POLİTİKA

Konutta hesap dönemi

Konut kredilerinde faizlerin aylık yüzde 1,58 ile yüzde 2,20 arasında değişmesi nedeniyle aylık ödemelerde önemli farklar ortaya çıkınca ön araştırma yapmak kaçınılmaz hale geldi

Haber Merkezi Yeni Şafak
Konut kredilerinde vade 60 aydan 360 aya kadar uzanırken, faiz de aylık yüzde 1,58 ile yüzde 2,20 arasında değişiyor. Konut kredilerinde yılın başında yüzde 1'lerin altına gelen aylık faizler, finansal piyasalarda dalgalanma ile öncelikle yükselirken şimdilerde yerini düşüşe bıraktı. Ancak, bu kez de bankalar arasında vade ve aylık faiz oranları açısından büyük farklar oluşmaya başladı.

Nitekim, vade 5 yıldan 30 yıla kadar değişirken, ortalama 1,9 olan aylık faizler de yüzde 1,58 ile 2,20 arasında değişiyor.

TAKSİTLERDE FARK BÜYÜYOR

Faizlerde yelpazenin bu kadar açık olması ise aylık ve toplam ödemelerde önemli farklar ortaya çıkarıyor.

Örneğin 100 bin YTL kredi kullanan bir vatandaş, bunun için 5 yıl boyunca aylık 2 bin 651 YTL ya da 3 bin 97 YTL ödemek durumunda kalabiliyor. 5 yıl vadeli kredinin aylık taksitlerdeki fark 446 YTL'ye kadar çıkarken, 100 bin YTL kredinin toplam ödemesinde 26,7 bin YTL fark oluşabiliyor. Bu nedenle konut kredisi kullanacak vatandaşların bir ön araştırmanın ardından kredi kullanımına yönelmesi büyük önem taşıyor.

MASRAFLARA DİKKAT

Konut kredisi alırken yapılan masraflar da göz ardı edilmemeli. İşte, yapılacak ödemeler:

 • Konut Kredileri'nde faiz üzerinden yüzde 5 BSMV (Bankacılık Sigorta Muamele Vergisi) alınıyor. Konut Kredileri KKDF'den (Kaynak Kullanım Destekleme Fonu) muaf.

 • Konut Kredisi dosya masrafı: 50.000 YTL'ye kadar olan krediler için 500 YTL, 50.000 YTL üzeri kredilerde 1.000 YTL.

 • Ekspertiz masrafı: 400 YTL

 • Komisyon masrafları: 60 aydan uzun vadeli krediler için kredi tutarının yüzde 1'i kadar komisyon alınıyor. (Bu tutar kredi kullanımında peşin veya vade boyunca kredilendirilerek tahsil edilebilmektedir.)

 • Sigorta Masrafları: Ev Sigortası, Zorunlu Deprem Sigortası, Hayat Sigortası.

 • Yorum

  ÖNERİLEN VİDEO
  Erdoğan: Avrupa’da yaşansa idamı getirirler

  6698 sayılı Kişisel Verilerin Korunması Kanunundaki amaçlar ile sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerezler kullanılmaktadır. Detaylı bilgi için çerez politikamızı inceleyebilirsiniz.

  +