Hayat Almanyada Türk tiyatrosu çıkarması

Almanya’da Türk tiyatrosu çıkarması

Türk tiyatrosunun Almanya’da tanıtımında ve sevdirilmesinde önemli rol üstlenen Tiyatro Frankfurt, 2. Frankfurt Türk Tiyatro Festivali’ni düzenlemeye hazırlanıyor. Kellecioğlu, “Almanya’ya Türk tiyatrosu çıkarması yapacağız” diyor.

Abone Ol Google News
Harun Karaburç Yeni Şafak
Almanya’da Türk tiyatrosu çıkarması
Almanya'da 2003 yılında amatör bir ekiple yola çıkarak farklı sivil toplum inisiyatiflerini de desteği ile Türk yazarların oyunlarını Türkçe olarak ve Almanca üst yazı seçeneğiyle sunan Tiyatro Frankfurt, 2. Frankfurt Türk Tiyatro Festivali'ni düzenliyor. Bugüne kadar pek çok usta ismi ağırlayan Frankfurt Tiyatrosu bu yıl, İstanbul Devlet Tiyatroları ve İstanbul Büyükşehir Belediyesi Şehir Tiyatroları'nın toplam beş oyununu sahneye koyacak. Festival, 27-31 Mayıs 2015 tarihleri arasında gerçekleşecek. Tiyatro Frankfurt Genel Sanat Yönetmeni Kamil Kellecioğlu, festivalin Almanya'nın önemli sanat etkinliklerinden biri olduğunu dile getiriyor.

BİR ZENGİNLİK

Avrupa'da düzenlenen Türkçe etkinliklerin, yurt dışında yaşayan Türkler için anavatanlarıyla bağlarını koparmamaları için büyük bir şans olduğunun da altını çizen Kellecioğlu, “Özellikle çocuk tiyatrolarıyla, gelecek nesillerin Türk diliyle bağlarını pekiştirmek, Türkçelerini geliştirmek, Türk tiyatrosunun gelişimini uluslararası platforma taşımak ve yabancı seyircileri Türk oyuncularla buluşturmak istiyoruz. Türk tiyatrosu Avrupa için bir zenginliktir. Biz bir anlamda kültür elçiliği de yapıyoruz” diyor. Festivalin programında yer alan oyunlar ise şöyle: Yaşamak Denen Bu Zahmetli İş, Piti (Çocuk Oyunu), Cibali Karakolu, Hamlet, Sırça Hayvan Koleksiyonu.

6698 sayılı Kişisel Verilerin Korunması Kanunundaki amaçlar ile sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerezler kullanılmaktadır. Detaylı bilgi için çerez politikamızı inceleyebilirsiniz.