|

Adnan Öztürk adaylığını açıkladı

Galatasaray'ın eski yöneticisi Adnan Öztürk, Mayıs ayında yapılacak kongrede başkan adayı olacağını açıkladı.

21:42 - 13/01/2015 Salı
Güncelleme: 21:48 - 13/01/2015 Salı
DHA

Best FM'de yayınlanan "Gökhan Dinç ile Basın Tribünü" programında Galatasaray'dan başkanlık seçimi ve gündemdeki konulara ilişkin çarpıcı açıklamalarda bulunan Adnan Öztürk, Galatasaray başkanlığına adaylığını koymasını kendine görev edindiğini ifade ederek, "Görevden kaçmak olmaz. Şu anda çok önemli başkan adayları var. Turgay Kıran ve Dursun Özbek çok önemli isimler. Dursun Özbek, Bülent Tulun ve Şükrü Ergün'le çok samimidir. Onların da bir projeleri vardır mutlaka. Ama ben başkan adayı olacağım" şeklinde konuştu.


Her seçimden önce birçok aday çıktığını vurgulayan Adnan Öztürk, "Galatasaray için doğru projelerdir esas olan. Ama ben 4-5 adayla girileceğini zannetmiyorum. Maksimum 2 aday olur" dedi


Ünal Aysal döneminin ibrası sırasında çok büyük kaoslar çıkabileceğini söyleyen Öztürk, "Geçmişin hesaplarını mutlaka sormak lazım. Burada kulüp içinde büyük kaoslar çıkar. Ben de adaylığımı resmen açıklarken bu kaosun içine girmek istemiyorum. Benim yönetim listemde 3-5 oy kazandırsın diye politik isimler yer almayacak. Kafamda listemi oluşturdum" şeklinde konuştu.


Adnan Öztürk, Galatasaray'ın Avrupa'ya gidememe tehlikesi olduğunu vurgulayarak, şöyle konuştu:


"Çok ciddi anlamda düşen seyirci sayısı var, yayıncı kuruluşun da sorunları ortada. Tüm problemler göz önüne alındığında Galatasaray Avrupa'ya gidememe konusunda çok büyük risk altında."


Kulüplerin inişleri ve çıkışları olabileceğinin altını çizen Adnan Öztürk, "Ünal Aysal ilk seçildiğinde Galatasaray çok büyük çıkış yakaladı. Ama o çıkış bu kadar hunharca aşağıya çekildiği zaman ben faturanın tamamını Ünal Aysal'a keserim" dedi.


Adnan Öztürk, başkan seçilmesi halinde mali yapıyı 3 yılda ayağa kaldıracağını söyleyerek, "Yaptığımız hesaplara göre 3 yılın sonunda ayağa kalkıp nefes almaya başlarız. 6 yılın sonunda ise bu kulüp Dünya kriterlerine ulaşır. Ancak kimse 6 seneden önce toparlanmayı beklemesin. Bence 6 yıl, 100 yılı toparlamak için uzun bir süre değil" şeklinde konuştu.

Hamza Hamzaoğlu'nun göreve gelmesinden çok memnun olduğunu ve seçilmesi halinde Hamzaoğlu ile devam edeceklerini söyleyen Öztürk, "Belki de alınabilecek tek isabetli karardı. İsabetli bir karar olduğunu da şu ana kadar kanıtladı. Kimse Hamza Hoca'yı 3-5 puan kaybetti diye eleştirmesin" dedi.

Başkan adayı Adnan Öztürk, geçmiş dönemdeki başkanlık yarışı hakkında, "Adnan Polat'la seçim yarışına girdiğim zaman bir kez bile 'Galatasaray Liseliyim' demedim. Adnan Polat liseli olmamasına rağmen bütün konuşmalarında arkasında Galatasaray Lisesi fotoğrafı vardı. En büyük liseli olmuştu. Hatta bir ara o kadar aşka geldi ki Galatasaray Lisesi öğrencilerini alıp 'Florya'da Galatasaraylılığı öğreteceğim' dedi. Ben bunları ağzım açık izledim" şeklinde konuştu.

Adnan Öztürk, İnan Kıraç'ın kendisini desteklemesinin söz konusu olmadığını belirterek, şöyle konuştu:

"Adnan Polat'la yarıştığımız dönemde İnan Kıraç onu destekliyordu. Aynı zamanda Ünal Aysal yönetiminin dağılmasında etkisi büyüktü. Dolayısıyla İnan Kıraç'ın beni desteklemesi söz konusu değil. Ama desteklememesi benim için problem değil, mutlaka destekleyenler olur. İnan Kıraç'ın desteği olmadan başkan adayı olmak serbest, ama başkan olmak zor."

Yabancı kuralı konusunda da sert açıklamalarda bulunan Adnan Öztük, "Ben başkan yardımcısıyken bir otelde verilen bir iftarda bir anda önümde Play-Off sistemini gördüm. Kimsenin fikri alınmadan bir akşamda sistem değiştirildi. Bu yabancı sınırlaması değişirken kimler yapmış bu çalışmayı? Bu konuda uzmanların görüşleri alınmadan böyle bir karar verilemez. Bunun tek amacı Türk futbolcularının fiyatını düşürmektir. Bu kararın alınış şekli saygısız, temeli yok, hedefi yok, sadece futbolcu maliyetlerini düşürmek amacıyla yapılmış bir hamle. Bunlar yakışık alan işler değil. Kapıyı kapatıp bu kararı alanlar tekrar düşünsünler" dedi.

Cumhurbaşkanlığı Sarayı ziyaretinin nedeninin futbol-siyaset-iş dünyasındaki ilişkileri sıcak tutmak olduğunu vurgulayan Adnan Öztürk, "Avrupa kupası kazandığında gidersin, ama bu şartlar altında girmek doğru olmadı. Abdurrahim Albayrak iyi niyetiyle bir şeyler yapıyor, ama ben olsam kesinlikle futbolcuların maçının olduğu bir gün Cumhurbaşkanlığı Sarayı'na gidilmezdi" ifadesini kullandı.

Galatasaray'ın basketbol takımına bu sezon 50 milyon dolar harcandığını söyleyen Öztürk, "Bu rakamlarda basketbol amatör branş olmaktan çıkıyor. Biz basketbol hariç diğer branşlara daha az yatırım yapacağız. Ama basketbolda küçülmek diye bir şey söz konusu olamaz" diye konuştu.


Şike davasıyla alakalı da konuşan Adnan Öztürk, "Sportif anlamda bir karar verilmedi ki. Federesyon bir karar verdi de ben mi bilmiyorum? O dosya hala UEFA'da sürüncemede. Ben vicdanlara bakıyorum. Adalet sonuçta, kamu vicdanının tatmin olup olmadığıyla alakalıdır. Ama benim gördüğüm kadarıyla Türkiye'de önümüzdeki 1-1,5 sene şike davası konuşulacak, yine çok ciddi gerginlikler olacak. Zaten Türk futbolu şu an gerçekten can çekişiyor. Bir yandan bir şey yapılmaya çalışılırken, bir yandan da bunlar konuşuluyor" dedi.

#galatasaray
#başkanlık seçimi
#adnan öztürk
9 yıl önce