|

Portakallar mora dönünce uzmanlar harekete geçti

Avustralya'da portakalların rengi mora döndü, bilim insanları devreye girdi. İlginç olay sonrası Avustralyalı bilim insanları araştırma başlattı. Portakalı, kullanılan bıçağı ve bıçağı bileme aletini inceleme altına alan Avustralyalı uzmanlar, tuhaf bir durumun olmadığını meyvenin başka bir meyve ile temas etmiş olabileceğini söylüyor.

Yeni Şafak
10:28 - 11/09/2018 Salı
Güncelleme: 10:33 - 11/09/2018 Salı
Diğer
Mor portakallar ile ilgili araştırma yapan uzmanlar, durumun stabil olduğunu söyledi.
Mor portakallar ile ilgili araştırma yapan uzmanlar, durumun stabil olduğunu söyledi.

Avustralya'nın Queensland şehrinde yaşayan Neti Moffitt, oğluna yemesi için portakal soydu. Çocuk portakal dilimlerini yedikten sonra tezgaha bıraktı. Sabah portak dilimlerinde kalan parçalar mor renge dönüştü. Bilim adamları meyvenin mor renge dönüşmesini araştırmaya başladı.

Üç dilim portakalı yiyen çocuk, tabağı tezgaha bıraktı. Ertesi gün tabaktaki portakallar mor renge dönüştü. Dilimlenen portakalın etli bölümü mor lekelerle kaplandı. Avustralyalı anne, mor portakalların çocuğuna zarar verip vermediğini merak ediyor.


Her şey stabil

Yerel sağlık otoriteleri, bu ilginç durumu inceleme şansları olduğu için çok heyecanlandılar. Quessland Adli Sağlık ve Bilimsel Hizmetler; araştırma için mor portakal dilimlerini, renksiz portakal dilimlerini ve kullanılan bıçağı ve bıçağın bilendiği bileme aletini aldı.

ABC'nin haberine göre, araştırmada, portakaldaki her şeyin stabil ve normal olduğu saptandı. Mor portakalda iyot olması durumuna karşın da test yapıldı ancak iyot kalıntısına rastlanmadı. Kimi bilim insanları, başka bir meyveyle temasın veya uzaktan etkileşime girebilen kimyasalların portakaldaki renk değişimine neden olabileceğini öne sürüdü. Portakalın renginin mora dönmesinin nedeni hala ispatlanamadı.

#Portakal
#mor
#bilim
#uzman
#Avustralya
6 yıl önce