Yazarlar Sürdürülebilir siyaset için Ak Partide oluşturulan yeni kadro üzerine

Sürdürülebilir siyaset için Ak Parti’de oluşturulan yeni kadro üzerine

Hasan Öztürk
Hasan Öztürk Gazete Yazarı
Abone Ol Google News

Ak Parti, 7’nci Olağan Kongresi ile kendini yeniledi. Hedeflerine ulaşmak için yeni isimleri yönetim kadrosuna dahil etti.

Burasını anladık.

Hedefler meselesini de anladık.

Cumhuriyetin 100. yıl dönümü olan 2023’e “sivil bir anayasa” ile girerek demokratik cumhuriyetin inşasını tamamlamak.

İstanbul’un fethinin 600. yılı olan 2053 perspektifi için üretim ekonomisine geçmek… Milleti ayakta tutan yegâne kurum olan ailenin korunmasını temin ederek geleceğe yürümek…

Ve şahsiyetli bir dış politika ile “dostlarımız”ın sayısını artırmak.

Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın “Yaptıklarımız, yapacaklarımızın teminatıdır” anlamı taşıyan konuşmasının ilk bölümünde 19 yıllık iktidarlarında “sessiz devrimi” anlatması bu yüzdendi.

Türkiye’nin ekonomiden sosyal hayata büyük değişimini başlıklar halinde anlattı. Ancak bir hedef de koydu. Çünkü mefkuresi ve hedefi olmayan siyasi hareketlerin konjonktür değiştiğinde nasıl da yok olup gittiğini en iyi bilenlerden biriydi.

Burada sözü merhum Turgut Özal sonrası ANAP’ına getirmek isterim. O dönem için Ankara’nın en ihtişamlı parti genel merkezini Balgat’ta Konya Yolu’nun kıyısında inşa eden ANAP, Özal sonrası günbegün eriyip yok olup gitti.

Bunu bilen Cumhurbaşkanı Erdoğan, tıpkı ekonomide sürdürülebilir bir yöntem inşa ettiği gibi siyasette de Ak Parti’nin “hâkim parti” olarak uzun yıllar iktidarda kalmasının yol haritasını da kongrede ilân etti.

2053 hedefi, 2071 hedefi bu yüzden değerli ve önemli.

Ailenin korunması, yaşlı nüfus tuzağından korunmak için nüfus artış hızı ve genç nüfusa vurgu yapması o yüzden.

***

Ak Parti hem il ve ilçe kongrelerinde hem de büyük kongresinde geniş bir kadro değişimine gitti.

Merkez Karar Yürütme Kurulunu (MKYK) hem genişletti hem yüzde 60 oranında değiştirdi.

Yeni MKYK’da toplumun her kesiminden temsilciler olması Ak Parti’nin “kitle partisi” hüviyetini daha da pekiştirmek niyetinde olduğunun ilanıdır.

Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın partisinde çalışacağı kadroları Türkiye’nin tüm toplumsal kesimlerinin temsilcilerinden seçmesi dikkatimizi çeken önemli bir noktadır.

Nizamı Alem Ocaklarından gelen de var, İyi Parti’den gelen de… Akıncılardan gelen de var, seküler Kürt aydın da, dindar Kürt entelektüel de Ülkü Ocaklarından gelen de, Milli Görüş’ten gelen de…

CHP’den aday olmuş Alevi kanaat önderi de var, Markar Esayan’ın cemaatinden temsilci de.

Eleştiri dozunu yükseltmiş ve bir süre kenarda beklemiş Ak Parti kurucularından isimler de var, baştan bu yana “ak sakallı” diyebileceğimiz ağır abiler de.

Ak Parti, siyasette uzun soluklu kalabilmek için yenilik ve reformdan hiç vaz geçmiyor. Ama bir şey daha yapıyor. Oluşan hafızayı, diğer nesillere aktarma mekaniğini de hep diri tutuyor. Cumhurbaşkanı Erdoğan, her yenilenme sürecinde bir önceki birikmiş o muazzam müktesebatı gençlere, yeni gelenlere aktaracak mekanizmaları hep canlı tutuyor.

Başbakanlık yapmış bir ismi de partinin yeni yönetimine alıyor, gençlik kolları başkanını da.

Hal böyle olunca uzun soluklu siyaset yürüyüşü şu ana kadar 19 yıldır kesintisiz devam ediyor.

Ak Parti’nin son kongresinde oluşan yeni MKYK ve oradan seçilen Merkez Yürütme Kurulu (MYK), aynı zamanda 2023 seçimleri için de bir hazırlık.

Siyaseten savaşacak olanlar şimdi Ak Parti yönetiminde. Medyada sert tartışmaları göğüsleyecekler de var içlerinde, arka planda kalıp kurmay zekâlarıyla strateji üretecekler de.

Ak Parti’nin yeni yönetimini tebrik ediyorum.

Türkiye ve Türk siyaseti için hayırlara vesile olmasını diliyorum.

Not

Bu yazıyı yazdığımız saatlerde hâlâ değişik çevrelerde “bakan toto” oynanıyordu. Bugüne kadar hiç bakan toto oynamadım. Ama şunu söylemek isterim: Ak Parti’nin “atom karıncaları”ndan en az birinin kabinede yer alacağını düşünüyorum.

Takip’teyiz.

6698 sayılı Kişisel Verilerin Korunması Kanunundaki amaçlar ile sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerezler kullanılmaktadır. Detaylı bilgi için çerez politikamızı inceleyebilirsiniz.