Ramazan özel sayfa
  • İFTARA KALAN SÜRE 00:00:00
Hayat Umutları paket siparişinde

Umutları paket siparişinde

Ramazan ayının gelmesiyle birlikte restoran, lokanta ve pastane gibi işletmeler yeniden paket servise döndü. Ramazan hazırlıkları hummalı bir şekilde sürerken, umutlar Ramazan’da artacak siparişlere bağlanmış durumda. Kazanlar kaynıyor, yemekler hazırlanıp paketlenip yola çıkıyor. Pandemi gölgesinde ikinci Ramazan’ı geçiren sektör temsilcileri, bu sefer daha hazırlıklı olduklarını söylüyor.

Mesude Demirhan Yeni Şafak
​Umutları paket siparişinde
İşletmelerde umutlar Ramazan’da artacak siparişlere bağlanmış durumda.

Bir ay önce kademeli olarak açılan restoran lokanta ve pastane gibi işletmeler Ramazan ayının gelmesiyle birlikte yeniden paket servise döndü. İşletmelerde Ramazan hazırlıkları hummalı bir şekilde devam ediyor. Kazanlar kaynıyor, yemekler pişiyor pakete hazır hale getiriliyor. Paket servisi ise sektör temsilcilerinin yeni umudu oldu.

İçişleri Bakanlığından 'Kısmi Kapanma' genelgesi
GÜNDEM
İçişleri Bakanlığından 'Kısmi Kapanma' genelgesi
  • Garsonların da bu süreçte kurye olarak dağıtıma çıktığını öğreniyoruz. Hem online platformlar üzerinden hem de telefonla siparişler alınıyor. Pandemi gölgesinde ikinci ramazanı geçiren sektör temsilcileri, her ne kadar paket servis yapsalar da, işlerin eskisi gibi olmadığını söylüyor.Sektör temsilcileri, geçen yıl da aynı süreci yaşadıkları için bu yıl daha hazırlıklı olduklarını belirterek, bu yıl paket servisi olmayan restoranlarında paket hizmetine girmeye başladığını anlatıyor. Günler öncesinden ambalaj ve ürün hazırlıkları yapılarak, ramazanda her şey hazır hale getirildi.

ŞU AN GECE 12’YE KADAR HİZMET VEREBİLİYORUZ

İstanbul Ticaret Odası Restoran ve Yiyecek İçecek Hizmetleri Meslek Komite Başkan Yardımcısı Ali Tatlıdil, “Mekanları kapattık. Paket servise yönelik çalışma yapacağız. Sahur vaktine kadar paket servis olup olmayacağına dair henüz karar çıkmadı. Kısmen biraz daha faydası olabilir. Şu an gece 12’ye kadar paket servis yapabiliyoruz. Sonuç itibariyle paket servis sektörün bütün dertlerini giderebilecek bir hareket gibi gözükmemeli. Ramazan'ın bereketiyle biraz daha sakin bir ay geçirmeyi hedefliyoruz. Ramazan öncesinde motorcu başına düşen paket servis adedi ortalama 15-20 paket” dedi.

Ali Tatlıdil
Ali Tatlıdil

Kısmi kapanma: Vakalar düşmezse 15 gün sonra daha sert tedbirler gelecek
GÜNDEM
Kısmi kapanma: Vakalar düşmezse 15 gün sonra daha sert tedbirler gelecek

TEDBİRİ ELDEN BIRAKMADIK

  • Tatlıdil, sektör için komple kapanma beklemediğini, belli sınırlamalar dahilinde devam edebileceğini söyledi. Restoranların yeniden paket servise dönmesiyle beraber ellerinde ürün kalıp kalmadığını sorduğumuz Tatlıdil, “Onun tedbirini önceden aldık. Çok fazla stok yapmadık. Meslektaşlarım da tedbir almıştır diye düşünüyorum. Gıda maddesi olduğu için kendi evinde veya personeline vererek farklı şekilde değerlendirenler olacaktır” dedi.

Tatlıdil, bir an önce pandemiden kurtulup işlerinin başına dönmeyi beklediklerini ifade ederek, “Bir seneyi devirdik. Zor bir süreçten geçiyoruz. Sektör derin bir yara aldı. Sektörden ciddi manada geri çekilmeler ve kapanmalar var. Süreç uzadıkça sıkıntı da büyüyor” diye konuştu.

Sektör için destek talebi

  • Paket servisin yanında cenaze, mevlüt ve davetlere göre toptan özel yemekler hazırladıklarını anlatan Saygı, Ankara, İstanbul ve daha birçok yere tenekelerle kavurmalar, tandır kebap, köfte ve peynir gibi birçok ürün gönderdiklerini söyledi. Saygı, bir asırdır sektörde bu işi yaptıklarını söyleyerek, şu taleplerde bulundu: “Sektörün bu kadar dibe vurduğunu görmedim. Pandemi var. Hükümetin de yapacağı bir şey yok ama en azından kiracılara destek olmalı. Hizmet sektörü olduğu için milyonlarca kişi istihdam ediliyor. Hükümet destek verdi ancak yeterli değil. Kapalı olduğumuz sürede faizler durdurulsun. Ana paramızı ödeyelim.”

RAMAZAN’IN BEREKETİ YANSIR

Mehmet Zeki Saygı
Mehmet Zeki Saygı

Malatya Gastronomi Turizm ve Tanıtım Derneği Başkanı Mehmet Zeki Saygı, pandemi de olsa Ramazan'da işlerin devam ettiğini belirterek, “Kazan kazan yemekler mutlaka pişer. Lokanta ve restoranlar açık olmayacak ama fırın tava kültürü olduğu için paket olarak servise devam ediyoruz. Ramazan'da Malatya’da fırın yemek kültürü olduğu için Malatyalılar evine misafir edeceği zaman mutlaka kaburgasını, tandırını, kebabını, kuzuyu, güveci mutlaka tavacılara yaptırır. Malatya’nın kültüründe ev yemekleri de çok meşhurdur. Bulgurdan etli ve etsiz çeşitli yemekler yapılır. Malatya’da Ramazan fırınlarda pideleri, köfte ve etleriyle dolu dolu zengin geçiyor” yorumunu yaptı.

Abone Ol Google News
Türkiye genelinde 679 mahkemede e-Duruşma uygulanmaya başladı
Gündem

Türkiye genelinde 679 mahkemede e-Duruşma uygulanmaya başladı

Adliyelerde 96 tüketici, 184 icra hukuk, 32 kadastro, 81 asliye hukuk, 59 sulh hukuk, 63 aile, 116 iş, 42 asliye ticaret, 6 fikri ve sınai haklar mahkemesinde e-Duruşma'ya geçildi, 10 bin 324 duruşma yapıldı. Konuyla ilgili açıklamalarda bulunan Adalet Bakanı Gül, "e-Duruşma'yı bugün itibariyle Bakırköy ile birlikte İstanbul Çağlayan ve Anadolu adliyelerindeki tüm hukuk mahkemelerinde aktif hale getirdik. Sisteme talepte bulunan avukat meslektaşlarımız, 18 Mayıs Salı gününden itibaren duruşmalara bürolarından katılabilecek" ifadelerini kullandı.
İsrail'in Lid kentinde gece sokağa çıkma yasağı ilan edildi
Dünya

İsrail'in Lid kentinde gece sokağa çıkma yasağı ilan edildi

Filistinli şehidin cenazesinde çıkan olaylar nedeniyle karışan Lid kentinde gece sokağa çıkma yasağı ilan edildi. Uygulamanın kaç gün süreceğinin henüz belli olmadığını belirten işgalci İsrail'in Polis Sözcüsü Rosenfeld buna “sahadaki duruma bakarak” daha sonra karar vereceklerini belirtti.
AB'den İsrail ve Filistin'de şiddete son verilmesi çağrısı
Dünya

AB'den İsrail ve Filistin'de şiddete son verilmesi çağrısı

Avrupa Birliği (AB), İsrail ile işgal altındaki Filistin topraklarında gerginliğin sonlandırılması, şiddete son verilmesi ve çatışmaların genişlemesinin engellenmesi çağrısında bulundu. AB Yüksek Temsilcisi Borrell, "AB, çocukların da aralarında bulunduğu çok sayıda sivilin ölümü ve yaralanması karşısında dehşete düşmüştür. Daha geniş çaplı bir çatışmanın önlenmesi için her şey yapılmalıdır. Kudüs'te kutsal mekanların statükosuna saygı gösterilmeli, ibadet özgürlüğü güvence altına alınmalıdır" ifadelerini kullandı.

6698 sayılı Kişisel Verilerin Korunması Kanunundaki amaçlar ile sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerezler kullanılmaktadır. Detaylı bilgi için çerez politikamızı inceleyebilirsiniz.