Hayat Hukuk bürolarının borç tacizi çağrı merkezinden

Hukuk bürolarının ‘borç tacizi’ çağrı merkezinden

Kurumsal şirketlerin alacaklarını tahsil eden hukuk bürolarının, yapacakları aramalar için çağrı merkezleriyle anlaştığı ortaya çıktı.

Abone Ol Google News
Aybüke Eroğlu Yeni Şafak
​Hukuk bürolarının ‘borç tacizi’ çağrı merkezinden ​
Arşiv

Kurumsal şirketlerin alacaklarını tahsil eden hukuk bürolarının, yapacakları aramalar için çağrı merkezleriyle anlaştığı ortaya çıktı. Kurumsal şirketlerin kanunen alacaklarını varlık fonlarına devrettiğini belirten Avukat Cavit Tatlı, “Örneğin bir banka yüklü miktardaki alacağını kanunen kurulan varlık fonlarına devrediyor. İki kurum kendi arasında bir anlaşma yaparak, alacağı fona devrediyor. Daha sonra fon kendi avukatları ile bu dosyalar hangi aşamadaysa işlemleri sürdürüyor. İkinci olarak da kurumlar kendi avukatları vasıtasıyla yapıyor. Devredilen hukuk büroları da aramalar için çağrı merkezi kuruyor. Buradaki çalışma da prim usulü oluyor. Ne kadar tahsilat yapılırsa, arayan kişi o kadar para kazanıyor. Sorun burada başlıyor. Arayan kişiler hukukçu olmadığı ve sadece tahsilat odaklı baktığı için hukukla alakası olmayan şeyler de söyleyebiliyorlar” diye konuştu. Tatlı haciz davalarından da borçluları adresinde bulamayan hukuk bürolarının daha kolay ve masrafsız bir yol izlemek adına çağrı merkezleriyle aramayı tercih ettiklerini söyledi.

Cavit Tatlı
Cavit Tatlı

ŞİRKETLER BORÇLARININ PEŞİNDE

Gayri resmi programların da bu süreçte kullanıldığını hatırlatan Tatlı, “Bu programlarda aynı adreste oturanlar, aynı soy isimli olanlar hepsini gösteriyorlar. Kişiye ulaşamayınca soy ismi aynı olanları arıyorlar. Bu yapılanlar hukuka uygun değil, hatta şikayet edilip ceza alan avukatlar da var” dedi.Suçun şahsiliği gereğince şirketlerin bu konuda hiçbir sorumluluğunun bulunmadığını söyleyen Tatlı, “Şirket ‘alacağımı tahsil et’ diyor, bu süreçte hukuk bürolarının nasıl bir yol izlediğini şirketler bilemez. Aradığınızda ise hiçbir avukat sizinle görüşmüyor, tek muhatabınız çağrı merkezinde çalışan kişiler” dedi.

Şantaj hukuk bürosu: Çizgiyi aşan avukatlar tehdit savuruyor
GÜNDEM
Şantaj hukuk bürosu: Çizgiyi aşan avukatlar tehdit savuruyor
Enerji Bakanlığı: Sanayi tesislerinin elektrik tüketiminde de kısıtlamaya gidilecek
Gündem

Enerji Bakanlığı: Sanayi tesislerinin elektrik tüketiminde de kısıtlamaya gidilecek

İran’da meydana gelen teknik arıza nedeniyle Türkiye'ye 10 gün boyunca gaz akışı durduruldu. Bunun üzerine sanayi tesislerinde doğal gaz tüketiminde kısıtlamaya gidildi. Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanlığı ise olumsuz hava koşullarına rağmen, diğer tüketicilerin kısıtlamalardan etkilenmemesi için tüm önlemlerin alındığını açıkladı.
Ömer Çelik: Rum yönetimi adını cinayet şebekesi bir terör örgütüyle yan yana yazdırdı
Gündem

Ömer Çelik: Rum yönetimi adını cinayet şebekesi bir terör örgütüyle yan yana yazdırdı

AK Parti Genel Başkan Yardımcısı ve Parti Sözcüsü Ömer Çelik, Güney Kıbrıs Rum Yönetimi'nin (GKRY) terör örgütü PKK'nın siyasi kolu olan PYD'ye Rum kesiminde temsilcilik açma izni vermesine ilişkin, "Rum yönetimi, adını cinayet şebekesi bir terör örgütüyle yan yana yazdırmıştır" ifadesini kullandı.
Bursa'da cani koca eşini öldürdü: Kayınvalidesine kader dedi
Gündem

Bursa'da cani koca eşini öldürdü: Kayınvalidesine kader dedi

Bursa'da, eşi Ebru Gürcan'ı (34) bıçaklayarak öldüren Necati Gürcan'ın (40), ağırlaştırılmış müebbet hapis cezası istemiyle yargılandığı davaya devam edildi. Necati Gürcan, kayınvalidesinin “Kızımdan ne istedin, iki çocuğu öksüz bıraktın” feryadına Gürcan, ağlayarak, "Anne, kader kader" diyerek cevap verdi. Sanık avukatı müdafilikten çekilme talebinde bulunurken, mahkeme heyeti, sanığın akli dengesinin yerinde olup olmadığının belirlenmesi için, Bursa Şehir Hastanesi'nde muayenesine karar vererek duruşmayı erteledi.

6698 sayılı Kişisel Verilerin Korunması Kanunundaki amaçlar ile sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerezler kullanılmaktadır. Detaylı bilgi için çerez politikamızı inceleyebilirsiniz.