Dünya İngilterenin yeni başbakanı 5 Eylülde belli olacak

İngiltere'nin yeni başbakanı 5 Eylül'de belli olacak

İngiltere'de yaşanan art arda bakan istifalarının ardından görevi bırakmak zorunda kalan Başbakan Boris Johnson'ın yerine gelecek isim 5 Eylül'de belli olacak. Johnson, bu tarihe kadar başbakanlığa devam edecek.

Abone Ol Google News
Haber Merkezi AA
İngilterenin yeni başbakanı 5 Eylülde belli olacak
Boris Johnson

İngiltere Başbakanı Boris Johnson'ın iktidardaki Muhafazakar Parti liderliğinden istifasının ardından partinin yeni lideri ve ülkenin yeni başbakanının 5 Eylül'de açıklanacağı bildirildi.

İngiltere'de iktidardaki Muhafazakar Parti 1922 Komitesi Başkanı Milletvekili Sir Graham Brady, Johnson'ın istifasının ardından yeni liderlik sürecine ilişkin takvimi ve kuralları açıkladı.

  • Liderlik yarışında adaylık başvurusunun yarın başlayıp aynı gün sona ereceğini söyleyen Brady, çarşamba günü parti içerisindeki ilk oylamanın yapılacağı ve perşembe günü ikinci oylamanın olacağını belirtti.

Boris Johnson'ın Çankırılı hemşehrileri üzgün: Köyümüzü iyi temsil ediyordu!
GÜNDEM
Boris Johnson'ın Çankırılı hemşehrileri üzgün: Köyümüzü iyi temsil ediyordu!

Brady, her adayın ilk tur oylamaya katılabilmesi için en az 20 milletvekilinin oyunu alması gerektiğini aktararak ilk oylamadan geçen adayların ikinci turda en az 30 oya ulaşması gerektiğini ifade etti.

Parti içerisinde 2 aday kalana kadar sürecek oylama sürecinin art arda ve mümkün olduğunca çabuk yapılacağını kaydeden Brady, bunun 18 Temmuz Pazartesi'ye kadar gerçekleşmesinin mümkün olduğunu dile getirdi.

Brady, "Bunu nispeten hızlı bir şekilde yapacağımızı umuyorum. Bu hafta ilk iki oylamayı yapacağız." ifadesini kullandı.

  • Graham Brady, liderlik yarışı sonucunun 5 Eylül'de sonuçlanmış olması gerektiğinin altını çizdi.

JOHNSON HİÇBİR ADAYI DESTEKLEMEYECEK

İktidardaki Muhafazakar Parti liderliğinden istifası sonrası ilk kez açıklama yapan Başbakan Johnson, yerine geçecek bir adaya destek sunarak "kimsenin şansına zarar vermek istemeyeceğini" belirtti.

İngiltere Dışişleri Bakanı Liz Truss'un da liderlik yarışına katılacağını ilan etmesinin ardından şu ana kadar 11 aday, parti liderliği ve dolayısıyla başbakanlık koltuğu için yarışacağını bildirdi.

Boris Johnson'ın yerine kim gelecek? İngilizlerin 8 adayı var
FOTOĞRAF 18
Title
İngiltere Başbakanı Boris Johnson, kabinesinde çok sayıda bakanın ve görevlinin istifa etmesinin ardından görevi bırakmak zorunda kaldı.
Title
Johnson, istifa açıklamasında yeni başbakan atanana kadar görevinin başında olduğunu söyledi.
Title
Bu süreçte Muhafazakar Parti içinde yeniden liderlik yarışı için düğmeye basılacak.
Title
JOHNSONIN YERİNİ KİM ALABİLİR?Şu anda Johnsonın belirgin bir halefi yok, ancak birkaç potansiyel aday var.Adaylarla ilgili çeşitli spekülasyonlar yapılırken, 8 isim ön plana çıkıyor.
Title
İLK SIRADA RISHI SUNAK VARBunlardan ilki, kabineden istifa eden isimler arasında yer alan eski Maliye Bakanı Rishi Sunak.Ancak Sunakın popülaritesi son aylarda azalırken, eski maliye bakanı, İngilizleri etkileyen yaşam maliyeti krizine tepki vermekte yavaş olmakla eleştiriliyordu.Time dergisine göre, Sağlık Bakanı Sajid Javidden dakikalar sonra istifa eden Sunak, partisini Johnsona sadakatten daha öncelikli tuttuğunu iddia edebilir.
Title
PENNY MORDAUNTDış Ticaretten Sorumlu Bakan Penny Mordaunt, Johnsonın yerine geçebileceği konuşulan başka bir favori isim.Brexitin sadık bir destekçisi olan ve Muhafazakarlar arasında popülerliğini sürdüren Mordaunt, Johnsonı koronavirüs karantinasının ihlali nedeniyle eleştiren isimler arasındaydı.
Title
SAJID JAVIDEski Sağlık Bakanı Sajid Javid, kabine içinde birkaç üst düzey görev üstlendi ve 2019da parti liderliği için yarıştı.Daha önce Johnsonın Maliye Bakanı olarak görev yapıyordu, ancak en kıdemli yardımcılarından bazılarını görevden almayı reddettikten sonra 2020de istifa etti.Aynı zamanda eski Başbakan Theresa Mayin İçişleri Bakanlığını yaptı.
Title
LIZ TRUSSDışişleri Bakanı Liz Truss, Başbakan Johnsonın yerine geçebilecek adaylar arasında en ön sıralarda yer alıyor.Truss, uzun süredir Muhafazakar Partinin gelecekteki potansiyel lideri olarak görülüyor.Mevcut rolünde Truss, İngilterenin Rusya-Ukrayna savaşına verdiği yanıtta ve Avrupa Birliği ile Brexit sonrası görüşmeleri koordine etmede önde gelen bir figür.
Title
BEN WALLACESavunma Bakanı Ben Wallaceın popülaritesinde, Ukraynadaki çatışmalara yaklaşımı sayesinde son zamanlarda artış yaşandı.Wallace, eski liderler David Cameron ve May yönetimlerinde çoğunlukla ilgi odağının dışındaydı.
Title
JEREMY HUNTEski Sağlık ve Dışişleri Bakanlığı görevlerinde bulunan Jeremy Hunt, 2019da Muhafazakar Parti liderliğini Boris Johnsona kaptırdı.Hunt, Brexit referandumunda AB içinde kalma taraftarlarıyla kampanya yürüten merkezdeki Muhafazakar isimlere yakınlığıyla biliniyor.Söz konusu isim, Johnsonın koronavirüs salgınını ve salgın sırasındaki parti skandalını ele alış biçiminin yüksek sesli eleştirmenlerinden biri oldu.
Title
Johnsonın koltuğu için adı geçen diğer isimler ise Nadhim Zahawi...
Title
Bir diğer isim ise Priti Patel...
Title
MUHAFAZAKAR PARTİ YENİ BİR LİDERİ NASIL SEÇİYOR?BBCnin haberine göre, Muhafazakar Parti lideri istifa ettiğinde, parti içinde yeni bir seçim yapılıyor. Mevcut kurallara göre, aday olabilmek için 8 Muhafazakar Parti milletvekilinin desteğine ihtiyaç var.Tüm adaylar adaylığını ilan ettikten sonra, sadece iki kişi kalan kadar bir dizi oy kullanılacak.
Title
İlk turda adayların yarışta kalabilmeleri için oyların yüzde 5ini almaları gerekiyor (18 milletvekili)İkinci turda yüzde 10 (36 milletvekili) almaları gerekiyor.Sonraki turlarda ise en az oyu alan aday eleniyor.Son iki milletvekili kaldığında ise sadece milletvekilleri değil, ülke çapındaki tüm Muhafazakar Parti üyeleriyle kazanan belirlenecek.
Title
YENİ BAŞBAKAN NASIL ATANACAK?Muhafazakar Parti lideri olan seçilen kişi, parlamentoda en fazla milletvekiline sahip partinin lideri olacak. Kraliçe bir hükümet kurulmasını isteyecek.
Title
Genel seçimin olması ise şart değil. Bir başbakan istifa ettiğinde direkt olarak genel seçime gidilmiyor. Seçim Ocak 2025te yapılabilir, ancak yeni başbakan bundan önce erken seçime gitmeyi de tercih edebilir.
Title
JOHNSONIN HANGİ YETKİLERİ OLACAK?Başbakanlık görevinden resmen ayrılana kadar, Johnson teoride hala aynı yetkilere sahip. Ancak gerçekte, artık herhangi bir radikal yeni politika getirme yetkisine sahip olmayacak.
Title
İngiltereyi yurtdışında temsil etmeye devam edecek ve kabinede halka açık atamalar veya değişiklikler yapmaya devam edebilecek.
Boris Johnson'ın yerine kim gelecek? İngilizlerin 8 adayı var
İngiltere kabinesinde peş peşe gelen istifa haberlerinin ardından İngiltere Başbakanı Boris Johnson da istifa etti. Boris Johnson, yeni bir başbakan gelinceye kadar görevinin başında kalacağını açıkladı. Peki Boris Johnson'ın yerine kim gelecek? İngiliz basınında adı öne 8 isim belli oldu.

YENİ PARTİ LİDERİNİN SEÇİM SÜRECİ

Öncelikle partideki milletvekillerinin desteğini alması gereken adaylar, ilk olarak partinin Avam Kamarası grubunda oylanacak.

İki aday kalana kadar devam edecek seçim turlarının ardından 200 bine yakın parti üyesi, bu kez posta yoluyla son 2 isim arasından yeni lideri seçecek.

Liderliği kazanan isim, ülkenin başbakanı da olacak ve Başbakanlık Konutu "10 Numara"nın yeni sakini ilan edilecek.

Boris Johnson’ın istifası
DÜŞÜNCE GÜNLÜĞÜ
Boris Johnson’ın istifası

6698 sayılı Kişisel Verilerin Korunması Kanunundaki amaçlar ile sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerezler kullanılmaktadır. Detaylı bilgi için çerez politikamızı inceleyebilirsiniz.