|
Dünya

Aşama aşama güvenli bölge

Münbiç, Tel Abyad ve Resulayn öncelikli olarak güvenli bölgeye dönüştürülecek. Bu bölgelerde ilk olarak kimlik tespiti yapılacak. Ardından da alt yapı ve güvenlik hizmetleri sağlanacak. Esed rejimi Kamışlı, Dırbesiye, Resulayn, Münbiç ve Haseke’de 20 binden fazla asker ve düşük rütbeli subay kıyafeti dağıttı. Yeni Şafak, Münbiç ve Haseke’de PKK’lı teröristlerin rejim üniformalı fotoğraflarına ulaştı. Şam, Türkiye’nin 30x500 kilometrelik alanda icra edeceği harekata karşılık ‘kontrolü devraldık’ yalanını deneyecek.

Yılmaz Bilgen
Yılmaz Bilgen
04:00 . 25/01/2019 Cuma
Yeni Şafak
Fotoğraf: Arşiv

Fotoğraf: Arşiv

Türkiye ve ABD arasında uzlaşılan güvenli bölge projesi aşamalı olarak hayata geçirilecek. Yeni Şafak’a bilgi veren güvenlik kaynakları belirlenen ajanda ve strateji dahilinde kısa süre zarfında harekatın başlayacağını kaydetti.

ÖNCELİK MÜNBİÇ

  • Terörden arındırılarak güvenli bölgeye dönüştürülecek beldeler arasında Münbiç, Tel Abyad ve Resulayn’ın öncelik taşıdığını ifade edildi. Kaynaklar, tüm hazırlıkların PKK terör örgütünün mukavemeti ve sahada gerçekleşecek sabotajlara karşı yapıldığını ve savaş durumunun korunduğu bilgisini verdi.

ALT YAPI TÜRKİYE’DEN

PKK’dan temizlenen yerleşim birimlerinde ilk olarak kimlik tespiti yapılacak. Bölge sakinlerinden seçilen mahalli meclisler öncelikle eğitim, gıda, sağlık, yol ve elektrik gibi temel ihtiyaçların tespitini gerçekleştirecek. Ardından asayiş-emniyet birimlerine eğitim verilecek. Türkiye, şehir emniyet birimleri yanında sınır emniyeti için de özel eğitimli sınır muhafaza birliği kuracak.

İTHAL TERÖRİSTLER BÖLGEDEN ÇIKACAK

  • DEAŞ’a karşı savaşma bahanesi ile Suriye’ye giren ve 2016 yılında sayıları 5 bine ulaşan ithal teröristler de bu süreçte Suriye’den çıkacak. Aynel Arab ve Haseke bölgelerinde 4 farklı kamp inşa eden ve çoğunluğu AB ülkeleri, ABD, Kanada ve Avusturalya pasaportu taşıyan ithal teröristlerin ülke dışına atılması Türkiye’nin öncelikleri arasında yer alıyor. Bölgede PKK militanları ile yaptıkları evliliklerle geçici kimlik alan ithal teröristlerin sayısının 300’ü aştığı belirtiliyor.

PKK’ya Esed kamuflajıEsed rejimi Kamışlı, Dırbesiye, Resulayn, Münbiç ve Haseke’de 20 binden fazla asker ve düşük rütbeli subay kıyafeti dağıttı. Şam, Türkiye’nin 30 kilometre derinlik ve 500 kilometreyi bulan uzunluğa sahip alanda icra edeceği harekatla birlikte ‘kontrolü devraldık’ yalanını dağıtılan üniformalarla yeniden deneyecek. Yeni Şafak, Münbiç ve Haseke’de PKK’lı teröristlerin rejim üniformalı fotoğraflarına ulaştı. Türk heyeti Rusya’da, Afrin, Tel Rıfat, Münbiç ve Haseke bölgelerinde Esed tarafından gerçekleştirilen provokasyonlara yönelik rapor sundu. Fırat’ın doğusu konusunda gerçekleşecek muhtemel sabote girişimlerine karşı da tarafları uyardı.

Halka askerlik şantajı

  • ABD’nin çekilme açıklaması ile birlikte Şam’la görüşme trafiği yoğunlaşan terör örgütü PKK, işgal bölgesinde sivillere yönelik baskılarını arttırdı. Esed yönetimi ile bir dizi anlaşma imzalayan PKK yöneticileri, kırsaldan Şam’a 2019 yılı içerisinde en az 8 bin terörist gönderme vaadinde bulundu. Rakka, Aynel Arab, Münbiç, Haseke ve Deyrizor’da 2004 doğumlulardan başlayarak gençleri zorunlu askerlik adı altında ailelerinden koparan PKK, Rakka-Mansura’da direnen bir genci öldürdü. Deyrizor, Haseke ve Rakka’da benzer uygulama yüzünden binlerce sivil sokağa indi. Rakka’da El Buhamis aşiretinin öncelik ettiği gösterilerde bir çok PKK kontrol noktası ateşe verildi. Rakkalı mağdurlardan Ebu Cabir, örgütün kendilerinden çocuklarını zorla aldığını ve şayet PKK’yı tercih ederlerse 12 ay, direnmeleri durumunda Şam’a gönderilip 24 ay zorunlu askerlik şantajı yaptığını anlattı.

Senin müttefikin teröristler


Türkiye'nin Washington Büyükelçisi Serdar Kılıç, terör örgütü YPG/PKK için "en yakın müttefikimiz" açıklaması yapan Amerikalı Demokrat Senatör Bob Menendez'e sert tepki gösterdi. Kılıç, açıklamasında, "YPG/PYD, Suriyeli Kürtleri temsil etmiyor. Bunu, onların vahşetinden kaçıp Türkiye'ye sığınmış 300 bin Suriyeli Kürd'e sorabilirsiniz. Bu insanlar hala Suriye'deki evlerine dönemiyor çünkü sizin 'müttefikiniz' buna izin vermiyor" değerlendirmesindu bulundu. Kılıç, "Sizin kolaylıkla 'Kürtler, bizim en yakın müttefiklerimiz' diye tarif ettiğiniz grup, aslında ABD tarafından da terör örgütü olarak kabul edilen PKK'nın Suriye kolu olan YPG/PYD'dir" ifadelerini kullandı.

  • YPG sivillere saldırdı
  • Terör örgütü YPG/PKK'nın hücrelerinin, Suriye'nin kuzeyindeki Bab ve Cerablus ilçelerinde düzenlediği bombalı saldırılarda 1 sivil öldü, 18 sivil yaralandı. Suriye'nin kuzeyinde Fırat Kalkanı Harekatı bölgesindeki Bab ilçe merkezinde motosiklete yerleştirilen patlayıcının infilak ettirilmesi sonucu ilk belirlemelere göre 1 sivil öldü, 8 sivil yaralandı. Bab'a bağlı Kabbasin belde merkezinde ve Cerablus ilçesine bağlı Gandura belde merkezinde meydana gelen patlamalarda da 10 sivil yaralandı. Böylece muhalif bölgelerde meydana gelen terör eylemlerinde 1 sivil öldü, 18 sivil yaralandı.
  • 12 hedefi vurduk
  • Türk Silahlı Kuvvetleri (TSK), Suriye'nin kuzeyindeki Tel Rıfat ilçesi yakınlarındaki Şeyh İsa ve Harbil köylerini işgal eden YPG/PKK hedeflerini obüslerle hedef aldı. Fırat Kalkanı Harekatı bölgesinde konuşlu TSK unsurları, Afrin'in güneydoğusundaki Tel Rıfat ilçesine bağlı Şeyh İsa köyü ile Mare ilçesine bağlı güneydeki Harbil köyündeki örgüt hedeflerine yönelik 12 obüs ateşledi. TSK unsurları, Afrin'in güneydoğusundaki Tel Rıfat ilçesine yuvalanan örgüt hedeflerine yönelik önceki gün de 5 obüs ateşlemişti.

#Suriye
#Güvenli bölge
#PKK
#Münbiç
4 yıl önce
default-profile-img
Aşama aşama güvenli bölge
Depremde hasar gören Hatay Havalimanı'nın pisti onarılmaya başlandı
LeBron NBA rekorunu kırdı ama Lakers kaybetti
Uzmanlar uyardı: Deprem sonrası araç içerisinde konaklayanlar dikkat
Albayrak Grubu seferberlik ruhuyla deprem yardımına koşuyor
AFAD tam listeyi açıkladı: Deprem bölgeleri için öncelikli ihtiyaç malzemeleri neler?