Hayat Ev ve bahçe temizliği egzersiz sayılmaz

Ev ve bahçe temizliği egzersiz sayılmaz!

Kardiyoloji Uzmanı Prof. Dr. Ergün Seyfeli, yaşam boyu sağlıklı bir kalbe sahip olmak için düzenli egzersiz ve beslenme ile sigaradan uzak durmanın gerekli olduğunu söyledi. Şeker ve obezitenin de kalp hastalıklarına yol açtığını ifade eden Prof. Dr. Seyfeli, düzenli ve doğal beslenmenin önemine dikkat çekerek ev ve bahçe temizliği gibi işlerin egzersizin yerini tutmadığını belirtti.

Haber Merkezi IHA
Özellikle düşük ve orta gelirli ülkelerde ölümlerin yüzde 82?sinin sebebinin kalp ve damar hastalıkları olduğunu belirten Kardiyoloji Uzmanı Prof. Dr. Ergün Seyfeli, kalp ve damar hastalıklarından dolayı her yıl Türkiye'de yaklaşık 200-250 bin, dünyada da ise 18 milyon kişinin hayatını kaybettiğini ifade etti. Kalp ve damar hastalıklarına davetiye çıkaran diğer riskler arasında ise şeker, obezite, hareketsiz yaşam ve beslenme bozukluğu yer aldığını vurgulayan Prof. Dr. Seyfeli, yaşam boyu sağlıklı bir kalbe sahip olmak için yapılması gerekenleri, düzenli yürüyüş ve beslenme, bol sebze, meyve tüketimi ve sigaradan uzak durmak olarak sıraladı.

Kalbi korumak için egzersiz yapın

Özellikle açık alanlarda haftanın 3-4 veya her günü en az 30-45 dakika tempolu yürüyüşler yapılması gerektiğini belirten Prof. Dr. Seyfeli, ?Örneğin kalp hızı 70 olan bir kişinin kalp hızını 120 atıma çıkaracak tempoda yürüyüş yapması gerekiyor. Kalp hızının ne kadar arttığı dijital tansiyon aletleri ile kolayca takip edilebiliyor. Egzersizin süresi yanında tipi de önem teşkil ediyor. Kalp sağlığı için halter, barfiks, ağırlık kaldırma gibi egzersizlerden kaçınarak; yürüyüş, yüzme ve aerobik aktiviteler yapılması gerekiyor" diye konuştu.

Aşırı kilo belin düşmanı
HAYAT
Aşırı kilo belin düşmanı


Sigaradan uzak durun!

Kalp sağlığını korumak için en önemli faktörlerden birinin de doğal gıda sebze ve meyvelerin mevsiminde tüketilmesi ve organik olmasına dikkat etmek olduğunun altını çizen Prof. Dr. Seyfeli, ?Bunların yanı sıra yağlı ve sindirimi zor gıdalardan uzak durulması, tuz tüketiminin de olabildiğince azaltılması önem teşkil ediyor. Beslenmenin mutlaka dengeli olması gerekiyor. Özetle, sofradan doymadan kalkılmalı ve hepsini yemeden her şeyden yeteri kadar yenilmeli" dedi.

Sigara kullanımının kalp hastalıklarında diğer unsurlarla karşılaştırıldığında yüzde 20'lik paya sahip olduğunu kaydeden Prof. Dr. Seyfeli, kalp krizi riskinin sigarayı bırakan kişilerde kalp hastalığı birkaç yıl içinde yüzde 50, içme süresi ve miktarına bağlı olarak 10-15 yıl içinde düşeceğini dile getirdi.

Haftada 5 gün 30 dakika!
HAYAT
Haftada 5 gün 30 dakika!


Evi temizlemek fiziksel aktivite değil

Prof. Dr. Ergün Seyfeli, kalp damar hastalıklarından korunmak için yapılabilecekleri şöyle sıraladı:

"Fiziksel aktivite mutlaka egzersiz yapmayı gerektiriyor. Sadece bahçe işleriyle uğraşmak ya da evi temizlemek küçük kalori harcamalarına neden olsa da fiziksel egzersizlerin yerini tutmaz. Aktivite düzeyinin bir anda değil yavaş yavaş artırılması gerekiyor. Az da olsa devamlı yapılan egzersizlerinde kalp sağlığı üzerine olumlu etkileri var. Bulunulan ortamların yakınındaki fiziksel aktivite olanakları yoğun iş temposunda kişilerin aktiviteye ulaşması açısından kolaylık sağlıyor, Şekerli gıdaları veya çikolatayı bir anda kesmek yerine bu ihtiyacı karşılayabilecek çeşitli meyveler tüketilmesi öneriliyor. Tuz miktarının günde 1 tatlı kaşığına karşılık gelen 5 gramdan fazla tüketilmemesi gerekiyor. Beslenme sırasında porsiyonları gözden geçirerek daha küçük tabaklar kullanılması, vücudun ihtiyaç duyduğundan fazlasını almanın önüne geçiyor. Evde sigara içilmemesinin önlenmesi, tüm aile bireyleri için ileride doğabilecek sağlık sorunlarının önüne geçiyor. Çocuklara sigaranın zararlarının detaylı bir biçimde anlatılması; içen kişilerin de bırakmak için uzmanlardan destek alması gerekiyor. Düzenli olarak sağlık kontrolleri yaptırılması, erken teşhis açısından önem taşıyor. Kan basıncı, kolesterol ve glukoz düzeyleri, kilo ve vücut kitle indeksinin her yıl takip edilmesi gerekiyor"

Kalbiniz için sindirimi zor gıdalardan uzak durun
HAYAT
Kalbiniz için sindirimi zor gıdalardan uzak durun

İdlibe saldırılar devam ediyor

İdlib'e saldırılar devam ediyor

Esed ve Rusya'nın saldırısında ölü sayısı 17'ye yükseldi.
Yeniden sokaktalar

Yeniden sokaktalar

Hong Konglular, Çin'e iade yasasını protesto ediyor.
Acı bilanço

Acı bilanço

​Edirne'deki kazada aynı aileden 4 kişi öldü.
Kararlılıkla sürdüreceğiz

Kararlılıkla sürdüreceğiz

Oktay'dan dikkat çeken Doğu Akdeniz ve Deniz Kuvvetleri mesajı.
Kimsenin yanına kar kalmayacak

Kimsenin yanına kar kalmayacak

MHP lideri Bahçeli'den Pentagon'un F-35 kararına sert tepki.
150 yıllık rüya proje

150 yıllık rüya proje

​Tamamlandığında 10 bin kişiye iş kapısı açılacak.
Bayram önlemi

Bayram önlemi

Ağustosun 7'sinde başlayıp 20'sinde sona erecek.
Şişli'de <br>korku dolu anlar

Şişli'de
korku dolu anlar

​İki otobüsün arasına girdi, ölümden döndü.
Johnson başbakan<br>olursa istifa edecek

Johnson başbakan
olursa istifa edecek

İngiltere Maliye Bakanı Hammond canlı yayında açıkladı.
Düzce'den acı haber

Düzce'den acı haber

​Aramalara bir kişinin cansız bedenine ulaşıldı.
23 yıl sonra hayatını karartan telefon

23 yıl sonra hayatını karartan telefon

Okuduğu okul, yaptığı askerlik hatta ehliyeti dahil hiçbir şey kimlik bilgilerinde yer almıyor.
Göçü<br>önleyen yatırım

Göçü
önleyen yatırım

Çoğu kadın 300 kişiye ekmek kapısı oldu.
Yalanlarını<br> ses kaydı çürüttü

Yalanlarını
ses kaydı çürüttü

​Darbeci yarbayın talimatları tek tek çözüldü.
Dünyanın<br>konuştuğu çocuk

Dünyanın
konuştuğu çocuk

13 yaşında hangardan uçak çalmaya çalıştı.
Türkiye'nin ilk elektrikli zırhlı aracı

Türkiye'nin ilk elektrikli zırhlı aracı

90 mm topla kargo uçaklarında da taşınabilecek.
Başının üstünde<br>taşıyarak kaçtı

Başının üstünde
taşıyarak kaçtı

​10 gün arayla aynı işyerini soyan hırsızlar yakalandı.
Evde<br>1 terörist öldürüldü

Evde
1 terörist öldürüldü

Operasyon sonrası ev sahipleri de gözaltına alındı.

Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.