Koronavirüs Batında başladı Pozitif vakalara kırmızı, temaslılara beyaz bileklik takılıyor

Batın'da başladı: Pozitif vakalara kırmızı, temaslılara beyaz bileklik takılıyor

Koronavirüs salgınıyla mücadelede özellikle temaslı ve pozitif vakaların karantina takipleri için, Hayat Eve Sığar Uygulaması’na eklenecek yeni özelliklerle, elektronik bileklikler hazır hale getirildi. Bartın'da kapsamında bulaş riskini azaltmak için kırmızı ve beyaz bileklik uygulaması başlatıldı. Pozitif vakalara kırmızı, temaslı vatandaşlara ise beyaz bileklik takılıyor.

Abone Ol Google News
Haber Merkezi AA
Batında başladı: Pozitif vakalara kırmızı, temaslılara beyaz bileklik takılıyor
Bartın'da pozitif ve temaslılara bileklik uygulaması başladı.

Bartın İl Umumi Hıfzıssıhha Kurulunca hem bulaş riskini hem de vaka sayılarını azaltmak amacıyla test sonucu pozitif çıkan ve temaslı kişilere yönelik 12 Kasım'da alınan kararın ardından barkodlu bileklik uygulaması başlatıldı.

Bileklikler takılmaya başlandı

Pozitif vaka ve temaslılarının evde kalmalarını sağlamanın yanı sıra tedavileri ve verilen ilaçların barkoda yüklenerek takibi amacıyla hayata geçirilen uygulamayla il genelinde Kovid-19 test sonucu pozitif çıkan 211 kişiye kırmızı bileklik, pozitif vakalarla temaslı olan 287 kişiye de beyaz bileklik takıldı.

Karantinadaki hastalar ve temaslılar elektronik bileklikle takip edilecek: Anında uyarı verecek
KORONAVİRÜS
Karantinadaki hastalar ve temaslılar elektronik bileklikle takip edilecek: Anında uyarı verecek
  • İl Sağlık Müdürlüğü ekipleri, evlerinde ziyaret ettikleri ve bilekliklerini taktıkları pozitif ve temaslı kişilere izolasyon süresi içerisinde barkodlu hasta bilekliklerini hiçbir surette çıkarmamaları uyarısında bulunuyor.

Bartın'da koronavirüs hastalarına bileklik uygulaması başlatıldı
KORONAVİRÜS
Bartın'da koronavirüs hastalarına bileklik uygulaması başlatıldı

Bilekliği çıkaranlara ceza kesilecek

Bartın Valiliğinden yapılan açıklamada, ev izolasyonunu takip eden ekiplerin, bileklik kontrolü de yapacağı belirtilerek, "Bilekliği çıkardığı tespit edilenler ile kolunda hasta bilekliği olduğu halde sokağa çıkanlar, karantina kurallarını ihlal etmelerinden dolayı idari ve adli işlemleri yapılarak karantina yurduna sevk edilecektir. Kolunda bileklik olduğu halde izolasyon kurallarını ihlal ederek işletmelerden mal ve hizmet talep eden bu kişilere ilimizdeki işletmeler tarafından hiçbir surette mal ve hizmet sunulmayacak, bu kişilere hizmet sunan işletmeler hakkında da idari ve adli işlem başlatılacaktır." ifadeleri kullanıldı.

6698 sayılı Kişisel Verilerin Korunması Kanunundaki amaçlar ile sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerezler kullanılmaktadır. Detaylı bilgi için çerez politikamızı inceleyebilirsiniz.