TeknolojiFacebooktan kan bağışı için yeni sistem

Facebook'tan kan bağışı için yeni sistem

Facebook, kan bağışçıları ve kan arayanları bir araya getirecek yeni bir sistem geliştirdi. Karşılıklı bildirim ve direkt iletişim özellikle doğal afetlerde hayat kurtarabilir.

Haber MerkeziYeni Şafak
Facebook'un yeni kan bağışı sistemi 1 Ekim'de Hindistan'da aktif olacak.
Facebook'un yeni kan bağışı sistemi 1 Ekim'de Hindistan'da aktif olacak.

Sosyal medya araçları acil kan ihtiyacı durumlarında sıkça kullanılıyor. Facebook ve Twitter üzerinden bu konu için açılan özel gruplar bile mevcut. Bu gruplar sayesinde bir çok kişi ihtiyacı olan kana ulaşabildi.

İhtiyaç sahibi ve bağışçıları buluşturmak için Facebook yeni bir sistem denemeye başlıyor. Bu sistem ile kan bağışı yapmak için uygun olan kişileri uygun olan yerlere yönlendirecek. Facebook’un kurduğu sistem ile kan bağışı yapan kişiler ise profillerinde özel bir bağışçı etiketi taşıyacak.

Kan bağışının bir çok insana ulaşması özellikle az bulunan kan tipleri için etkili bir çözüm olacağa benziyor. Bağışçı etiketleri sadece profilde değil arkadaşlarınızın zaman çizelgesinde de görülebilecek.

Facebook'un kan bağışı sistemini ekran görüntüsü.

Hindistan’ın Ulusal Kan Bağışı günü olan 1 Ekim’de Facebook yeni sistemini aktif edecek. 1 Ekim tarihinde Hindistan’daki Facebook kullanıcıları haber kaynaklarında bağışçı olmalarını belirten bir mesaj görecek.

Kan bağışı sisteminin bir sonraki aşamasında kan bankaları, hastaneler, hasta ve hasta yakınlarının iletişim bilgileri Facebook aracılığıyla bağışçılara iletilecek. Facebook kullanıcıları ihtiyaç duyulan kan türünü ve bağış noktalarını takip edebilecek. Messenger ve WhatsApp üzerinden iletişim kurulacak. Hindistan ile başlatılan kan bağışı arayüzünün zamanla farklı ülkelerde de aktif olarak kullanılacağı öngörülüyor.

Löw: Tolgay Arslan konusunda yanılmışım
Spor

Löw: Tolgay Arslan konusunda yanılmışım

Almanya Milli Takım Teknik Direktörü Löw, Bayern Münih karşısında izlediği Tolgay Arslan'la ilgili dikkat çeken bir itirafta bulundu.
Alex derbi için skor verdi
Spor

Alex derbi için skor verdi

Fenerbahçe'nin eski yıldızı Alex de Souza, ligde bu akşam oynanacak Fenerbahçe-Galatasaray derbisi ile ilgili skor tahminini söyledi.
Bakanlıktan Çiftlik Bank yalanlaması
Ekonomi

Bakanlıktan Çiftlik Bank yalanlaması

Bir twitter hesabı üzerinden ortaya atılan ve ardından bazı basın yayın organlarında haber olan Gıda, Tarım ve Hayvancılık Bakanlığınca, "Çiftlik Bank'ın Konya Tuzlukçu'daki tesisinin yüzde 30 devlet teşvik ve hibesiyle yapılacağı"na yönelik haberlere bakanlıktan yalanlama geldi. Bakanlık yaptığı açıklamada söz konusu şirket hakkında suç duyurusunda bulunduklarını da belirtti.
Günde 6 diş közlenmiş sarımsak yiyin
Hayat

Günde 6 diş közlenmiş sarımsak yiyin

Son yıllarda yapılan araştırmalar sarımsağın birçok açıdan sağlık için faydalı olduğunu ortaya koydu. Sarımsak keskin kokusu yüzünden genelde tüketilmese de tam bir şifa kaynağı. Uzmanlar özellikle közlenmiş sarımsağı tavsiye ediyor. 6 diş közlenmiş sarımsak 24 saatte vücuda birçok fayda sağlıyor. İşte sarımsağın faydaları...
Taksi plakaları 100 bin lira değer kaybetti
Ekonomi

Taksi plakaları 100 bin lira değer kaybetti

UBER-sarı taksi çekişmesinde taksi plakalarının değer artışına vergi istisnası getirilmesi ve hükümetin her iki tarafı da dinleyerek çözüm üreteceğini açıklaması ile sular durulurken tartışmaların yaşandığı son 4 günde plaka fiyatlarının ise 100 bin TL düştüğü iddia edildi.