilmiştir. 20 ülkede 234 FETÖ iltisaklı okul kapatılıp Maarif Vakfımıza devredilmiştir. Nerede saklanırsa saklansın, kimlere ve hangi ülkeye güvenirse güvensin son FETÖ'cüye kadar bu hain teröristlerin kökünü kazıyacağız." dedi.
Konya Şehir Hastanesi'nde dehşet: Doktor ve saldırgan hayatını kaybetti
Gündem

Konya Şehir Hastanesi'nde dehşet: Doktor ve saldırgan hayatını kaybetti

Konya Şehir Hastanesi’nde Kardiyoloji uzman doktor Ekrem Karakaya’yı bir şahıs silahla vurarak ağır yaraladı. Şahıs aynı silahla kendini vurarak intihar etti. Gelen son dakika bilgisine göre; doktor ve saldırgan hayatını kaybetti. Katil zanlısı bir ay önce anjiyo olan annesini kaybettiği, annesinin ölümünden de doktor Ekrem Karakaya'yı sorumlu tuttuğu bu nedenle de olayı gerçekleştirdiği ileri sürüldü.

6698 sayılı Kişisel Verilerin Korunması Kanunundaki amaçlar ile sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerezler kullanılmaktadır. Detaylı bilgi için çerez politikamızı inceleyebilirsiniz.