Yazarlar Oğuzhan Tüzün

Oğuzhan Tüzün

Mahmut Kulein
Mahmut Kulein Gazete Yazarı
Abone Ol Google News

Tarihi İstanbul Avcılık ve Atıcılık Spor Kulübünün ülkemize kazandırdığı, 28 yaşındaki Atıcılık Trap dalında son yılların en büyük yeteneği.

1999 Dünya Gençler Şampiyonu - 2000 Avrupa Gençler III. - 2001 Avrupa Gençler Şampiyonu - 2002 Dünya Gençler II. - 2003 Avrupa (IV.) Olimpiyat Kotası Kazanma - 2003 Üniversiteler arası Dünya Şampiyonu ve Rekoru - 2004 Dünya Kupası Şampiyonu - 2009 Dünya Şampiyonası III. - ve 2010 Avrupa Şampiyonasında 120/125 katkı ile Takım III. lüğü. Şimdi 28 Temmuz''da Münih''te başlayacak olan Dünya Atıcılık Şampiyonasına hazırlanıyor. Orada elde edeceği bir fazla puan, Türkiye''ye 2012 Olimpiyatları için “kota” kazandırmak anlamına geliyor. Başka kota şansımız yok.

Dr. Özer Tüzün bizi arıyor ve bir ricası var; Kimdir Özer Tüzün. Şampiyonumuzun babası. Onu atıcılık sporunda yetiştiren, doktorluğunu ve psikolog''luğunu yapan lisanslı özel antrenörü , bir tıp adamı. Şimdiye dek Oğuzhan''ın tüm uluslararası müsabakalarda yanında olan, her zaafını bilen moral hocası. Her ikisi de yukarıda anılan kulübün üyeleri. Dr. Tüzün, şampiyon oğlunun ricalarına rağmen bu ay sonu Münih''te yapılacak Dünya Şampiyonasına federasyon tarafından davet edilmiyor. Oğuzhan''da ve ailesinde moral bozukluğu had safhada. Baba otel ve uçak rezervasyonlarını kendi imkanlarıyla yapıyor. Federasyon bir yazı vermediği için, 4 günlük ''Turistik Alman Vizesi ne'' kişisel müracaat ediyor. Şu evrak eksik, bu evrak eksik denilerek refüze ediliyor. Söz konusu kurumda 34 yıl görev yapmış bir kişi olarak bizden ricası, aracı olmamız. Tabi ki aracı olduk. Baba Tüzün Alman vizesini aldı.

Oğuzhan''ın başarısının arkasına gizlenen federasyonun bu duyarsızlığı neden. Babasının seçimde karşı tarafı desteklemesi suç mu? Suçlu aranıyorsa, esas suçlular, Oğuzhan''ı yıllarca ve binlerce fişekle maddi ve manevi destekleyen kulübüne GSGM ödül yönetmeliğine göre hak ettiği ödülü verdirmeyenlerdir. Antrenörü olan babasını dışlayanlardır. Şampiyon atıcımızı küstürenlerdir. Yılların bir diğer şampiyon atıcısı Dr. Alp Kızılsu da küskünler kervanındadır. Bu federasyon atıcılık sporunu kerhen yönetiyor. Esas yönetmek istedikleri yetkili olmadıkları avcılık faaliyeti. Colt ile işbirliği yapan silah sanayicisi Federasyon başının TSK''ya G-3 yerine Amerikan Colt M-16 veya M-4 ''ünü özgün Türk tasarımı diye satma işi, Ocak 2008''de MKE''nin “Mehmetçik 1” projesine takıldı. Akabinde Şubat 2008''de başkan federasyon (!) için ikili görüşmelere (TAF/B-04/186) İran''a gidiyor. Kimler (!) Gri Hizmet pasaportuyla İran''a birlikte gidiyor? Niçin gidiyor? Evet, geriye kaldı av tüfeği üretimi. Camia farkında, fakat Bakan Bey bunun farkında değil.

Bir husus bilinmelidir. Konsantrasyon açısından atıcılık, en ağır spor dallarının başında gelir. Önce beyniniz rahat olacak. Bilmeyenlere benzer bir örnek verelim; “Her fişeğin, yani 125 atış plakasının her birinin ve her bir puanın sporcu üzerindeki yükü, eşit skorlu bir Dünya veya Avrupa Basketbol veya Futbol Şampiyonası finalinin son salisesinde verilen faul veya penaltı atışında o sporcu üzerindeki yükün 125 ile çarpılmasına eşdeğerdir. Bir de buna atılan her bir fişeğin geri tepme gücünü ekleyin”. Kime anlatıyoruz. Bu işi bilmeyenlere sunulan koltuklara mı. Takma kafana Oğuzhan. Dünya şampiyonasında başarılar sana..

6698 sayılı Kişisel Verilerin Korunması Kanunundaki amaçlar ile sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerezler kullanılmaktadır. Detaylı bilgi için çerez politikamızı inceleyebilirsiniz.