Yazarlar Hakem heyeti kararları dikkate alınsın

Hakem heyeti kararları dikkate alınsın!

Suzan Çelik
Suzan Çelik Gazete Yazarı
Abone Ol Google News

Gümüşhaneli okurum Fatih Mehmet Akıncı TOFAŞ bayiinden satın almış olduğu 2001 model Kartal 1.6.İ.E, LPG''li otomobilinden şikayetçi. Tüketicimiz, otomobilinin takla atmasıyla karşılaştığı maddi hasarlı kazanın nedeninin üretimle ilgili bir hata olduğunun anlaşılması üzerine, sürekli tavsiye ettiğimiz gibi ilinde bulunan hakem heyetinin kapısını çalmış. Hakem heyetinin kararı şöyle:

"Bilirkişi raporu ile tespit edilen sonuca göre, araçta kazaya sebebiyet verecek imalat hatasının olduğunun anlaşılması üzerine, hakem heyetimizce tüketici mağduriyetinin giderilmesi için ilgili firmanın otomobili yenilemesine oy birliğiyle karar verilmiştir."

Okurumuzun hakem heyetinden aldığı kararın altında, sorunu hem tüketicinin, hem de satıcının tarafından bakıp değerlendirebilecek derecede ciddi kariyere sahip yetkililerin imzası bulunuyor. Üstelik ortada bir de teknik inceleme raporu var. Rapor aynen şöyle: "...otomobilin ön sağ amortisörünün üst pabucunda (tablasında) fabrikaca vurulması gereken 14 adet elektrik punta kaynağının 6 adet ana hat puntalarının hiç vurulmadığı, 3 tanesinin ise standart dışı olduğu yaptığımız incelemeyle tesbit edilmiştir. Bu hata fabrikasyon hata olup; mal ve can kaybına sebep olabilecek kesin bir sebeptir."

Bu karara göre tüketici, yasal hakkını kullanarak otomobili yenilemek istiyor, buna rağmen firma yetkilileri tüketicimizin mağduriyetini gidermekten imtina ediyorlar.

Tüketicimiz kazayı sadece maddi hasarla atlatmış ama, aynı seriden diğer otomobillerde de aynı sorun varsa bu, yığınla tüketicinin can ve mal emniyetinin tehdit altında olduğu anlamına gelir.

Fatih Mehmet Akıncı elindeki kararı da ekleyerek bir dilekçeyle ilinde tüketici mahkemesi sıfatıyla görevli Asliye Ticaret Mahkemesi''ne başvurabilir. Açacağı dava her türlü resim ve harçtan muaf olacaktır. Okurumuza rehberlik ve danışmanlık hizmetimiz sürecektir. Tüketici Dostu Piramit satışlar ahlakî mi? Çoğu yabancı şirketlerin, kartopu satış yöntemi olarak da adlandırılan piramit satış sistemleri özellikle uzun vadede düşündürücü sonuçlara yol açacak gibi. Belirli sayıda alıcı bulma şartıyla bir ürünün daha avantajlı satışını vaadeden bu yöntem Fransa, Belçika, Almanya gibi birçok ülkede yasak. Şimdilerde hedef ülkemiz tüketicileri. Böyle çalışan firmalar yüzünden para kazanırım amacıyla satış sistemine giren tüketiciler boş yere kullanmayacakları ürünleri alırken israf artıyor, tüketim ahlakı açısından da değerler altüst oluyor. İstanbul Ticaret Odası''nın bu yöndeki şu görüşüne dikkat ediniz lütfen: "Ülkemiz nüfusunun 67 milyon civarında olduğunu kabul edersek ve her tüketicinin, 4 alıcı daha bulması halinde o ürünü daha ucuza alabileceğinin vaadedilmiş olduğunu varsayarsak, 30''uncu halkada ülke nüfusu aşılmış olacaktır. Yeni iştirakçi bulmanın imkansız olduğunu bilmeyen tüketiciler, avantaj sağlayacakları ümidiyle sisteme girerler, ancak avantajsız olarak sözkonusu ürünü satın almakla kalmayıp, yeni iştirakçi bulmak için harcanan çaba veya masraf da boşa gider."

6698 sayılı Kişisel Verilerin Korunması Kanunundaki amaçlar ile sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerezler kullanılmaktadır. Detaylı bilgi için çerez politikamızı inceleyebilirsiniz.