Yazarlar Ekmeleddin Bey"in gündüz düşleri

Ekmeleddin Bey"in gündüz düşleri!

Lokman Koyuncuoğlu
Lokman Koyuncuoğlu Gazete Yazarı
Abone Ol Google News

Çatı olarak sipariş edilmiş Cumhurbaşkanı adayı Ekmeleddin İhsanoğlu ilk sözünü söyledi, ilk icraatı yaptı. İlk sözünü gittikçe paralel bir tutum sergileyen Taha Akyol"un programında, "Türkiye Filistin konusunda tarafsız olmalı" diye söylerken, ilk icraatı da muhtemel siparişçilerinin örgütlediği Gezicileri ziyaret etmesi oldu.

Türkiye Filistin konusunda tarafsız olmalıymış. Gerçekten biz de saf saf bu adam İİT başındayken, neden Mısır"daki darbeye tepki göstermedi, neden Mursi"ye destek vermedi diye hayıflanıyorduk. İçindeki İsrail sevgisi, Türkiye"nin Filistin konusunda tarafsız olmasını isteyecek kadar kabarmış. Oysa o İsrail daha geçen hafta masum bir çocuğu işkenceyle katletti, dün gece de Gazze"yi vurarak 9 masumu şehit etti. Filistin konusunda tarafsızlık, İsrail tarafı olmaktır. İsrail tarafı olanlarla bu ülkenin bu milletin işi olmaz.

Filistin için tarafsızlık isteyen İhsanoğlu"nun Gezi Parkı"nı ziyaret etmesi pek şaşırtıcı değil elbet. Dediğimiz gibi, kendisini Cumhurbaşkanı adaylığına siparişle getirenler, zaten Gezi olaylarını çıkaran ve devamında o çirkin isteklerde bulunanlardır. Hani, üçüncü havalimanına, üçüncü köprüye, Kanal İstanbul"a karşı olduklarını her daim söyleyen ithal görünümlü yerli işbirlikçiler vardı ya, tam da onları ziyaret etmiş bizim yerli görünümlü ithal Cumhurbaşkanı adayımız. Tencere yuvarlanmış kapağını bulmuş. Hem de ne ziyaret, eline birde Sol gazete vermişler. Sipariş adayımız o gazetenin "Ekmeleddin"e neden evet" manşetinin keyfini, zafer edasıyla Gezicilerle paylaşıyor.

Adamın sipariş olmasını görün. Ne ülkesinden haberi vardır, ne eline tutuşturulan yayından. Ne derlerse onu yapar, ne söylenirse onu tekrarlar. Sosyal medyanın, İhsanoğlu"nun o sol gazeteye merakı pek ilgisini çekmiş olmalı ki, önceki yayınları da arşivden çıkarıvermişler. Aman aman neler var neler. İşte o manşetlerden bazıları; "Kürt sorunu yok, Kürt istilası var, Devlet Dersimlilerden değil, Dersimliler devletten özür dilesin, Ordu göreve, (Başbakan Erdoğan için) Asılacak adamsın Ulan, ve Rahmetli Muhsin Yazıcıoğlu için İyi bilmezdik"

Özellikle MHP ve BBP tabanının İhsanoğlu"nun bu tavrı sonrası nasıl bir tepki koyacaklarını açıkçası merak ediyorum. Öyle çok rahat Ekmeleddin diyeceklerini sanmam. Hatta bunun hesaplaşması seçim sonrası çok çetin olacağını şimdiden söylemeliyim.

İsmi geçen gazete "Ekmeledddin"e neden evet" sorusuna da 15 maddeyle cevap vermiş. İşte dananın kuyruğunun koptuğu, Türkiye"de hiçbir zaman gerçek bir sol anlayışın olmadığının cevabını kendileri vermiş. Bir topluluk bu kadar aciz bir duruma düşer mi? Düşmüş. İşte orada sıralanan en manidar cevaplardan ilki "Çünkü Tayyip"e hayır. Ve Tayyip"e hayır demenin tek yolu Ekmeleddin"e evet demek" Kendine ait bir değeri, bir duruşu bir söylemi yok. Bu kadar mı niteliksizdiniz bilmiyorduk. Son gerekçe ise ibretlik ve tam ağlamalık "Ekmeleddin"e saldıran Atatürkçüler yeterince Atatürkçü olsalardı, bugün Ekmeleddin"e muhtaç olmazdık."

Ekmeleddin Bey için durum bu. O, gündüz düşlerini yaşıyor, olsun. Şunun şurasında bir aylık bir heves. Çok mu görelim?

Başbakan Erdoğan gerçekten çok dua alıyor. Rakipleri milletin değerlerine ters o kadar iş yapıyorlar ki, kendisi hiçbir şey yapmasa bile yarışı açık ara kazanacağı kesin.

6698 sayılı Kişisel Verilerin Korunması Kanunundaki amaçlar ile sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerezler kullanılmaktadır. Detaylı bilgi için çerez politikamızı inceleyebilirsiniz.