Teknoloji SpaceX küresel hızlı internet uydularını fırlatıyor

SpaceX küresel hızlı internet uydularını fırlatıyor

Elon Musk’ın CEO’su olduğu SpaceX firması Dünya genelinde hızlı internet hizmeti sunacak uydu serisi için testlerine başlıyor. Girişimcinin yıllardır konuşmalarında dile getirdiği proje çok yakında hayata geçecek.

Haber Merkezi Diğer
Elon Musk
Elon Musk

Elon Musk’ın binlerce çılgın projesinden birisi de alçak yörünge uydularıyla küresel ve yüksek hızlı internet hizmeti sağlamak. Bu uydularla ilgili detaylar oldukça gizli tutuluyor olsa da, ilk prototip uydu serisinin fırlatma tarihi yaklaştı. CNET tarafından görülen ve FCC'nin internet sitesinde yayımlanan bir mektuba göre de ilk iki test uydusu, bu hafta sonu yörüngeye yerleşecekler.

SpaceX'in uydu çalışmaları yardımcı başkanının geçtiğimiz yıl Kongre'ye söylediğine göre firma, ilk iki deneme uydusunu 2017'nin sonunda yada bu yılın başlarında fırlatmayı planlıyordu ve eğer herşey planlandığı gibi giderse, çalışan ilk uydunun 2019 yılında fırlatılabileceği söyleniyordu.

SpaceX ilk kez ABD ordusu için casus uydu fırlattı
TEKNOLOJİ
SpaceX ilk kez ABD ordusu için casus uydu fırlattı

SpaceX mülakatlarında sorulan sorular
TEKNOLOJİ
SpaceX mülakatlarında sorulan sorular
  • SpaceX, FCC'ye gönderdiği bu son mektupta da iki deneysel uydunun – Microsat-2a ve 2b – aynı zamanda İspanyol hükümetine ait olan bir radar gözlem uydusu olan Paz'ı taşıyacak olan Falcon 9 roketleri ile fırlatılacağı belirtilmekteydi. Bu roketin statik bir fırlatması geçtiğimiz hafta sonu gerçekleştirildi ve Paz, Microsat-2a ve Microsat-2b'nin 17 Şubat tarihinde yörüngeye fırlatılması bekleniyor. Bu Falcon 9 roketi Vandenberg Air Force Base'den 6:17 Pasifik zamanında fırlatılacak.

Her ne kadar bu tür işlemlerin gecikmeler ile karşılaşması olağan olsa da, SpaceX'in planı internet sağlayacak uyduların tamamının 2024 yılına kadar yörüngeye fırlatılması olarak gözüküyor.

Bu araba Mars'a gidecek
FOTOĞRAF 6
Title
Teknoloji devleri Space X ve Telsa'nın kurcusu olan Elon Musk, kendi otomobili Tesla Roadster'ı David Bowie'nin 'Space Oddity'si eşliğinde Mars yörüngesine yollamayı planladığını açıklamıştı.
Title
Dünyaca ünlü girişimci Instagram hesabında paylaştığı fotoğrafla bunun gerçek olacağını gösterdi.
Title
Kırmızı renkteki otomobilini roketin kargo bölümündeyken fotoğrafladı.
Title
Musk, ilk olarak 2013'te fırlatılması planlanan 'Falcon Heavy' roketinin nihayet önümüzdeki ay test edilmeye hazırlandığını duyurdu ve Space X tarafından yapılan açıklamaların aksine fırlatmanın 2018 yılına kadar geri çekildiğini söyledi.
Title
Bu araba Mars'a gidecek
Title
Bu araba Mars'a gidecek
Bu araba Mars'a gidecek
Space X ve Tesla'nın kurucusu Elon Musk, Tesla marka Roadster aracını da Falcon Heavy ile uzaya göndereceğini duyurmuştu. Bu konuda ciddi olduğunu paylaştığı son fotoğrafla vurguladı.


Bu proje yaklaşık olarak 10 milyar dolar masrafa neden olacak olsa da Musk, projenin çalışmaya başlaması ile beraber iyi bir gelir elde edileceğini düşünüyor. Doğal olarak bu gelir de Musk'ın daha büyük planına yatırım olarak kullanılacak: Mars. Starlink olarak tanınan proje hakkında 2015 yılında Musk'ın yaptığı bir konuşmada, bu projeden ciddi bir gelir beklendiği ve bu gelirin "Mars'ta bir şehir" için kaynak olarak kullanılacağı belirtilmekteydi.

Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.