Yazarlar Bana yüzsüzlüğün resmini yapabilir misin, Abidin?

Bana yüzsüzlüğün resmini yapabilir misin, Abidin?

Tamer Korkmaz
Tamer Korkmaz Gazete Yazarı
Abone Ol Google News

Papa Muhibbi Mister Yüzsüz, Topkapı Sarayı Darphane-i Amire binasında açılan bir sergiyi gezmiş, sergi defterine takdirlerini içeren birkaç cümle yazmış…

Serginin konusu mu; Yirmi Sekiz Şubat döneminde üniversitelerde başörtülü öğrencilere uygulanan baskılar.

28 Şubat Cuntasının, başörtüsü yasağı dâhil olmak üzere bütün icraatlarını ayakta alkışlamış bir Bay Yüzsüz olarak, şimdilerde “günah çıkarma” ayaklarında!

Aslında Vatikan’a gidip Papa’sının huzurunda günah çıkarma şovu dahi yapacak; amma velakin koronavirüsnedeniyle başta Roma, İtalya tepeden tırnağa karantina altında!

*

“Papa Françesko” filminde Papa ile yapılmış bir mülakatta verilen cevaplara “kendi sorularını yazarak” Papa’sına hayalindeki KHK mesajını verdirten de Mister Yüzsüzden başkası değildi…

Hayali sorusu şuydu: “Sayın Papa, KHK ile atılanlar önünüze gelse affeder miydiniz?”

“KHK’lıları Papa’sına kurtartma!” hayali kuran işbu Yüzsüz; Fetullah’ın dönemin Papa’sı İkinci Jean Paul’ü ziyaretini (1998) alkışlayanlar arasındaydı.

SİLAH KUŞANAN MANŞETLER

Fetullah, Papa’yı ziyaretinden beş hafta kadar önce yani “1997’yi, 1998’e bağlayan yılbaşında” 28 Şubat’ın “şöhretli” generali Çevik Bir’e övgüler düzen bir mektup göndermişti.

O mektuptan altı buçuk ay evvelinde ise…

Genelkurmay Başkanlığı, medyaya “İrtica Brifingi” verdi! (11 Haziran 1997)

Aynı gün, Mister Yüzsüz yanına Emin Çölaşan’ı alıp Genelkurmay İkinci Başkanı Çevik Bir’i ziyaret etmişti:

Medyanın Lee Van Cleef’i Çölaşan, Mister Bir’e “28 Şubat kararlarına karşı direniş olursa ve gerekirse silah kullanacak mısınız?” diye sormuş…

Sam Amca’sının Orgenerali Bir de “Gerekirse tabii ki kullanırız” cevabını vermişti!

Çıkışta, Hürriyet’in Başındaki Bay Yüzsüz, yazarı Çölaşan’a şöyle sesleniyordu: “Helal olsun, Emin; yine manşeti kurtardın!”

*

12 Haziran 1997 tarihli Hürriyet “Gerekirse Silah Bile Kullanırız” manşetiyle çıktı: Manşette, Org. Bir’in adı geçmiyordu...

Alt başlıkta ise “Genelkurmay Başkanlığı, Türkiye Cumhuriyeti’ni yıkmaya çalışan İrtica ile mücadelede gerekirse silah kullanılacağını açıkladı” deniliyordu!

BİR “SERGİ” DE BİZDEN

Bu manşet atıldığı vakit; Mister Yüzsüzü, Topkapı Sarayındaki o sergiye girişte karşılayan ve ona gönüllü rehberlik yapan “güler yüzlü genç kızın” doğmasına daha üç sene vardı!

*

Bay Yüzsüzün şimdilerde icra ettiği “günah çıkarma” gösterisine yahut “pişmanlık duyuyor-muş gibi” yapan şu sihirbazlık numarasına aldanıp “hapı yutacak” değiliz…

28 Şubat’ın Apoletli Medyasında başı çeken Yüzsüz Eski Genel Yayın Yönetmeni; 1997’deki darbeye candan desteğini sonraki yıllarda da Hürriyet’teki kirli sütununda muhtelif vesilelerle hatırlatma ihtiyacı duydu…

Mesela, 12 Eylül 2003’te; “Ben gazeteci olarak, 28 Şubat’ı destekledim. Halen daha destekliyorum. Yarın bu ülke, 1997’nin şartlarına düşse yine desteklerim” diye yazdı!

5 Aralık 2006’da da, “Ben 28 Şubat’ı destekledim, hala destekliyorum” diye yazan yine kendisidir.

-Bitmedi…

“Galiba 28 Şubat’ı destekleyen tek ben kaldım. Evet destekledim, desteklemeye devam ediyorum” diye yazdı, 28 Şubat 2007’de!

-Dahası var…

Gezi Kalkışmasının başladığı günlerdeki (2 Haziran 2013) bir röportajda “28 Şubat darbe değildi” diyordu, Yüzsüzlüğün Şahikasındaki Ertuğrul!

CUNTA’NIN ÜSTÜNDEKİLER

28 Şubat sürecinde, Cuntacı Generaller “medyadan yargıya” kadar geniş bir yelpazede brifingler veriyordu…

Askerlere brifing verense “Komprador Burjuvazinin gözde kuruluşu” TÜSİAD idi!

Dönemin TÜSİAD yöneticileri Genelkurmay’ı ziyaret ederek Çevik Bir, Erol Özkasnak ve “J Komutanları” ile görüşmüşlerdi. (3 Aralık 1997)

*

28 Şubat darbesinin yaşandığı 1997’de TESEV’in başkanlığına getirilen Nafiz Jan Paker, aynı zamanda bir TÜSİAD üyesiydi.

TESEV’in 1994’teki kuruluşunda Nafiz Jan Paker ile “Derin Baron” İzhak Alaton ilk Yönetim Kurulunda idiler!

*

FETÖ Çatı Soruşturması kapsamında ifadesi alınan Cem Fadıl Bozkurt, Bay Alaton’un “28 Şubat’a dair kimi sözlerine şahit olduğunu” da söylemiştir.

Böylelikle, İzhak Alaton’un “Bu ülkede tankları yürütebilmek için dört tane ev verdim” dediği, yıllar sonra ortaya çıkmıştır!

Bozkurt, İzhak Alaton ile “ortak şirket kurdukları Mehmet Günyeli (Leyla Alaton’un eski eşi) aracılığıyla tanıştığından” ve “bu aile ile ortaklığının 2015’e kadar devam ettiğinden” de söz etmiştir! (16.4.2018- A.A)

*

“Askeri Vesayete” komuta eden “Üst Yapı” Mister Bir’e 28 Şubat’ta tankları yürüttüren Büyük Sermayenin Baronlarından müteşekkildi!

Vaktiyle, TESEV’inde “Askeri Vesayet” raporları falan hazırlatan Jan Paker, yıllardır bu derin gerçeğin üzerini örtenlerdendir!

6698 sayılı Kişisel Verilerin Korunması Kanunundaki amaçlar ile sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerezler kullanılmaktadır. Detaylı bilgi için çerez politikamızı inceleyebilirsiniz.