Dünya Gabonda askeri darbe bastırıldı

Afrika Haberleri: Gabon'da askeri darbe! Gabon nerede?

Gabon'da askeri darbe bastırıldı

Gabon ordusundan bazı askerler, ulusal radyodan darbe bildirisini okudu. Yaklaşık 2,5 saat sonra cuntacı askerlerin yakalandığı açıklandı.

Haber Merkezi Yeni Şafak
Gabon'da darbe
Gabon'da darbe

Afrika ülkesi Gabon'da askeri darbe gerçekleşti. Ulusal radyodan kısa zaman önce bir duyuru yapılarak darbenin gerçekleştiği mesajını verdiler.

Silahlı Kuvvetler bildirisini Ulusal Radyo’dan okuyan Üsteğmen Ondo Obiang Kelly, birkaç saat içerisinde Ulusal İnşa Konseyi’nin kurulacağını belirterek, Cumhurbaşkanı Ali Bongo’nun 31 Aralık’ta yaptığı konuşmadan duyulan rahatsızlığı dile getirdi.

Okuduğu bildiriden sonra Cumhuriyet Muhafızları’nın eski komutanı General Ntumpa Lebani’yi Millet Meclisi’ne davet eden Üsteğmen Kelly, ticaret odalarının, sivil toplum temsilcilerinin ve din adamlarının da Meclis’teki toplantıya katılmak üzere harekete geçmeleri çağrısında bulundu.

Silahlı çatışma

Başkent Libreville'deki ulusal radyoyu ele geçiren bir grup asker, darbe bildirisi okudu. Televizyonda okunan bildiride de, darbe ilan edildi.

Zırhlı araçların kapattığı başkent Libreville sokaklarında yer yer silah sesleri duyuldu.

Birçok Gabonlu ise, ulusal radyonun önüne gelerek darbeci askerlere tepki gösterdi.

Darbe girişimi 2 buçuk saatte bastırıldı

Yaklaşık iki buçuk saat sonra cunta üyesi askerlerin yakalandığı ve darbenin bastırıldığı duyuruldu.

Askerler, yeni yılda televizyonda görünen Gabon Başkanı Ali Bongo'yu hedef almıştı. Bongo Ekim ayından bu yana hasta ve haftalar sonra ilk kez televizyona yılbaşında çıkmıştı. Bongo ailesi, 50 yıldır Batı Afrika ülkesini yönetiyor.

#Gabon'da askeri darbe... Ordu ulusal radyodan darbe bildirisini okudu! pic.twitter.com/A5RvdtxohG

REKLAM

Cumhurbaşkanı Ali Bongo Suudi Arabistan'da kalmıştı

  • Suudi Arabistan’da uzun süre nefes darlığından tedavi gören Gabon Cumhurbaşkanı Ali Bongo ise tedavisine devam edilmesi için şu an Fas’ta bulunuyor.

Gabon nerede?

Gabon ya da resmî adıyla Gabon Cumhuriyeti, Afrika kıtasının orta bölümünde yer alan bir ülkedir. Ülkenin sınır komşularını kuzeyde Kamerun, kuzeybatıda Ekvator Ginesi ile güney ve doğuda ise Kongo Cumhuriyeti oluşturmaktadır. Ülkenin batı bölümünde sınırı ise Gine Körfezi'ni de içine alacak şekilde Atlas Okyanusu oluşturmaktadır. Ekvator çizgisi üzerinde yer alan ülkenin başkenti ise Libreville'dir. Ülkenin resmi dili Fransızcadır.

Gabon'da doğal yeraltı zenginlikler açısından petrolün yanı sıra doğalgaz, elmas, niyobyum, manganez, uranyum, altın, kereste ve demir bulunurken, hidrolik enerji üretiminde de önemli bir konumdadır.Gabon'da günümüzde 40 farklı etnik grup yaşamaktadır. Bu etnik gruplar içerisinde çoğunluğu Bantu etnik grupları oluşturmakta olup, Bantu grupları içerisinde de en büyüğü ve siyasi açıdan en etkili grubu ise Mpongwe-Fang grubudur. Ülke nüfusunun üçte birini oluşturan grupta üyelerin %31'i Mpongwe, %7'si ise Fang olarak kendisini ifade etmektedir. Bu grubun haricinde ülkede bulunan diğer etnik gruplar ise Mbete (%15,5), Bapunu (%15), Tsabatis (%14), Batazis (%9,5), Bateke (%4 ) ve %1,5 ile ülkenin ve bölgenin en eski toplulukları olarak Pigmelerdir. Bu grupların haricinde ülkede çoğunluğunu Fransızların (~60.000) oluşturduğu ve büyük şehirlerde yaşayan Avrupalılar yaşamaktadır.

Gabon Cumhurbaşkanı 40 gün sonra görüntülendi
DÜNYA
Gabon Cumhurbaşkanı 40 gün sonra görüntülendi

Gabon Cumhurbaşkanı Bongo kayıp
DÜNYA
Gabon Cumhurbaşkanı Bongo kayıp

Ali Bongo nerede?
OYNAT 01:00
Ali Bongo nerede?
Yaklaşık bir ay önce 'Çöl Davosu' olarak bilinen yatırım konferansı için Suudi Arabistan'a giden Gabon Cumhurbaşkanı Ali Bongo'dan hala haber alınamıyor. Riyad'da hastalanarak tedavi altına alındığı belirtilden Bongo'yla ilgili iddialar netlik kazanmış değil. Altın, uranyum ve elmas zengini Gabon'un liderinin kaçırılmış olabileceği öne sürülüyor.Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.