Yazarlar Problem Çankaya mı?

Problem Çankaya mı?

Ahmet Kekeç
Ahmet Kekeç Gazete Yazarı

Maazallah, "istenmeyen" biri cumhurbaşkanı seçilirse... Siyaset esnafı, "istenmeyen"i engellediği için, Genelkurmay Başkanı''nın sürece müdahalesini "normal" karşılıyor. Normal, çünkü, Çankaya''ya sahip olan, zımnen devleti ele geçirmiş olacak. Bu nedenle, "şık" olmasa da, Genelkurmay Başkanı''nın açıklamasını içimize sindirmeliyiz.

Böyle diyorlar. İyi de, devlete CHP, DSP, İP tıynetinde biri sahip olduğunda problem çıkmıyor da, neden FP, DYP, ANAP çizgisinde biri sözkonusu olunca kıyametler kopuyor?

Neden?

Bu ülkede siyaset, "devleti ele geçirmek" esası üzerine kuruludur; son iki yüzyıldır bu böyledir... Partilerin, derneklerin, vakıfların, odaların, sendikaların, cemaatlerin nihai hedefi devlete nüfuz etmek, yandaşlarını devletin imkanlarından "daha çok" yararlandırmaktır.

Sabık Adalet Bakanı Mehmet Moğultay''ı hatırlıyor musunuz?

Moğultay, bakanlık kadrolarına beş bin civarında "solcu" ve "devrimci" yandaşı nasıl yerleştirdiklerini övünerek anlatıyordu.

Moğultay''ın tutumu, hiçbir zaman sorun olmadı. Tıpkı, belli basın-yayın grupları arasında üleştirilen TEDAŞ ve POAŞ ihalelerinin sorun teşkil etmediği gibi.

Halkın diniyle, değer tercihleriyle kavgalıysanız; daha da önemlisi, farklılıkları ve karşıtlıkları "savaş nedeni" sayıyorsanız, devleti ele geçirmenizde sakınca yok...

Kamu ihalelerine girebilirsiniz.

Başbakanlık yapabilirsiniz.

Çankaya''da oturabilirsiniz.

Oysa, şu şeraitte öncelik, Çankaya''da kimin oturacağında, ya da devlete kimin sahiplik edeceğinde değil; adil, demokrat, hukuka saygılı, "akçalı" işlere bulaşmayan bir devlet yapısının nasıl teşekkül edeceğinde olmalıdır.

Asıl "sorun" budur.

Hem adil ve hukuka saygılı, hem de farklılıkları meczetmiş bir devlet... Tahakküm etmeyi değil, hizmet üretmeyi şiar edinmiş bir devlet...

Bu yapı teşekkül ettiğinde, devlet "sevilesi" ve "ele geçirilesi" bir rant mekanizması olmaktan çıkacak, sorun bitecek, Genelkurmay Başkanı da durduk yerde "Çankaya''yı koruma kollama" stresine duçar olmayacaktır.

Abone Ol Google News

6698 sayılı Kişisel Verilerin Korunması Kanunundaki amaçlar ile sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerezler kullanılmaktadır. Detaylı bilgi için çerez politikamızı inceleyebilirsiniz.