Yazarlar Rusya doğalgaz kesintilerine devam ediyor

Rusya doğalgaz kesintilerine devam ediyor

Erdal Tanas Karagöl
Erdal Tanas Karagöl Gazete Yazarı
Abone Ol Google News

Rusya, kendisine yaptırım uygulayan başta da AB ülkelerine karşı enerji kozunu kullanmaya devam ediyor. Rusya, bir yandan enerjide kendisine bağımlı olan ülkelere doğalgaz ve petrol satarak önemli miktarda gelir elde ederken diğer yandan enerjide bu gücünü kullanarak Ukrayna ile savaşta başta da AB ülkelerinin savaşa aktif katılımını engellemek amacıyla bir tehdit aracı olarak kullanmaktadır.

Dünyada artan enerji fiyatlarının da etkisiyle Rusya, 2021 yılında Avrupa ülkelerine ihraç edilen petrol ve doğalgaz ihracatından yaklaşık olarak yıllık 400 milyar Euro gelir elde ettiği bilinmektedir.

Bu miktarda elde edilen gelir Rusya ekonomisinin özellikle devam eden savaş ortamında ayakta kalmasına ve savaşa devam etmesi açısından önemli bir kaynak olduğu tartışma götürmez.

Bu nedenle, AB ülkeleri bir yandan yılsonuna kadar Rusya’dan ithal edilecek olan petrolün yüzde 90 oranında azaltmaya gitmeyi planlarken, diğer yandan Rusya’dan doğalgaz ithalatını bir yıl içinde üçte iki oranında azaltmak için alternatif arayışlar içerisinde.

AB ülkeleri tarafından uygulanacak bu yaptırımlar ile Rusya’nın enerjide elde edeceği gelirin büyük bir kısmını kaybedeceği ve dolayısıyla Rusya’nın politikalarından vazgeçeceği öngörülmektedir.

Bu alternatif arayışlar yeni kaynak ülkeler olduğu gibi yenilenebilir enerji kaynakları olacaktır. Ancak, bu kaynakların ülkeler tarafından hayata geçirilmesi de zaman alacağı da bir gerçek.

AB ÜLKELERİ RUSYA’DAN PETROL VE DOĞALGAZ İTHALATINI DURDURABİLİR Mİ?

AB ülkeleri açısından Rusya’ya petrol ithalatının düşürülmesi özellikle Rusya’ya yüksek oranda bağımlı olan Macaristan ve Slovakya gibi ülkelerin petrolü Rusya’dan ithalatının ya da başka ülkelerden ikamesi gerçekleştiğinde uygulanması olasıdır.

Ancak, doğalgaz açısından durum daha zor gözüküyor.

Başta da doğalgazın yaklaşık yarısını Rusya’dan ithal eden Almanya gibi büyük ülkelerin ekonomik olarak karşılaşacakları şoklar ve artacak enerji fiyatları ile ekonomik göstergelerde başta enflasyondaki meydana gelecek artışlar nedeniyle kısa sürede Rusya’dan doğalgaz ithalatını sıfırlamak daha zor görülmektedir.

Bu da AB ülkeleri açısından enerji bağımlılığındaki çıkmaz durumun devam edeceği anlamına gelmektedir.

RUSYA’NIN DOĞALGAZ KESİNTİSİ UYGULADIĞI ÜLKELER

AB ülkelerinin yüksek enerji bağımlılığı nedeniyle içinde bulundukları çıkmazı bir koz olarak kullanan Rusya, kendi belirlediği kuralları uyguluyor. Bu amaçla, kendisine yaptırım uygulayan AB ülkelerine karşı yaptırım olarak da ruble ile doğalgaz ödemelerini kabul etmeyen ülkelerin doğalgazını kesmeye devam ediyor.

Polonya, Bulgaristan, Finlandiya, Hollanda ve Danimarka ruble ile doğalgaz ödemelerini yapmayınca, Rusya tarafından gelen doğalgaz akışı sona erdi.

SIRADA HANGİ ÜLKELER VAR?

Avrupa ülkelerinin Rusya’ya enerji bağımlılığı yüzde 40 seviyelerinde. Rusya’dan en fazla doğalgaz ithal eden ülkeler baktığımızda, Almanya, İtalya, Macaristan, Avusturya, Fransa gibi ülkeler var.

Bu ülkeler, ruble ile ödemeyi mi kabul edecek yoksa Rusya’dan doğalgazı keserler mi?

Bunu da yakında göreceğiz.

6698 sayılı Kişisel Verilerin Korunması Kanunundaki amaçlar ile sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerezler kullanılmaktadır. Detaylı bilgi için çerez politikamızı inceleyebilirsiniz.