|

Recep Akdağ yeniden Sağlık Bakanı! Recep Akdağ kimdir?

Recep Akdağ yeniden Sağlık Bakanı oldu. 65. Hükümetin açıklanmasıyla birlikte kabinede sürpriz isimler de yer aldı. 11 yıl boyunca Sağlık Bakanlığı görevini yürüten Recep Akdağ, yeniden Sağlık Bakanlığı görevine getirildi. Peki Recep Akdağ kimdir?

Yeni Şafak
12:02 - 24/05/2016 Salı
Güncelleme: 09:03 - 24/05/2016 Salı
Diğer

Recep Akdağ kimdir? Sağlık Bakanlığı görevine yeniden Recep Akdağ getirildi. Bizler de sizler için Recep Akdağ'ı araştırdık.


18 Kasım 2002 – 24 Ocak 2013 tarihleri arasında Sağlık Bakanlığı görevini yürüten AK Parti Erzurum Milletvekili Recep Akdağ, Başbakan Binali Yıldırım'ın bugün açıkladığı kabine listesinde yer aldı.Döneminde yapılan sağlık alanındaki dönüşüm dünyanın da ilgisini çekmişti. Akdağ, bizzat giderek Vietnam'a aile hekimliğini, Suudi Arabistan'a şehir hastanelerini anlattı.Recep Akdağ kimdir?


İlk ve orta öğrenimini Erzurum'da, lise öğrenimini Ankara Atatürk Lisesi'nde tamamladı. Erzurum Atatürk Üniversitesi Tıp Fakültesi'ni bitirdi. Aynı fakültede Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları alanında uzman oldu. Bir yıl süreyle Londra'da kan hastalıkları üzerine çalıştı. Atatürk Üniversitesi Tıp Fakültesi Araştırma Hastanesi'nde Başhekim Yardımcılığı, Satınalma Komisyonu Başkanlığı ve Tıp Dergisi Editör Yardımcılığı görevlerini yürüttü. Biyoteknoloji Uygulama ve Araştırma Merkezi'nde Müdür Yardımcılığı görevinde bulundu. Atatürk Üniversitesi Tıp Fakültesi Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları Anabilim Dalı'nda Öğretim Üyesi olarak ders verdi. 1999'da profesör oldu. Çocuk sağlığı ve hastalıkları alanında uluslararası hakemli dergilerde yayınlanan, 9 adet makalesi bulunmaktadır. 1996'da İstanbul Tabip Odası'ndan "Yılın Makalesi" ödülünü aldı.Recep Akdağ 22, 23 ve 24. dönem Erzurum Milletvekili oldu. 58, 59, 60 ve 61. hükümetlerde Sağlık Bakanlığı yaptı. İngilizce bilen Akdağ, evli ve 6 çocuk babasıdır. 18 Kasım 2002'den 24 Ocak 2013'e kadar Sağlık Bakanı olarak görev yaptı. Bu göreve 4 kez üst üste atanan ilk bakandır ve Dr. Refik Saydam'dan sonra en uzun süre görev yapan Sağlık Bakanı'dır.#Recep Akdağ
#Sağlık Bakanı
#65. Hükümet
8 yıl önce