Ramazan özel sayfa
  • İFTARA KALAN SÜRE 00:00:00
Hayat Ab-ı Hayat bizi arındıracak

Ab-ı Hayat bizi arındıracak

Arp sanatçısı Şirin Pancaroğlu, Ayasofya Hürrem Hamamı için özel bir albüm kaydetti. “Ab-ı Hayat” Osmanlı’daki su ve şifa kültürünü bugüne taşıyor.

Seray Şahinler Demir Yeni Şafak
Ab-ı Hayat bizi arındıracak
“Ab-ı Hayat” Osmanlı’daki su ve şifa kültürünü bugüne taşıyor.

Arp sanatçısı Şirin Pancaroğlu’nun yeni albümü “Ab-ı Hayat” 1556’da Kanuni Sultan Süleyman’ın eşi Hürrem Sultan için Mimar Sinan’a yaptırdığı “Ayasofya Hürrem Sultan Hamamı”ndan seslere yer veriyor. Hamamın sorumlusu Mehmet Katipzadeler tarafından özel olarak sipariş edilen albüm Kalan Müzik etiketiyle yayımlandı. Sanatçının Bora Uymaz ile birlikte çalıştığı albüm, bir ilk denebilir. Zira Osmanlı su kültürüne üzerine, hamamdaki tınılar üzerine yapılmış bir çalışma yok…

DOĞAL SESLER DE VAR

Pancaroğlu, hamamda çalan müziklerin mekana özgü olmadığını, çoğunlukla Osmanlı repertuvarından eserlerin seslendirildiğini söylüyor. “Hamam kültürünü seven birisiyim. Bize miras çok güzel hamamlarımız var” diyen sanatçı albümde hem klasik repertuvardan eserlerin hem özgün çalışmaların ve doğaçlamaların yer aldığını belirterek şöyle konuşuyor:

“Hamamın içinde de sesler kaydettik. Kurnadan akan suyun sesi, tasın mermer kurnaya çarptığı zaman çıkardığı, takunyanın sesi, kapıların kapandığı zaman yaptığı yankı gibi doğal sesleri de kaydettik. Bunlar hayal gücümüzü beste yaparken çok besledi hem de besteleri zenginleştirirken çok besledi.”

HÜRREM’DEN ETKİLENDİK

Hamamda dinlenirken insanların dinleyeceği müziğin rahatlatıcı ve dinlendirici olması gerektiğine dikkat çeken Pancaroğlu, “Osmanlı müziğine baktığınızda bazı makamların şifa özellikleri çalışılmış. Farklı makamların farklı alanlarda şifa sundukları biliniyor. Bu rahatlatıcı makamlardan yola çıkarak bir repertuvar oluşturmaya özen gösterdik. Diğer yandan da mekanın kendisinden hem hamam kültüründen hem Hürrem Sultan’dan beslendik. Eserlerden birinin adı Hürrem” diyor.

İnsan olmaya dair sözü var

“Bu tür çalışma hiç yapılmamış. Dünyada spa müziği diye bir müzik türü var. Bunu Osmanlı’ya uyarladığınız zaman elektronik seslerle yaparsanız başka her şeyi icra ederek gerçek sesleri içine katarak yaparsanız başka bir lezzet olur. Bu aslında Benzeri çalışmamış rahatlatıcı, dinlendirici bir spa müziği. Kendince yeni bir tür. Hamam kültürünü çok seven biri olarak kendimi cennette de hissederim. İnsan olmaya dair çok derin bir şeyler var orada…”

Abone Ol Google News

6698 sayılı Kişisel Verilerin Korunması Kanunundaki amaçlar ile sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerezler kullanılmaktadır. Detaylı bilgi için çerez politikamızı inceleyebilirsiniz.