Dünya Fransa Romanyaya 500 asker ve Estonyaya dört savaş uçağı gönderecek

Fransa Romanya'ya 500 asker ve Estonya'ya dört savaş uçağı gönderecek

Rusya'nın Ukrayna'ya saldırısının ardından Fransa, NATO çerçevesinde Romanya'ya 500 asker ve Estonya'ya Mirage 2000 modeli dört savaş uçağı gönderecek.

Abone Ol Google News
Haber Merkezi AA
Fransa Romanyaya 500 asker ve Estonyaya dört savaş uçağı gönderecek
Fransa, Romanya'ya 500 asker ve Estonya'ya 4 savaş uçağı gönderecek.

Fransa Genelkurmay Başkanı Thierry Burkhard yaptığı açıklamada, NATO'nun Romanya'daki varlığını güçlendirmeye karar verdiğini belirtti.

Romanya'ya 500 asker ve zırhlı araçlar göndereceklerini ifade eden Burkhard, Ukrayna'daki "savaş durumu" nedeniyle Estonya'daki askeri varlığın sürdürülmesine karar verildiğini, bu ülkede 200-250 askerin bulundurulacağını kaydetti.

Burkhard, Estonya'ya Mirage 2000 modeli dört savaş uçağı göndereceklerini aktardı.

Nakliyeciler Rusya-Ukrayna krizi nedeniyle rota değiştirdi
EKONOMİ
Nakliyeciler Rusya-Ukrayna krizi nedeniyle rota değiştirdi

Rusya Ukrayna savaşı kapıda mı? Bulunan casus ortalığı karıştırdı
FOTOĞRAF 17
Title
Rusya Ukrayna ile ilgili son dakika haberleri art arda gelmeye başlıyor. İki ülke arasında yaşanan kriz \"Rusya Ukrayna savaşı başlayacak\" iddialarını güçlendirirken, Ukrayna'nın doğusunda bulunan ayrılıkçılarla yaşanan çatışmalar Rusya Ukrayna krizi ile ilgili gerilimin daha da artmasına neden oluyor.<br><br>
Title
CASUS BULUNDU<br><br>Reuters'tan gelen bir son dakika bilgisine göre Rusya yanlısı ayrılıkçılar Kiev'in doğu Ukrayna'da kontrol ettikleri toprakları zorla ele geçirme planını ortaya çıkardıklarını iddia etti. Aynı zamanda ayrılıkçılar, Ukrayna casusu olduğunu söyleyen bir adama ulaştıklarını da söylemiş.
Title
2018 YILINDAN BERİ GÖREVDE OLDUĞUNU İDDİA EDİYOR<br><br>Ayrılıkçıların Dontesk kentinde gözaltına aldıkları kişi, Rusya'nın devlete ait bir televizyonuna verdiği röportajda, önceki gece Ukrayna'nın ayrılıkçı bir komutanın aracını havaya uçurmasına yardım ettiğini ve bunun yanı sıra silah ve patlayıcı kaçakçılığı yaptığını söyledi. Casus ayrıca, 2018 yılından beri görevde olduğunu de dile getirdi.
Title
\"AMİRİM BENİ UYARDI\"<br><br>Amirinin kendisine Donetsk kentindeki yüksek apartman bloklarından uzak durmasını söylediğini, çünkü buranın topçu tarafından hedef alınacağını söylediğini de sözlerine ekledi.
Title
BOMBA YÜKLÜ ARAÇ İDDİASI<br><br>Yetkililer dün, Luhansk bölgesinde insanları tahliye etmek için olan bir yolda içi bomba yüklü bir araç bulduğunu söyledi.
Title
\"PATLAMALARDAN UKRAYNA'NIN SORUMLU OLDUĞUNU DÜŞÜNÜYORUZ\"<br><br>Bölgedeki yetkililer ayrıca, bu gece yerel bir doğal gaz botu hattı ile benzin istasyonunda patlamaların meydana geldiğini ve bunların arkasında Ukrayna olduğuna dair düşünceleri olduğunu dile getirdi.
Title
UKRAYNA YALANLADI<br><br>Ukrayna ise 'ele geçirme' planını jet hızıyla yalanladı ve casus iddialarıyla ilgili herhangi bir açıklama yapmadı.
Title
MERMİLERDEKİ AYRINTI<br><br>Ukrayna ordusu ise Rusya'yı mermileri sanki Ukraynalı olduklarını göstermek için taklit etmekle suçladı ve paralı askerlerin Rus özel kuvvetleri ile iş birliği içinde olduğunu, yaşananları bir provokasyon olduğunu söyledi.
Title
AVRUPA'DAN PEŞ PEŞE AÇIKLAMALAR<br><br>Nitekim Avrupa Güvenlik ve İşbirliği Teşkilatı Güvenlik Gözlemcisi Genel Sekreteri Helha Schmid ve Polonya Dışişleri Bakanı Sbginiew Rau Cuma günü yaptıkları açıklamada konu ile ilgili bir bildiri yayınladılar.
Title
ORTAK BİLDİRİ<br><br>Yayınlanan ortak bildiride, \"Ukrayna hükümet güçlerinin yakın bir askeri harekatı hakkında dezenformasyonun yayılmasını esefle karşılıyoruz. Bu durum, çatışma bölgesindeki sivil nüfusu kritik bir biçimde etkiliyor.\" sözlerine yer verdi.
Title
YILLARDIR DEVAM EDEN MESELE<br><br>Rusya'yı destekleyen isyancılar, Doğu Ukrayna'nın büyük bir bölümünü ele geçirdi. Kırım ise 2014 yılında Rusya tarafından ilhak edildi. Ukrayna, doğuda yaşanan bu çatışmalar sonucunda 14 binden fazla kişinin öldüğünü ifade ediyor.
Title
SAHTE BAYRAK OPERASYONLARI<br><br>Batı ve Kiev'de suçu başka bir tarafa yüklemek amacı ile işlenen sahte bayrak operasyonları iddiaları artıyor ve Ukrayna bu durumdan dolayı endişe duyuyor.
Title
RUSYA: İŞGAL PLANIMIZ YOK<br><br>Buna karşın ise Rusya her zaman olduğu gibi işgal planını yalanlayarak sahte operasyon söylentilerini reddediyor.
Title
BATI NEYİ TAKİP EDİYOR?<br><br>Batı ise gözünü sahte bayrak operasyonlarına dikmiş durumda. Batılı devletler Rusya'dan bir sahte bayrak operasyonu geleceğini düşündükleri için flaş açıklamaları önemle takip ediyor.
Title
ZELENSKY'DEN AÇIKLAMALAR<br><br>Ukrayna Devlet Başkanı Volodimir Zelensky ise dün krizle ilgili yeni açıklamalarda bulundu. \"Üçüncü bir dünya savaşına ihtiyacımız yok\" diyen Zelensky, \"Ukrayna'ya düşen bombalar Avrupa için de bir tehdit\" diyerek Avrupa'daki güvenlik sorununu ele almak için düzenlenecek kongrede Türkiye'nin de yer almasını istedi.
Title
YAPTIRIM TEHDİDİ<br><br>Öte yandan Avrupa Birliği (AB) Komisyonu Başkanı Ursula von der Leyen, Rusya'nın Ukrayna'ya saldırması halinde uygulayacakları yaptırımların, enerji alanını da kapsadığını söyledi.
Title
\"RUSYA'NIN GELECEĞİ\"<br><br>Münih Güvenlik Konferansı'nda konuşma yapan von der Leyen, AB'nin Rusya'nın eylemlerine karşı hazırlıklı olması gerektiğini belirtti. Von der Leyen, \"AB ve transatlantik ortakları olarak enerji ve ileri teknoloji alanlarını da içeren sağlam bir mali ve ekonomik yaptırımlar paketi hazırlıyoruz. Kremlin saldırırsa Moskova'nın ekonomik çıkarlarına yüksek bedel ve ağır sonuçlar ödetebiliriz. Kremlin'in karanlık bir geçmişten çıkan tehlikeli düşüncesi Rusya'nın müreffeh geleceğine mal olabilir.\" dedi.
Rusya Ukrayna savaşı kapıda mı? Bulunan casus ortalığı karıştırdı
Olası bir Rusya Ukrayna savaşı tüm dünyanın endişelendiği bir konu olmaya devam ediyor. Son olarak dün, Ukrayna'daki Rusya yanlısı ayrılıkçılarla Ukrayna güçlerinin yaşadığı çatışmalar Rusya Ukrayna krizi ile ilgili durumu daha da kritik bir noktaya taşıdı. Reuters'tan gelen bir son dakika haberi de bunu destekler nitelikte. Gazete Rus yanlısı ayrılıkçıların planını ortaya çıkardığını ve bir casusa ulaştığını iddia etti. Batı'nın ise takip ettiği önemli bir şey var. İşte haberin ayrıntıları...

6698 sayılı Kişisel Verilerin Korunması Kanunundaki amaçlar ile sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerezler kullanılmaktadır. Detaylı bilgi için çerez politikamızı inceleyebilirsiniz.