Dünya AİHM hendek başvurularını reddetti

AİHM ‘hendek’ başvurularını reddetti

Avrupa İnsan Hakları Mahkemesi (AİHM), 2015 ve 2016’da Cizre, Silopi ve Sur’da yürütülen hendek operasyonlarıyla ilgili Türkiye aleyhine yapılan 32 başvuruyu kabul edilemez buldu. Başvuruları reddeden mahkeme, gerekçe olarak iç hukuk yollarının tüketilmemiş olmasını gerekçe gösterdi.

Osman Özgan Yeni Şafak
Fotoğraf: Arşiv
Fotoğraf: Arşiv

Avrupa İnsan Hakları Mahkemesi (AİHM), 2015 ve 2016 yıllarında Cizre, Silopi ve Sur'da uygulanan sokağa çıkma yasağı ve yürütülen terörle mücadele operasyonlarıyla ilgili başvurulara ilişkin yeni bir karar verdi. Daha önce yapılan 2 başvuruyu da kabul edilemez bularak reddeden AİHM, 32 başvuruyu daha karara bağladı.

OY BİRLİĞİYLE REDDETTİ

Söz konusu başvurulara ilişkin Adalet Bakanlığı'nın yazılı görüşleri, 13 Temmuz 2017'de AİHM'e iletildi. Reddettiği 2 başvuruyu duruşmalı olarak inceleyen ve 29 Ocak'ta karara bağlayan AİHM, geriye kalan 32 başvuruyu da oy birliğiyle reddetti.

İÇ HUKUKU İŞARET ETTİ

Kararında daha önce reddettiği 2 başvuruya atıf yapan AİHM, başvurucuların şikayetlerini önce Türk mahkemeleri önünde dile getirmeleri gerektiğini belirtti.

KABUL EDİLEMEZ

Bu kapsamda başvuranların Anayasa Mahkemesi önündeki başvurularının henüz inceleme aşamasında olduğuna dikkat çekilen AİHM kararında, iç hukuk yollarının tüketilmediği gerekçesiyle başvuruların kabul edilemez olduğu ifade edildi.

AİHM'den çukur olayları kararı
GÜNDEM
AİHM'den çukur olayları kararı
Abone Ol Google News

6698 sayılı Kişisel Verilerin Korunması Kanunundaki amaçlar ile sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerezler kullanılmaktadır. Detaylı bilgi için çerez politikamızı inceleyebilirsiniz.