Teknoloji Türk öğrenciler dünyaca ünlü MITnin yarışmasından ödülle döndü

Çanakkaleli gençler MIT'den ödül aldı

Türk öğrenciler dünyaca ünlü MIT'nin yarışmasından ödülle döndü

Dünyanın en saygın üniversitelerinden biri olarak görülen MIT'nin düzenlediği yarışmada Türk öğrenciler ödül kazandı. Massachusetts Teknoloji Enstitüsü'nün düzenlediği yarışma Uzay konseptiyle tasarlandı. Çanakkaleli gençler 'Ay'da Yaşam' temalı yarışmada mansiyon ödülünü kazandı.

Haber Merkezi AA
Yarışmanın teması: Ay'da Yaşam
Yarışmanın teması: Ay'da Yaşam

Massachusetts Teknoloji Enstitüsü'nün düzenlediği, dünyanın her yerinden katılım olan uzay temalı yarışmada Türk öğrenciler göğsümüzü kabarttı.

Çanakkale Bilim ve Sanat Merkezi öğrencileri "Ay'da Yaşam" temalı uluslararası yarışmada mansiyon ödülü kazandı.

  • Massachusetts Teknoloji Enstitüsü'nün Havacılık ve Uzay Bilimleri Bölümü ve MIT Media Laboratuarı'nın organize ettiği "Ay’da Yaşam" temalı yarışmaya ABD, İngiltere, Meksika, Türkiye ve Japonya'dan katılım sağlandı.

Yarışmada Türkiye'yi, Çanakkale Bilim ve Sanat Merkezi öğrencileri Özde Elvin Aktay ve Deniz Naz Turba temsil etti.

Arşiv

Uzayla ilgili bilinmeyenlere cevap aranıyor

Başarılı öğrenciler yaptıkları araştırma, tasarım ve sunum çalışmasıyla mansiyon ödülü kazandı.

Çanakkale Bilim ve Sanat Merkezi Müdürü Berna Aras Çakar, insanlığın aya dönüşünü yeniden canlandırmak için bir yarışma düzenlediğini belirtti.

Uzayla ilgili halen cevaplanamayan soruların olmasının ve bu gizemini korumasından dolayı bu tür etkinliklerin yapıldığını ifade eden Çakar,

  • "Öğrenciler, 2019-2020 öğretim yılı plan çerçevesinde yapılan yüz yüze eğitimle astronomi biliminin temel özelliklerini öğrendi. Bu kapsamda, astronomi ile ilgili eTwinning projesinde görev aldılar. Yapılan uzay keşifleri, tasarlanan uzay teknolojileri ile ilgili araştırmalar yaparak başarıyla çalışmalarını tamamladılar. Araştırmalarında NASA, ESA, TÜBİTAK gibi ulusal ve uluslararası kuruluşların online yayınları gibi birçok kaynaktan yararlandılar." dedi.

Berna Aras Çakar, yarışmaya katılan öğrenciler Özde Elvin Aktay ve Deniz Naz Turba'nın mansiyon ödülü kazanıp ülkelerini başarıyla temsil ettiğini kaydetti.

Türk bilim insanlarından büyük başarı: Koronavirüs milli mikroskop ile üç boyutlu görüntülendi
OYNAT 04:53
Türk bilim insanlarından büyük başarı: Koronavirüs milli mikroskop ile üç boyutlu görüntülendi
Türk bilim insanları büyük bir başarıya imza attı. Koronavirüs milli mikroskop ile üç boyutlu olarak görüntülendi. ODTÜ Öğretim Üyesi Prof. Dr. Ahmet Oral detayları TVNET canlı yayınında anlattı.


Abone Ol Google News

6698 sayılı Kişisel Verilerin Korunması Kanunundaki amaçlar ile sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerezler kullanılmaktadır. Detaylı bilgi için çerez politikamızı inceleyebilirsiniz.