Gündem Yunanistanla ısınma turları

Yunanistan’la ısınma turları

Çipras’ın Türkiye ziyaretinde kararlaştırılan ilişkileri düzeltme ve işbirliğini arttırma gayretleri kapsamında ilk adım karşılıklı liman ziyaretleri oldu. NATO görevleri kapsamında önce Yunanistan Mersin limanını, ardından da Türk donanması Suda limanını ziyaret etti.

Kıymet Sezer Yeni Şafak
Fotoğraf: Arşiv
Fotoğraf: Arşiv

Yunanistan’ın denizlerde artan tacizleri ve Türkiye’nin bu durum karşısında gambot diplomasisini devreye sokmasının ardından Türk-Yunan ilişkilerinde kısa süre öncesine kadar gergin bir atmosfer hakimdi. Yunanistan Başbakanı Aleksis Çipras’ın Türkiye ziyareti sonrası olumlu adımlar atılmaya başlandı. Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan ile Çipras arasında gerçekleşen görüşmede, Ege’deki güven arttırıcı önlemlerin (GAÖ) gündeme alınması kararlaştırılmıştı.

Çipras’ın Türkiye ziyaretinden sonra iki devlet, ilişkileri düzeltmek için karşılıklı adımlar attı.

KARŞILIKLI ADIM ATILDI

Bu doğrultuda iki ülke Savunma Bakanlığı temsilcilerinin başlattığı çalışmaların çerçevesini, Brüksel’de NATO Savunma Bakanları toplantısında bir araya gelen Savunma Bakanı Hulusi Akar ile Yunan meslektaşı Evangelos Apostolakis çizmişti. İki bakan, iki ülke delegasyonu arasında GAÖ merkezli bir işbirliği çerçevesi oluşturmak üzere bir takvimde anlaşmış ve 1988 Papoulia-Yılmaz Memorandumu’nun uygulanması konusunu detaylı olarak görüşmüşlerdi. Yunanistan ile Türkiye arasındaki ısınma turları, iki ülke donanmasının karşılıklı liman ziyaretleriyle başlatıldı.

HEM ZİYARET HEM TATBİKAT

İlk olarak NATO’nun Akdeniz’de icra ettiği Deniz Muhafızı Odak Harekatına katılan Yunanistan Deniz Kuvvetlerine ait HS LIMNOS Firkateyni 16-17 Şubat 2019 tarihlerinde Mersin limanını ziyaret etmiş, Türkiye’nin Nusret Mayın Tatbikatı’na katılmıştı. Bu adıma Türk donanması da geçtiğimiz hafta karşılık verdi. TCG Akçakoca, NATO Daimi Mayın Karşı Tedbirleri Görev Grubu-2 görevi kapsamında Yunanistan’ın Suda limanını ziyaret etti. NATO Görev Grubuyla gerçekleştirilen ziyaretin ardından TCG Akçakoca, Yunanistan’ın Ariadne Mayın Davet Tatbikatı’na da iştirak etti.

İbrahim Kalın: Charlie Hebdo için yürüyenler Müslümanlar için de yürüyecek mi?
GÜNDEM
İbrahim Kalın: Charlie Hebdo için yürüyenler Müslümanlar için de yürüyecek mi?

Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.