Yazarlar "Başka bir dünya mümkün," Hollywood"a alternatif bulabilirsek tabii

"Başka bir dünya mümkün," Hollywood"a alternatif bulabilirsek tabii

Murat Menteş
Murat Menteş Gazete Yazarı
Abone Ol Google News

Sinema ne sanattır, ne de hayatın kendisi; ikisinin arasında bir şeydir.

[JEAN LUC GODARD]

Yumuşak güç [Soft power] kavramını, 1970"lerin sonlarında Harvard"lı siyaset-bilimci Prof. Dr. Joseph Nye ortaya attı.

2004"te Yumuşak Güç –Dünya Politikasında Başarılı Olmanın Araçları adlı bir kitap yayınladı.

Nye"a göre, uluslararası ilişkilerde askerî, siyasi ve ekonomik değil; kültürel, sanatsal, düşünsel, sosyal unsurlar daha etkili.

HOLLYWOOD"UN ÜÇ TAKTİĞİ

Yumuşak güç elementleri arasında en hızlı, en kapsamlı, en tesirlisi sinema.

Hollywood"un Amerika imgesini hiç kuşkusuz Pentagon, CIA ve Beyaz Saray"dan daha çok besliyor.

Sineması yükselişe geçen ülkeler, dünya çapında bir saygınlık ve cazibe kazanıyorlar.

Buna karşılık emperyalistler ne yapıyor?

Üç şey:

1- Diğer ülkelerdeki büyük yönetmen ve senaristleri istihdam ediyorlar. FBI"ın, hacker"ları işe alması gibi. [Alex de la Iglesia, Ole Bornedal, Anders Thomas Jensen…]

2- Güçlü yapımların Hollywood versiyonlarını çekiyorlar. [Martin Scorsese bile Mou Gaan Dou adlı Hong Kong filminin remake"i The Departed"la Oscar aldı!]

3- Dandik yabancı filmlere uluslararası festivallerde ödüller veriyorlar. Böylece, hem esaslı filmlerin ve iyi yönetmenlerin görülmesini engelliyorlar, hem de ülke sinemalarını verimsiz bir alana yönlendiriyorlar. Vasıfsız elemanların 5 saat boşluğa baktığı filmler çekmeyi Hollywood"a meydan okumak sanıyoruz!

MONOCLE DERGİSİ

TÜRKİYE"YE PUAN VERMİŞ

İngiltere merkezli Monocle dergisi geçen ay yayınladığı yumuşak güç araştırmasına bakılırsa, 2012"de dünyayı barışçı yollarla etkileme kapasitesine sahip ülkeler, sırasıyla şöyle:

1- İngiltere 2- ABD 3- Almanya 4- Fransa 5- İsveç 6- Japonya 7- Danimarka 8- İsviçre 9- Avustralya 10- Kanada 11- Güney Kore 12- Norveç 13- Finlandiya 14- İtalya 15- Hollanda 16- İspanya 17- Brezilya 18- Avusturya 19- Belçika 20- Türkiye…

Türkiye, geçen yılki listede 23. sıradayken, yükselişe geçmiş…

MONOCLE"UN LİSTESİNE

ALTERNATİF

İngilizler, bize yumuşak güç listesinde yükseldiğimizi söylüyorlar.

Buna inanalım mı?

Bana sorarsanız, liste şöyle olmalıydı:

1- Danimarka 2- İspanya 3- Güney Kore 4- Hindistan 5- İsveç 6- Brezilya 7- Filistin 8- Hong Kong 9- Meksika 10- Japonya 11- Hollanda 12- Çin 13- Belçika 14- Finlandiya 15- Almanya 16- İtalya 17- Arjantin 18- Şili 19- Kolombiya 20- Rusya.

TRIER Mİ, JENSEN Mİ?

İşgalci ve sömürgeci ülkelerin yumuşak gücü; kaba kuvvetin gölgesinde, tartışmalı, kuşku uyandırıcı bir niteliğe bürünür. Şehrinize Amerikan bombaları yağarken Amerikan şarkıları söyleyemezsiniz. Dolayısıyla yumuşak güç denkleminden emperyalistlerin çıkarılması gerektiğini düşünüyorum. Hollanda, Almanya, İtalya ve Rusya bu nedenle listemde alt sıradalar; ABD ve İngiltere"nin esamisi okunmuyor. Hollywood"u geride bırakmak mümkün mü? Kesinlikle evet. Bu, büyük ölçüde gerçekleşti bile. Peki, Danimarka gerçekten dünyanın en büyük sinema gücüne mi sahip? Evet ama Lars von Trier"den ötürü değil, yaşayan en büyük senarist-yönetmen olan Anders Thomas Jensen"dan ve Ole Bornedal adlı dahiden ötürü.

Cuma günü, listemdeki ülkelerin sinemacılarını ve filmlerini sıralayacağım.

Ve tabii Türkiye"ye bir yer bulmaya çalışacağım.

Teşekkür ederim.

6698 sayılı Kişisel Verilerin Korunması Kanunundaki amaçlar ile sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerezler kullanılmaktadır. Detaylı bilgi için çerez politikamızı inceleyebilirsiniz.