|

Müslüman futbolcuya secde cezası

Amerikan futbolu ligi NFL'de oynayan Müslüman futbolcu Husain Abdullah maç esnasında sevincini secde ederek gösterince hakem tarafından cezalandırıldı.

YENİSAFAK.COM.TR / SPOR
00:00 - 30/09/2014 mardi
Güncelleme: 13:28 - 30/09/2014 mardi
Yeni Şafak
Müslüman futbolcuya secde cezası
Müslüman futbolcuya secde cezası

Amerikan futbolu ligi NFL'de bir hakem skandalı yaşandı... NFL takımlarından Kansas City Chiefs'in formasını giyen Müslüman oyuncu Husain Abdullah, deplasmanda New England Patriots'la maçta touch down yapıp (Amerikan futbolunda gol atmak) bu başarıyı Allah'a şükrederek kutlamak istedi. Abdullah elinde topla gol çizgisini geçer geçmez yere çöküp secde etti ve birkaç saniye dua etti. Bunun üzerine bayrak kaldıran hakem, 'sportmenlik dışı hareket' nedeniyle Abdullah'ın takımı Chiefs'e 15 yard'lık ceza verdi.

Bu karar ABD spor kamuoyunda da tepki çekti. Eski hakemlerden Mike Pereira, "Touch down yaptıktan (Gol attıktan) sonra yere çöküp dua ettiğiniz için ceza almazsınız" dedi. Bu kararın 'çifte standart' olduğu yönünde de birçok eleştiri geldi.

İnançlı bir müslüman olduğunu her fırsatta dile getiren 29 yaşındaki Husain Abdullah, Hac vazifesini yerine getirmek için 2012 sezonunun tamamını es geçmiş ve kutsal topraklara gitmişti.

Husain'in ceza aldığı bu maçta Chiefs, ligin şampiyonluk adaylarından Patriots'ı deplasmanda 41-14 yenerek haftanın sürprizine imza attı.

il y a 10 ans