Hayat"Amacımız Türkiyenin bakış açısıyla dünyaya bakabilmek ve bunu duyurmak"

"Amacımız Türkiye'nin bakış açısıyla dünyaya bakabilmek ve bunu duyurmak"

TRT Genel Müdürü İbrahim Eren "Habercilikte sadece neyi anlattığınız değil, neyi anlatmadığınız daha fazla önemlidir, yani demokrasi şarkıları söylerken dünyada akan kanı görmezden gelip gelmediğinizdir. Bizim yapmak istediğimiz, Türkiye'nin bakış açısıyla dünyaya bakabilmek ve bunu duyurmak" dedi.

Haber MerkeziAA
TRT Genel Müdürü İbrahim Eren.
TRT Genel Müdürü İbrahim Eren.

TRT Genel Müdürü İbrahim Eren, "Habercilikte sadece neyi anlattığınız değil, neyi anlatmadığınız daha fazla önemlidir, yani demokrasi şarkıları söylerken dünyada akan kanı görmezden gelip gelmediğinizdir" dedi.

Lütfi Kırdar Kongre ve Sergi Sarayı'nda düzenlenen "IFTV - Uluslararası İstanbul Film ve Televizyon Forum ve Fuarı"nın öğleden sonraki oturumunda "Sınırları aşan yayıncılık" konulu sunum yapan Eren, yayıncılıkta aslında bir sınır bulunmadığının altını çizdi.

Eren, 19. yüzyılda okyanus altına döşenen kablolarla sınırları aşan yayıncılığın, sonraki yıllarda güçlenerek dünyanın yapısını etkilemeye başladığını ifade etti. Türkiye'de de 1900'lerin ilk yarısında kurulan Türkiye'nin Sesi radyosunun halen 30'dan fazla ülkede yayın yapmaya devam ettiğini anımsatan Eren, "Türkiye'nin Sesi radyosunun yayınları özellikle Afrika'da, GüneydoğuAsya'da halen dinlenmektedir. TRT olarak 30'dan fazla ülkeye, 30'u aşkın dilde yayın yapıyoruz" dedi.

Sosyal medyanın siyasi meselelere etkisi

Sınırları aşan yayıncılığın kitlelere ulaşma şekillerinde değişiklikler olduğunu belirten Eren, artık internet ve sosyal medyanın insan hayatına girdiğini vurguladı. Siyasi meselelerde de sosyal medyanın etkisinin çok büyük olduğunu dile getiren Eren, şöyle konuştu:

"Arap Baharı zamanında Arap ülkelerinde şehir meydanlarında toplanma sosyal medyada oldu. Bizde de Gezi olaylarında bir araya gelme, toplanma, yine sosyal medya üzerinden örgütlendi. Sosyal medya, ulusal bir olgu olmakla birlikte, sizin ülkenizdeki yayıncılığa çok fazla müdahale edebiliyor. İçeriklerde de anlatım bütünlüğüne doğru dünyada bir gidişat var. Mesela bugünDiriliş'in fazla sayıda ülkede izleyicisi var. Diriliş'i izleyenlerin hepsi Müslüman toplumlar da değil. Diriliş'i Güney Amerika'da da izliyorlar, Kore'de Japonya'da da izliyorlar. Orta Doğu ana pazar ama dünyanın birçok yerinde izliyorlar. Uluslararası iletişimin artmasıyla son 20 yılda insan olarak birbirine benzeme özelliklerimiz de arttı. Ulusal kültürler her ne kadar kendini korusa da firmalar, hem küresel hem yerel içerikler üretmeye başladılar. Uluslararası markalar da böyle."

TRT'nin habercilik anlayışı

TRT World'ün haberciliğe bakış açısıyla ilgili de bilgi veren İbrahim Eren, "Habercilikte sadece neyi anlattığınız değil, neyi anlatmadığınız daha fazla önemlidir, yani demokrasi şarkıları söylerken dünyada akan kanı görmezden gelip gelmediğinizdir." dedi.

Hakim egemen kültür ve medya anlayışının olduğu bir iletişim çağında, dünyayla ilgili bilgilerin kaynaklarının da sınırlı olduğuna değinen Eren, her ne kadar uluslararası yayın yapsalar da içeriklerin birbirine benzediğinin altını çizdi.

  • "Böyle bir dünyada bazı ülkelerdeki ölümler istatistik oluyor, bazılarında bir kişinin ölümü ise günün en önemli haberi olabiliyor. TRT World'de bizim mottolarımızdan birisi, 'Acılar arasında ayrım yapmıyoruz.' dedik. Türkiye'nin bakış açısıyla bakmaya çalıştık. Türkiye'nin, Türk insanının bakışı, Asya ile Avrupa'nın ortasında, benzersiz, tekil, kendimize ait bir bakış açımız var. Bu bazen lehimize bazen aleyhimize. Ama farklı olduğumuz aşikar. TRT World'ü kurarken, 'BBC ve CNN'den ne farkımız olacak?' diye sorduk. Ben Türkiye'yi tanıtma kanalı kurmuyorum. TRT World Türkiye'yi tanıtma amacıyla kurulmadı. O zaman turizm kanalı kurarım, Reklam veririm. Bizim yapmak istediğimiz, Türkiye'nin bakış açısıyla dünyaya bakabilmek ve bunu duyurmak."

İnsan odaklı bakış açısı

İbrahim Eren, TRT World'ün merkezine insanı oturttuklarını, acılar arasında bir ayrım yapmadıklarını, Japonya'da bir sel yaşandığında, "Şu kadar insan zarar gördü" demek yerine insanların hikayesini anlatmayı tercih ettiklerini vurguladı.

İngilizce yayın yaparken işe alınacak kişilere de dikkat ettiklerini anlatan Eren, özellikle yurt dışında yaşayan ikinci, üçüncü jenerasyon Türk gençlerini bulduklarını ve bu kişilere habercilik eğitimi verdiklerini, eğittiklerini, ayrıca BBC, CNN, Al Jazeera gibi uluslararası yayın yapan kuruluşlardan da kişileri işe aldıklarını söyledi.

"TRT World'de tarafsız gözle baktığımızı iddia etmiyoruz" diyen Eren, kurumdaki bakış açılarını "tarafsız" değil, "dengeli habericilik" ile tanımlayabileceklerinin altını çizdi. Eren, "Haber anlatırken kullandığınız kelimeler sizi tarafsız yapamaz. Biz dengeli, 360 derece, birden fazla perspektiften bakan habercilik yapmaya çalıştık." diye konuştu.

Forum, 30 Eylül'de sona erecek.

Diriliş Ertuğrul'dan Kut'ül Amare'ye transfer
HAYAT
Diriliş Ertuğrul'dan Kut'ül Amare'ye transfer

ÖNERİLEN VİDEOLAR
Altınordulu futbolcudan fair-play örneği
'İyi birey, iyi futbolcu, iyi vatandaş' sloganıyla örnek futbolcu yetiştiren Altınordu'da, fair-play örneği sergilendi... Bu ve daha fazlası için Bunu Gördünüz Mü?


Metrobüste kuyruk çilesine son
Türk mühendislerden devrim gibi uygulama: Elektronik Biletleme Sistemi ulaşımda çığır açacak.


ÖSO'nun Kürt savaşçılarından Afrin'e mesaj var
TSK'nin Zeytin Dalı Harekatı'na destek veren ÖSO'nun Kürt savaşçıları Azez'deki cephe hatlarından Afrin halkına mesaj gönderdi.
Almanya'da PKK yandaşları Türk yolculardan dayak yedi!
Almanya'da Hannover Havaalanı'nda terör yandaşı yaklaşık 200 kişilik grup ellerindeki örgüt sembolleriyle kargaşa çıkardı.
Check-in yapmak isteyen Türk vatandaşları ile terör yandaşları arasında büyük bir kavga çıktı. Olay yerine 20 ambulans gönderildi.
Dünyadan Mehmetçiğimize ‘sefer ve zafer’ duası
Türkiye'nin güney sınırını korumak için başlattığı 'Zeytin Dalı Harekâtı'nda başarılı olması için dünyanın dört bir yanında dua ediliyor. Afrika'dan Balkanlara eller, Türk askerinin zaferi için semaya yükseliyor...

ÖSO'dan Kürt halkına emanname: Güvende olacaksınız!
Afrin'i terör örgütü PYD/PKK'dan arındırmak için başlatılan 'Zeytin Dalı Harekatı' kapsamında TSK'ya destek veren ÖSO, aldığı köylerde Kürt halkına 'güvendesiniz' mesajı verdi. ÖSO komutanı, halka seslendi, "Bir şeye ihtiyacınız olursa bana gelin, kimse size zarar vermeyecek" dedi.
Filistinli küçük Ziyad'dan liderlere 'Erdoğan' çağrısı
3 yaşındaki Filistinli YouTuber Ziyad, dünya liderlerine seslendi: “Kudüs'ü satmayan, Filistin'in yanında duran tek lider, Recep Tayyip Erdoğan. Devlet yöneticiliğini ondan öğrenin"
Afrikalı miniklerin 'Zeytin Dalı' duası
Afrikalı çocuklar ellerindeki Türk bayrağıyla Zeytin Dalı Operasyonu için Türkiye'ye dua etti.
Tanklarımız sloganlar eşliğinde Afrin'e ilerliyor
Zeytin Dalı Harekatı'nın ikinci gününde Türk tankları, sınırın sıfır noktasına sevk edildi. Hatay sınırında vatandaşların sevgi gösterileri ile karşılanan Mehmetçikler tezahüratlar eşliğinde sınıra hareket etti. Mehmetçik de kendilerine sevgi gösterisinde bulunan halkı selamladı.
Mete Yarar ile Afrin Operasyonunun şifreleri
Güvenlik politikaları uzmanı Mete Yarar'ın anlatımıyla bütün cepheleriyle Afrin operasyonunun şifreleri...
Bu kez Erdoğan salonu alkışladı
Kütahya'da partisinin il kongresinde konuşan Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan salondaki vatandaşları alkışladı.
Metalleri oyun hamuru gibi büküyor
Mobibieger isimli bu hidrolik makine metallere adeta oyun hamuru gibi şekil veriyor.
Emekliler dikkat! Son 10 gün
Sosyal Güvenlik Kurumu (SGK) tarafından, kamuda 30 yılın üstünde hizmeti olan 233 bin emekliye toplam 1 milyar liradan fazla ödeme yapıldı. Yaklaşık 450 bin emekliyi ilgilendiren imkandan yararlanmak isteyenlerin 29 Ocak'a kadar başvurmaları gerekiyor.
Sıfır rakamını ilk o kullandı: El Harizmi
Cebirin temelini atan ve geliştiren, 'X' bilinmeyenini ilk kullanan Müslüman Alim El Harizmi'nin hayatını bu haftaki Bilime Yön Veren Müslüman Alimler serimizde ele aldık.
İsrail zindanından acı bir çığlık: İsra Ceabis
İşgal altındaki Doğu Kudüs'te yaklaşık iki yıl önce otomobilindeki tüpün patlaması sonucu vücudunun yüzde 60'ı yanan, ancak olayda yakındaki bir İsrail askerinin de yaralanması nedeniyle 11 yıl hapis cezasına çarptırılan Filistinli tutuklu İsra Ceabis yazdığı mektubunda, özel bakım ve tıbbi yardıma muhtaç olmasına rağmen İsrail makamlarınca ihmal edildiğini bildirdi.Nas ve Kevser Surelerini Filistinli Yusuf’tan dinleyelim
Filistinli minik Yusuf'un, Mescid-i Aksa'nın avlusunda Nas ve Kevser Surelerini okuduğu anlar izleyenleri gülümsetti.
PKK'nın korkulu rüyası mavi bereliler sınırda
Türk Silahlı Kuvvetlerinde, karargahlara verilen emir kapsamında sınır birlikleri, olası Afrin operasyonuna yönelik en üst hazırlık seviyesine getirildi. Afrin ve Münbiç'i terörden süpürme harekatına katılacak komandolar uçaklarla Hatay'a sevk ediliyor. Bölgeye sevk edilen birlikler arasında TSK'nın gözde birliklerinden Kayseri Hava İndirme Tugayı ile Kırklareli 55. Mekanize Piyade Tugayı var.
Afrin’e süpürme harekâtı
ABD'nin PYD-YPG ile Suriye'de oluşturmaya çalıştığı terör koridorunun en önemli merkezlerinden Afrin, Türkiye'nin operasyon menzilinde. Türkiye, Fırat Kalkanı ardından kritik bir müdahaleye daha hazırlanıyor. Türkiye'nin operasyona hazırlandığı Afrin'in önemi nedir ve operasyonun nasıl gerçekleşecek?


Öğrenme güçlüğü çekti milyar dolarlar kazandı
67 yıllık hayatına birçok başarıyı sığdıran Richard Branson'a disleksi 5.1 milyar dolar kazandırdı. Branson'ın hayatını Dönüm Noktası'nda ele aldık...


Bu makine şeritleri kendi kendine boyuyor
Şerit boyama makinesi üreten Stim firmasının Kontur 700 isimli modeli herhangi bir sürücüye ihtiyaç duymadan şeritleri boyuyor.