Yazarlar ABDnin sonsuz savaşları ve Trump

ABD’nin sonsuz savaşları ve Trump..

Abdullah Muradoğlu
Abdullah Muradoğlu Gazete Yazarı
Abone Ol Google News

Trump ABD askerlerini Suriye’den hızlıca çekmek istiyordu ama yapamadı. Sonuç itibariyle 400 asker kalacak. Cumhuriyetçi Senatör Lindsey Graham’a göre ABD askerleri çekilir ise doğacak boşluğu İran dolduracak idi. Graham, 400 askerin kalmasıyla Trump’ın ‘doğru yolu’ bulduğunu söyledi. Graham’ın doğru yolu, İsrail’in çıkarlarının korunması anlamına geliyor tabii. Trump ise şiddetle eleştirdiği “sonsuz savaş” politikalarına ayak uydurmuş oldu.

MAKALEYİ SESLİ DİNLEMEK
İÇİN TIKLAYIN
Abdullah Muradoğlu : ABD’nin sonsuz savaşları ve Trump..
Haber Merkezi 19 Şubat 2019, Salı Yeni Şafak
ABD’nin sonsuz savaşları ve Trump.. yazısının sesli anlatımı ve tüm Abdullah Muradoğlu yazılarının sesli anlatımı Yenisafak.com Yazarlar Sesli Makale Köşesinde!


Trump yönetimindeki “Neoconlar” savaşsız yaşamayacakları için kendilerine uygun bir ülke daha buldular, Venezuela. “Venezuela darbesi”nin bayraktarlığını Kongre’de Senatör Marco Rubio yapıyor. Dış İşleri Bakanı Mike Pompeo ise George W. Bush döneminin meşhur Neoconlarından Elliott Abrams’ı “Venezuela Özel Temsilcisi” olarak görevlendirdi. Hepsi el birliğiyle Nicolas Maduro’yu devirmeye çalışıyorlar. Ulusal Güvenlik Danışmanı John Bolton, başkanlıktan çekilmemesi halinde Maduro’yu Guantanamo’daki ABD üssünde bir hücrenin beklediği tehdidinde bulunmuştu. Senatör Rubio da yayınladığı twett’e Kaddafi’yi kanlar içerisinde gösteren bir fotoğrafı koyarak tehdidi daha ileri seviyeye taşıdı. Pompeo da yaptığı açıklamada Maduro’nun günlerinin sayılı olduğunu söyledi. Bolton, Güney Kore gezisini “Venezuela” için iptal ederken, Elliott Abrams Venezuela sınırlarında dolaşıyor.

Epeydir ortalarda görünmeyen Suudi prenslerinden Bender Bin Sultan, “Independent Arabia”ya verdiği röportajda “Katar, Doha’daki ABD üssünün kendilerini koruyacağı zehâbına kapılmasın” dedi. ABD’nin Ortadoğu’daki en büyük hava üssünün bir zamanlar Libya’da olduğunu söyleyen Prens, ABD’nin 1969’daki askeri darbeden Kral İdris’i korumadığını hatırlatıyor. Amerikalılar Libya’nın iç meselesi olduğu gerekçesiyle İdris’in devrilmesini sadece izlemişler. Bender’in kızı Prenses Rima ise Halid Bin Selman’dan boşalan Washington Büyükelçiliği’ne atandı. “Bush ailesi”ne yakınlığı sebebiyle “Bender Bush” olarak anılan Prens Bender de 22 yıl Washington Büyükelçisi olarak görev yapmıştı. Prenses Rima’nın atamasıysa Suud hanedanı içindeki kavganın yatıştığı izlenimi veriyor.

Bu arada İsrail medyasına sızan bilgilere göre Kral Selman, Veliaht Prens Muhammed Bin Selman’ın elinden “Filistin-İsrail” dosyasını almış. Kral Selman, Pompeo ile Ocak ayında yaptığı görüşmede Trump’ın ‘Ortadoğu Barış Plânı’nı tasvip etmediğini söylemiş. Kral Selman, Suudi-İsrail ilişkisinin Filistin Devletinin kurulmasından sonra normalleşebileceğini söylemiş. Prens Selman’ın Trump’ın damadı ve danışmanı Jared Kushner’in yürüttüğü sözde barış plânını Filistinlilere kabul ettirmek için zorlayıcı rol oynayacağı öngörülüyordu.

Öte yandan ABD Kongresi’ndeki Demokratlar, Trump yönetiminin Suudi Arabistan’a nükleer teknoloji satma girişimini de soruşturmaya açıyorlar. İş adamı Tom Barrack’ın öncülük ettiği söylenen girişimi Trump’ın ilk Ulusal Güvenlik Danışmanı Michael Flynn yürütüyor imiş. Prens Selman’ın sırdaşı Jared Kushner’in de adının geçtiği girişime ilk tepkiyse İsrail’den gelmiş. Netanyahu, Trump’tan Suudilerin nükleer silahlara erişimine izin vermemesini istemiş. Netanyahu, satışın durdurulmaması halinde Suudilerin uranyumu zenginleştirmesinin engellenmesini ve reaktörün yapılacağı alanın önceden İsrail’in bildirilmesini de istemiş.

Nükleer silahlara sahip olan İsrail, bölgede başka nükleer güç istemiyor. ‘İran’a karşı’ bile olsa, Suudilerin nükleer silahlara erişiminden rahatsızlık duyuyor. Çünkü İsrail bölgedeki devletlerin kolayca baş edebileceği askerî kapasitelerde olmalarını istiyor. Irak’ın ABD tarafından parçalanması İsrail’i çook mutlu etmişti. İsrail, bölgedeki devletlerin zayıflatılması için ABD’nin askerî, siyasî ve ekonomik gücünü kullanıyor, Trump ise ABD’nin başkalarının savaşlarını yapmaması gerektiğini söylese de bir türlü bu çarkın dışına çıkmayı beceremiyor.

6698 sayılı Kişisel Verilerin Korunması Kanunundaki amaçlar ile sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerezler kullanılmaktadır. Detaylı bilgi için çerez politikamızı inceleyebilirsiniz.