Hayat Hayal perdesi müzikal oldu

Hayal perdesi müzikal oldu

Türk tiyatrosunun geleneksel formu Karagöz, bu kez müzikal olarak sahneye uyarlandı. 11 Haziran'da seyirciyle buluşacak müzikalin yazarı ve yönetmeni Murat Karahüseyinoğlu, “Bu toprağın değerini hatırlatmak istiyoruz” diyor.

Abone Ol Google News
İlker Nuri Öztürk Yeni Şafak
Hayal perdesi müzikal oldu
Yüzyıllardır Türk toplumunun mihenk taşlarından biri olan Karagöz ve Hacivat Gölge Oyunu yeni bir formla karşımıza çıkıyor. Senarist ve yönetmen Murat Karahüseyinoğlu, Anadolu sözlü kültürününün en güzel örneklerinden Karagöz ve Hacivat'ı gölge oyunundan çıkarıp, geleneksel yapısını bozmadan bir müzikale dönüştürdü. Zenne, Arap Bacı, Tuzsuz Deli Bekir karakterleri de ilk kez sahnede canlanacağı Karagöz Müzikali 11 Haziran Cumartesi günü Harbiye Cemil Topuzlu Açıkhava Sahnesi'nde seyirciyle buluşacak. Provalar sürerken yazar ile buluştuk, müzikal serüvenini konuştuk.

İMKANSIZDI GERÇEK OLDU

Karahüseyinoğlu, uzun yıllardır zihnini meşgul eden projenin sahnelenme serüvenini şu sözlerle anlattı: “Ustam bildiğim Hayali Torun Çelebi-Tuncay Tanboğa ile çeşitli Karagöz çalışmalarımız olmuştu. Karagöz'le ilgili yetişkinler için neler yapılabileceği zihnimi her zaman meşgul etti. Yıllar sonra bir çocuk oyunu yazayım isterken, iş büyüdü ve yetişkinler için Karagöz Oyunu'na dönüştü. Geleneksel sanatların sahipleneni çoktur. Amacımız kimsenin el atmaya cesaret edemediği, imkânsız gibi görünen işleri hayata geçirmek. Bu toprağın değerini samimiyetle tüm birikimimizi ve olanaklarımızı kullanarak sahneye taşıdık. Yaşayan bir gösterimin yerini sanırım hiçbir şey tutamaz.”

BU KEZ YETİŞKİNLERE ÖZEL

Sanatçı, projeyle birlikte 'var gibi görünen' Karagöz mirasını hatırlatmayı amaçladığını söylüyor. Karahüseyinoğlu, “Kime sorsanız Karagöz'ü bildiğini ve seyrettiğini söyleyecektir. Fakat oyunu perdede izleyen çok az sayıda insan vardır. Birçok aydın, kültür adamı, siyasetçinin oyunun tamamını seyrettiğini düşünmüyorum. Karagöz aslında çocuklar için değildir, olmamıştır” diyor. Oyunda Elçin Atamgüç, Irmak Örnek, Murat Ozan, Özge Öztürk ve Münir Özkul'un kızı Güner Özkul gibi isimler sahne alıyor.

Yeni öyküler eklendiSaflığı, dürüstlüğü ve kendinden ödün vermeyen tavrıyla, lafını esirgemekten çekinmeyişiyle bugüne dek ulaşan Karagöz efsanesinin müzikali, geleneksel metne sadık kalınarak sekiz oyunda toplandı. Uyarlamaya 4 yeni öykü eşlik ediyor. Tamamı 5 çalgılı orkestra tarafından canlı olarak icra edilen müzikler, müzikalde ana unsur olarak kullanılıyor. Metni, yoğun bir çalışma sonucu müzikale dönüştürebildiklerini belirten Karahüseyinoğlu, “Yazım sürecini oyuncu Nevzat Çankara'yla birlikte yürüttük. Provalar, oyuncu seçimi, tasarım, müzikler derken en heyecan verici aşamaya kadar geldik” şeklinde konuştu.

6698 sayılı Kişisel Verilerin Korunması Kanunundaki amaçlar ile sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerezler kullanılmaktadır. Detaylı bilgi için çerez politikamızı inceleyebilirsiniz.