Dünya Kerkükte 2 işgal girişimi

Kerkük'te 2. işgal girişimi

Türkiye’nin Fırat’ın doğusuna baskısı artınca ABD, Irak’ta da sokakları hareketlendirdi. Amerikan elçisi Steven Fagin’in Kerkük’teki temasları sonrası şehrin geneline korsan bayraklar asıldı.

Yılmaz Bilgen Yeni Şafak
Barzani ve Talabani taraftarları şehrin geneline korsan bayraklar astı.
Barzani ve Talabani taraftarları şehrin geneline korsan bayraklar astı.

Irak'ta sokaklar yeniden hareketlendi. Barzani ve Talabani taraftarları 8 Ocak Salı gecesi Kerkük'te sokaklara indi ve şehir geneline korsan bayraklar astı. Ülkede, parlamento seçimlerinin 15 Mayıs 2018 tarihinde yapılmasına rağmen Adalet, İçişleri ve Savunma Bakanlığı koltukları halen boş duruyor. Bu yüzden Donald Trump'ın geçtiğimiz günlerdeki sürpriz ziyaretinin ardından ABD Dışişleri Bakanı Mike Pompeo da soluğu Irak'ta aldı. Gezi programında Ürdün, Suudi Arabistan, Katar, Mısır, Umman, Mısır ve Kuveyt'in yer aldığı açıklanan Pompeo ilk durağı Ürdün'ün ardından gizlice Irak'a geldi. Irak Meclis Başkanı Muhammed Halbusi ile görüşen ABD Dışişleri Bakanı daha sonra Erbil'deki ABD askeri üssünü ziyaret etti ve KDP lideri Mesut Barzani ile buluştu.

Steven Fagin(Sağda)

POMPEO PAZARLIĞA GELDİ

  • Yeni Şafak'ın Bağdat'ta konuştuğu kaynaklar Pompeo'nun sır ziyaretinin, halen atanamayan bakanlıklar konusunda Meclis Başkanı ile pazarlık amaçlı olduğu bilgisini veriyor. İçişleri Bakanlığı için Şii blokun adayı (Fetih listesinden) Fale Fayez ismi geçerken, Adalet Bakanlığı için KYB kontenjanından Rizgar Mehmed Emin ve Savunma Bakanlığı koltuğunda da Selim Cuburi isimleri öne çıkıyor. ABD Dışişleri Bakanı Pompeo, Washington'un İran destekli isimlere dönük çekincelerini Irak Meclis Başkanı'na doğrudan iletti ve yeni dönemde Tahran'ın siyasi, askeri, ekonomik gücünü Irak'ta kırma yönünde çizdikleri yol haritasını Meclis Başkanı Halbusi ile paylaştı.

Mike Pompeo

ZİYARET SONRASI KIŞKIRTMA

Irak Türkmen Cephesi Türkiye Temsilcisi Hicran Kazancı'ya göre, ülkedeki sorunların merkezinde ABD'nin 'yeni bölge projeksiyonu' var. Kerkük'teki bayrak olaylarından bir gün önce ABD Erbil Başkonsolosu Steven Fagin'in Kerkük'e geldiğini ve KYB temsilcileri ile görüştüğünü hatırlatan Kazancı, ülke genelindeki olayların arka planında ABD kışkırtmasının olduğu değerlendirmesinde bulundu. Kerkük merkezli kışkırtmaların önümüzdeki dönem artarak devam etmesinin beklendiğini söyleyen Kazancı, "ABD Erbil'de tüm dünya genelindeki en büyük temsilcilik kompleksini açtı. Başta Bağdat olmak üzere Kerkük, Musul, Diyala ve Basra'da askeri gücü yanında diplomasi potansiyelini de artırıyor. Irak'ı 2019'da ciddi sorunlar bekliyor ve süreç farklı bir boyuta evriliyor. ABD Irak genelinde etkinliğini artırma ve İran'ın nüfuzunu kırma adına ülkeyi karıştırmaya çalışıyor. Washington Irak'ta ikinci işgale hazırlanıyor" diye konuştu.

Irak Başbakanı Adil Abdülmehdi olayla ilgili yaptığı açıklamada, korsan bayrakların Kerkük’te asıldıkları yerlerden derhal indirilmesini istedi. Asılan bayrakların, Kürt siyasi parti binalarının üstünden bile indirileceğini belirten Abdülmehdi, Kerkük’ün Irak merkezi hükümetine bağlı olduğunu bir kez daha vurguladı.
  • Ayrımcılık körükleniyor
  • ABD askerleri Irak'taki parti temsilciliklerine yönelik saldırılarda bulunuyor. Samarra, Beyci, Tikrit, Ramadi ve Musul'da İran destekli birçok Şii parti binası, ABD güçleri tarafından basılarak faaliyetlerine son verildi. Bu bölgelerde konuşlu Haşdi Şabi birliklerinin önemli bir kısmı da güçlerini buradan çekti. Bölgede mezhepsel, etnik ve DEAŞ-PKK gibi terör örgütleri kanalıyla ideolojik ayrımcılığın körüklendiğine dikkat çeken Irak Türkmen Cephesi Türkiye Temsilcisi Hicran Kazancı, Türkmenlerin kadim yurtları konusunda daha etkin çalışma yürütmesi gerektiğini kaydetti. Kazancı, "Bizim tüm Irak Türkmenleri'ni kuşatacak, Kerkük merkezli bir Türkmen Meclisi ve Türkmen Ordusu yapılanmasına gitme zorunluluğumuz var" dedi.

Kerkük tertibi

Barzani ve Talabani’ye bağlı peşmergeler 8 Ocak Pazartesi gecesi Kerkük’te sokağa indi. Gece saat 22.00’de Şorav, Rahimemova ve İmam Kasım bölgelerinde başlayan provokasyon şehrin birçok bölgesine korsan bayrakların asılmasıyla devam etti. Barzani ve Talabani yanlıları gecenin ilerleyen saatlerinde havaya ateş edip, “Kerkük Kürdistan’ın başkentidir, hepiniz buradan sürüleceksiniz” şeklinde tehditler savurarak yürüdü. Kerkük Valiliği bir süre izlemekle yetindiği sabotaja karşı gece yarısından itibaren harekete geçerek provokatörlere müdahale etti. Gösterileri korsan ilan eden valilik, silahlı şahısların tutuklanacağını duyurdu. Ardından başta Kerkük Kalesi olmak üzere birçok noktada asılan peşmerge paçavraları indirildi. Peşmergenin sokak provokasyonunu Yeni Şafak’a değerlendiren Türkmenler, korsan eylem emrinin ABD tarafından verildiğini, sokakların karışması ve sonrasında ABD’nin peşmerge güçleriyle birlikte silahlı müdahalede bulunacağını kaydetti.

Asker yetmedi fetva ile geliyorlar
DÜNYA
Asker yetmedi fetva ile geliyorlar

Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.