Ramazan Bayram sevinci yaşamadılar
 • İMSAK 00:00
 • GÜNEŞ 00:00
 • ÖĞLE 00:00
 • İKİNDİ 00:00
 • AKŞAM 00:00
 • YATSI 00:00
 • İFTARA KALAN SÜRE 00:00:00
İMSAKİYE 2019

Bayram sevinci yaşamadılar

Ramazan’da da bombardıman ve katliamların sürdüğü Suriye, Libya, Filistin, Doğu Türkistan, Sudan, Libya ve Arakan bayrama buruk girdi. İdlib’de, siviller bir bayrama daha Esed’in saldırıları altında girdi. Doğu Türkistan'da ise yurtlarından sürülen 3 milyon Müslüman, kamplarda yaşam mücadelesi veriyor.

Haber Merkezi Yeni Şafak
Kampta bayram namazı
Kampta bayram namazı

Ramazan ayı boyunca bombardıman, katliam ve zulmün devam ettiği Suriye, Libya, Filistin, Irak, Doğu Türkistan, Mısır, Sudan, Libya ve Arakan bayrama buruk girdi. Son 1 aylık dönemde sıcak savaşın devam ettiği bölgelerde 2 bin 500’den fazla Müslüman şehit düştü. En az 6 bin sivil yaralandı ve 400 bin bin kişi yaşadığı beldelerden sürgün edildi.

YOĞUN SALDIRI

Suriye’nin kuzey batısındaki İdlib ilindeki siviller bir bayram daha Beşşar Esed rejimi, İran destekli terörist gruplar ve Rusya’nın yoğun bombardımanı altında karşıladı. İç savaşın sürdüğü Suriye’de yüz binlerce sivil saldırılardan kaçarak Hatay’ın karşısında sınırın Suriye tarafındaki zorla yerinden edilen sivillerin yaşadığı kamplarda bayram geçiriyor. Çadırdan mescitlerde kılınan bayram namazının ardından okunan hutbelerde, kardeşlik ve ibadetin önemi vurgulanırken, huzur ortamı ve saldırıların bir an önce durması için dua edildi.

HER YERDE ZULÜM

İsrail’in Gazze’ye dönük bombardıman ve Kudüs provokasyonu sonrası Filistinli Müslümanlara yönelik baskı ve infazları da sürüyor. Siyonist askerler tarafından 28 Müslüman şehit edildi. Birleşik Arap Emirlikleri (BAE) ve Suudi Arabistan tarafından finanse edilen Hafter, islam beldelerinde akıtılan kanın bir diğer aktörü oldu. Yine BAE ve Suud destekli Sudan askeri darbesinin liderliğini üslenen Abdul Fattah el Burhan da Müslüman kanı akıttı. Mısır diktası, İhvan-ı Müslimin mensuplarına yönelik infaz ve tutuklamalarına devam etti. Çin’de Müslüman Türk’lere yönelik uygulanan insanlık dışı ‘toplama kampında’ yaşamaya mahkum edilen kişi sayısı 3 milyonu aştı.

KAN AKMAYA DEVAM ETTİ

ABD işgali sonrası şiddetin eksilmediği bir diğer İslam ülkesi Irak’ta da kan akmaya devam etti. Kerkük, Bağdat, Musul başta olmak üzere bir çok kente düzenlenen ABD güdümlü terör eylemlerinde 200’den fazla kişi hayatını kaybetti. Müslümanlara dönük vahşetin sistematik boyut kazandığı bir diğer coğrafya ise Arakan. Budist vahşetine binlerce kurban veren Arakanlı Müslümanlar Ramazan boyunca yeni şehitler verdi. Toplu katliamların başladığı dönemle birlikte 2 milyon 600 bin Müslüman yaşadığı beldeleri terk etmeye mecbur bırakıldı.

 • 1 milyon kişi kamplarda
 • Doğu Türkistan Maarif Derneği Başkan Yardımcısı Abdulehad Er, BM’nin 2017 raporunda 1 milyon Müslüman Türk’ün ilkel kamplarda tutulduğu bilgisinin yer aldığını ancak gerçek rakamın 3 milyondan fazla olduğunu söyledi. Ramazan döneminde oruç tutmak, namaz kılmak ve Kur’an okumanın yasaklandığını söyleyen Abdulehad Er, 35 milyon Müslüman’ın yaşadığı bölgede 2 milyon 700 bin kişinin sürüldüğünü anlattı. Abdulehad Er kesintisiz uygulanan zulüm ve işkenceler sebebi ile son birkaç aylık dilimde 80’den fazla şehit verildiğini söyledi.
 • Yine hava saldırısı
 • Suriye’de Beşşar Esed rejimine ait savaş uçakları, Ramazan Bayramı’nın ilk saatlerinde İdlib Gerginliği Azaltma Bölgesi’ndeki Esed rejimi, Erbain, Ihsem, Deyr Sünbül, Han Şeyhun, Termala, Basangül, Şeyh Mustafa, Maarat Harma, Fetira, Nekir ve Habit bölgelerine hava saldırıları düzenledi. Yerel kaynaklardan alınan bilgiye göre, hava saldırılarında Deyr Sünbül beldesinde bir çocuk yaşamını yitirdi.

Dualar barış için

 • Ülkelerindeki iç savaştan kaçarak Türkiye'ye sığınan Suriyeliler, Ramazan Bayramı'nı vatanlarından uzakta karşılamanın burukluğunu yaşıyor. Kilis'te Öncüpınar ve Elbeyli konteyner kentlerindeki camilerde bayram namazı için saf tutan Suriyeliler, ülkelerine barış ve huzur gelmesi için de dua etti. Bir bayramı daha ülkelerinden uzakta geçirmenin üzüntüsünü yaşayan sığınmacılar, cami çıkışında yakınlarıyla bayramlaştı. Hatay'ın Altınözü ilçesinde bulunan Boynuyoğun Konaklama Merkezi'ndeki Ensar Camisi'nde saf tutan Suriyeliler de bayram namazını kıldı. Namazın ardından Suriyeliler, ülkelerindeki savaşın bitmesi ve akan kanın durması için dualar etti.
 • GÜVEN İÇİNDE GİRİLDİ
 • Türk Silahlı Kuvvetlerinin desteğiyle Özgür Suriye Ordusunun terör örgütü YPG/PKK ve DEAŞ'tan temizlediği Afrin, Bab, Cerablus, Azez ilçe merkezleri, belde ve köylerinde yaşayan yaklaşık 2 milyon Suriyeli bayrama güven içinde girdi. Bölgedeki camilere akın eden halk, namaz sonrasında mezarlıklara giderek hayatlarını kaybeden yakınları için dua etti. Bayram namazının ardından okunan hutbelerde, kardeşlik ve ibadetin önemi vurgulanırken, huzur ve güven ortamının devamının yanı sıra terör örgütlerinin işgal ettiği toprakların kurtarılması ve Esed rejiminin saldırılarında hayatlarını kaybedenler ve saldırılar nedeniyle zor duruma düşen insanlar için dualar edildi.

Geçmişin tadını yaşatmalıyız
HAYAT
Geçmişin tadını yaşatmalıyız
Abone Ol Google News
Yıllık izin ısrarımahkemede bitebilir

Yıllık izin ısrarı
mahkemede bitebilir

​Avans yıllık izin uygulaması tartışmaya açıldı.
Ortalık savaş alanına döndü

Ortalık savaş alanına döndü

İstanbul'da korkunç kaza: Otomobil, ayakkabı mağazasına girdi.
Umarım 100 binden az insan ölür

Umarım 100 binden az insan ölür

​ABD Başkanı Trump'tan koronavirüsle ilgili kritik açıklama.
Türkiye<br>cömert bir ülke

Türkiye
cömert bir ülke

Pentagon'dan sabaha karşı Türkiye açıklaması.
Ölüm oranı<br>10 kat fazla

Ölüm oranı
10 kat fazla

​İki virüsü karşılaştırdılar, kritik açıklama geldi.
Galatasaray'dan tarihi karar

Galatasaray'dan tarihi karar

​Yönetim Kurulu Üyesi açıkladı: Tüm takım Türk olacak.
Karantina<br>virüsü yendi

Karantina
virüsü yendi

Gözlem altına alınan köylerde hiçbir yeni vaka görülmedi.
İşte korona yasası

İşte korona yasası

​Bazı vergiler alınmayacak, Elektrik borçları yapılandırılacak.
Robotlar<br>kimlik soruyor

Robotlar
kimlik soruyor

​Sokağa çıkanlara polis gibi müdahale ediyorlar.
DSÖ'den<br>Türkiye'ye övgü

DSÖ'den
Türkiye'ye övgü

Ursu: Türkiye'nin tedavi konusundaki çabası ve şeffaflığı örnek alınmalı.
Koronavirüs sanat oldu

Koronavirüs sanat oldu

​Amerika'dan Hindistan'a, Macaristan'dan, Filistin'e...
Gıda stratejik ürün

Gıda stratejik ürün

​Tarımsal Kalkınma Vakfı Başkanı Taşan Yeni Şafak'a konuştu.
Göçmen<br>doktorlar ölüyor

Göçmen
doktorlar ölüyor

İngiltere'de sağlık sistemi krizde, göçmen doktorlara ekipman yok.
AB projesi çöker!

AB projesi çöker!

​İtalya Başbakanı Conte isyan etti ve uyardı.
Tahliyelere<br>muhalefet engeli

Tahliyelere
muhalefet engeli

​HDP infaza PKK'yı, CHP ve İYİ Parti de FETÖ'yü ekletmek istiyor.
Usule uygun olmalı

Usule uygun olmalı

​Din İşleri Yüksek Kurulu yeni açıklama yaptı.
150 prense<br>virüs bulaştı

150 prense
virüs bulaştı

​Kral Selman adada, Veliaht Prens Cidde açıklarında tecritte.

6698 sayılı Kişisel Verilerin Korunması Kanunundaki amaçlar ile sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerezler kullanılmaktadır. Detaylı bilgi için çerez politikamızı inceleyebilirsiniz.