DünyaKıskaç planı

Kıskaç planı

ABD-İsrail ürünü terör koridoru hayata geçerse Türkiye’nin güney komşuları Irak’la Suriye değil, Barzani ve PKK’dan ibaret olacak. 2 bin 753 kilometrelik sınırın yarısına yakını terör kıskacına girecek.

Yılmaz BilgenYeni Şafak
Terör koridoru hayata geçerse 2 bin 753 kilometrelik sınırın yarısına yakını terör kıskacına girecek.
Terör koridoru hayata geçerse 2 bin 753 kilometrelik sınırın yarısına yakını terör kıskacına girecek.

Mesud Barzani ve PKK eliyle Türkiye’yi kuşatmayı planlayan güçler 911 kilometrelik Suriye sınırını PKK’ya, 331 kilometrelik Irak sınırını ise Barzani’ye teslim etmeyi planlıyor. Türkiye-Suriye hudut bölgesinin halen 580 kilometrelik kısmı PKK/PYD kontrolünde. Kuzey Irak’ta ABD ve İsrail kontrolünde kurulması planlanan ‘Kürdistan’ devleti de hayata geçerse Suriye’nin ardından Irak sınırı tamamıyla kukla yapıların yönetimine girecek. Tel Aviv’in ‘vadedilmiş topraklar’ planına hizmet eden istila operasyonu başarıya ulaştığında Türkiye’nin Irak ve Suriye ile toplamda sahip olduğu 2 bin 753 kilometrelik sınırın yarısına yakını terör kıskacına girecek. 25 Eylül’de Mesud Barzani yönetimindeki IKBY bölgesinde, 28 Eylül’de ise PKK/PYD kontrolündeki kuzey Suriye’de, Türkiye’yi kuşatma planının miladı olacak referandumlar yapılacak.

Mevcut haliyle Erbil’den başlayarak Lazkiye’den Akdeniz’e açılacak şekilde tasarlanan terör koridorunun Suriye ayağında ilk adım PKK’dan geldi. ABD eliyle kurdurulan sözde PKK-Cezire Kantonu Sözcüsü, Irak sınırındaki Semelka Sınır Kapısı’ndan Barzani bölgesine özel kimlik uygulaması ile serbest geçişlerin başlayacağını açıkladı. Terör örgütü sözcüsü açıklamasında, “Bu ayrıcalık yanlızca Suriye Kürtleri için geçerlidir” vurgusu yaptı. Açıklamada, bir sonraki adımın yine Suriye’nin Kuzey Irak sınırındaki Ayn Duvvar Kapısı’nda da atılacağı belirtildi. Suriye ve Irak parçalandıktan sonra Barzani bölgesiyle PKK’nın kontrol ettiği sözde kantonlar birleştirilecek.

  • İDLİB-CERABLUS ENGELİ
  • Ancak 1241 kilometrelik Erbil-Lazkiye terör koridorunun önünde aşılması güç bir engel bulunuyor. Türkiye’nin Fırat Kalkanı Harekâtı ile kalın bir hançer soktuğu Azez-Cerablus-Bab bölgesi ile önümüzdeki günlerde Mehmetçiğin operasyon yaparak kontrol altına alacağı İdlib. Bu iki bölgenin Türkiye’nin kontrolünde olması, ABD-İsrail merkezli planları altüst ediyor. Mehmetçiğin önümüzdeki günlerde İdlib’e girmesiyle birlikte Afrin’den Türkmendağı’na uzanan 130 kilometrelik alanın kontrolü tamamıyla Türkiye’de olacak. İdlib ve Lazkiye, bölgenin Akdeniz’e açılan kapısı anlamı taşıyor.
  • Propaganda girişimine geçit yok
  • Kuzey Irak’ta ABD ve İsrail’e bağlı bir terör devleti oluşturma fikrinin propaganda çalışmasına Ankara Valiliği izin vermedi. Irak Kürt Bölgesel Yönetimi’nin (IKBY) ‘bağımsızlık’ referandumuna ilişkin Çankaya’daki bir otelde yapmayı planladığı konferans yasaklandı. ‘Kürdistan Bölgesi Bağımsızlık Referandumu’ konulu konferansa izin verilmemesine dair bir açıklama yayınlayan Valilik, sözkonusu girişimin provokasyona neden olabileceğine ilişkin istihbari bilgilerin bulunduğunu, etkinliğe bu nedenle izin verilmediğini bildirdi.
ÖNERİLEN VİDEOLAR
Emekliler dikkat! Son 10 gün
Sosyal Güvenlik Kurumu (SGK) tarafından, kamuda 30 yılın üstünde hizmeti olan 233 bin emekliye toplam 1 milyar liradan fazla ödeme yapıldı. Yaklaşık 450 bin emekliyi ilgilendiren imkandan yararlanmak isteyenlerin 29 Ocak'a kadar başvurmaları gerekiyor.
Sıfır rakamını ilk o kullandı: El Harizmi
Cebirin temelini atan ve geliştiren, 'X' bilinmeyenini ilk kullanan Müslüman Alim El Harizmi'nin hayatını bu haftaki Bilime Yön Veren Müslüman Alimler serimizde ele aldık.
İsrail zindanından acı bir çığlık: İsra Ceabis
İşgal altındaki Doğu Kudüs'te yaklaşık iki yıl önce otomobilindeki tüpün patlaması sonucu vücudunun yüzde 60'ı yanan, ancak olayda yakındaki bir İsrail askerinin de yaralanması nedeniyle 11 yıl hapis cezasına çarptırılan Filistinli tutuklu İsra Ceabis yazdığı mektubunda, özel bakım ve tıbbi yardıma muhtaç olmasına rağmen İsrail makamlarınca ihmal edildiğini bildirdi.Nas ve Kevser Surelerini Filistinli Yusuf’tan dinleyelim
Filistinli minik Yusuf'un, Mescid-i Aksa'nın avlusunda Nas ve Kevser Surelerini okuduğu anlar izleyenleri gülümsetti.
PKK'nın korkulu rüyası mavi bereliler sınırda
Türk Silahlı Kuvvetlerinde, karargahlara verilen emir kapsamında sınır birlikleri, olası Afrin operasyonuna yönelik en üst hazırlık seviyesine getirildi. Afrin ve Münbiç'i terörden süpürme harekatına katılacak komandolar uçaklarla Hatay'a sevk ediliyor. Bölgeye sevk edilen birlikler arasında TSK'nın gözde birliklerinden Kayseri Hava İndirme Tugayı ile Kırklareli 55. Mekanize Piyade Tugayı var.
Afrin’e süpürme harekâtı
ABD'nin PYD-YPG ile Suriye'de oluşturmaya çalıştığı terör koridorunun en önemli merkezlerinden Afrin, Türkiye'nin operasyon menzilinde. Türkiye, Fırat Kalkanı ardından kritik bir müdahaleye daha hazırlanıyor. Türkiye'nin operasyona hazırlandığı Afrin'in önemi nedir ve operasyonun nasıl gerçekleşecek?


Öğrenme güçlüğü çekti milyar dolarlar kazandı
67 yıllık hayatına birçok başarıyı sığdıran Richard Branson'a disleksi 5.1 milyar dolar kazandırdı. Branson'ın hayatını Dönüm Noktası'nda ele aldık...


Bu makine şeritleri kendi kendine boyuyor
Şerit boyama makinesi üreten Stim firmasının Kontur 700 isimli modeli herhangi bir sürücüye ihtiyaç duymadan şeritleri boyuyor.
Bunu Gördünüz Mü? Böyle duran top organizasyonu görülmedi
Dünyanın en saçma duran top organizasyonu, Dortmund'lu yıldızın oğlunu ağlatması ve daha fazlası... Tuğçe'nin sunumuyla 'Bunu Gördünüz Mü?'


Katar Şeyhi esir alındı!
Haziran ayından bu yana Katar'a karşı büyük bir ambargo başlayan Arap ülkelerinin arasında bulunan Birleşik Arap Emirlikleri, Katar'daki kraliyet ailesinden Şeyh Abdullah El-Sani'yi esir aldı. El-Sani yayınladığı videoda, başına bir iş gelirse sorumlusunun Abudabi Veliahtı olduğunu söyledi.
ABD’li uzman: Dünyanın yeni katilleri biziz
ABD'li medya uzmanı ve aktivist Jerry Day, Amerika'nın özellikle Ortadoğu ülkelerine yaptığı müdahalesine ve bu müdahalelerin hiçbir yasal gerekçeye dayanmadığına dikkat çekerek, ''ABD, uluslararası tüm anlaşmaları ihlal etti, Müslüman ülkeleri bombaladı, insanları öldürdü. Bu yüzden gittikçe yalnızlaştı. Bir gün sonumuz, İkinci Dünya savaşı sonrası Almanlar gibi olacak. Dünyanın yeni katilleri biziz'' şeklinde konuştu.
Filistinli çocuktan en samimi ‘İsrail’ boykotu
Kudüs'te yaşayan Filistinli küçük bir çocuk, markette alışveriş yaparken babasının şaşırtmacasına rağmen İsrail üretimi ürünleri almıyor. İsrail ürünlerini boykot eden sevimli çocuk, “Hayır o İsrail malı” diyerek diğer ürünü alıyor.
'Sakallı olduğu için' saldırıya uğradı!
Kolombiyalı bir adamın 'sakallı olduğu için' hakaret ve saldırıya uğraması, ABD'de yükselen İslamofobiyi gözler önüne serdi.

Kritik yıl 2019 öncesi milli adım
Cumhurbaşkanlığı sistemi Türk siyasetini yeniden şekillendiriyor. Bunun ilk işareti de AK Parti ile MHP arasındaki 'Milli İttifak' görüşmeleri oldu.
Yaralı Yüz: Franck Ribery
2 yaşında geçirdiği ve hayatı boyunca yüzünde izini taşıyacağı kaza, 23 yaşında Müslüman oluşu... Bilinmeyen yönleriyle Fransız yıldız Ribery'nin hayatındaki dönüm noktaları...


Filistinli Emel artık özgür...
İsrail'in hapse attığı 17 yaşındaki Filistinli Emel'in 1,5 yıllık hapis cezasının ardından özgürlüğe ve ailesine kavuştuğu o anlar…
"Karşınızda ne Osmanlı'nın hasta adamı ne Cumhuriyetin çömez devleti var!"
43. Muhtarlar Toplantısı'nda Cumhurbaşkanı Erdoğan, Cumhurbaşkanlığı Külliyesi'nden tüm dünyaya mesaj verdi.
Muhalifler 20 Esed askerini esir aldı
Türkiye, İran ve Rusya'nın girişimiyle ilan edilen 'çatışmasızlık' bölgelerinden İdlib'de yoğun çatışmalar yaşanıyor. Muhalifler, çatışmalar sırasında Esed rejimi saflarındaki 20 Şii milisi esir aldı.
İsrail zulmünün kurbanı: 15 yaşındaki Muhammed
İsrail askerlerinin başından yaraladığı Filistinli Muhammed Tamimi, yaşadıklarını anlattı. 6 saat ameliyatta kalan Tamimi, 6 ay boyu okula gidemeyecek. Muhammed Tamimi, Filistin direnişinin sembollerinden Ahed'in kuzeni...


İzinsiz aldıkları ekmeklerin parasını bırakıp helallik istediler
Bilecik'te, bir bakkalın dolabından izinsiz ekmek alan öğrencilerin daha sonra para bırakıp yazdıkları notla helallik istemeleri, iş yeri sahibine duygulu anlar yaşattı.
Cenazede kayınpederine hakkını helal etmedi
Gündem

Cenazede kayınpederine hakkını helal etmedi

Muğla'nın Seydikemer ilçesinde Muhlis Kocasarı, cenaze törenine katıldığı kayınpederinin kendisine adil davranmadığını öne sürerek hakkını helal etmedi. Kocasarı, "Benim alacağım kaldı. Bu nedenle mezarlıkta imamın huzurunda hakkımı helal etmedim. Alıncaya kadar da helal değildir. Her şeyi Allah'a havale ediyorum" dedi.
Villarreal kasasını transferlerle doldurdu
Spor

Villarreal kasasını transferlerle doldurdu

La Liga takımlarından Villarreal son yıllarda yaptıkları oyuncu satışlarıyla gündemde. İspanya'da üst sıraları hedefleyen bir takım olan La Liga ekibi, son olarak eski Bursasporlu Cedric Bakambu'yu 40 milyon euroya Çin'e gönderdi.
Fenerbahçe'nin forma sponsoru 'Acıbadem' oldu
Spor

Fenerbahçe'nin forma sponsoru 'Acıbadem' oldu

Fenerbahçe Kulübü yeni forma sponsorunu açıkladı. Sezona göğüs sponsoru olmadan giren kulüp Acıbadem'le anlaşmaya vardı.
Beşiktaş'ta 'kontenjan krizi'ne çözüm bulundu
Spor

Beşiktaş'ta 'kontenjan krizi'ne çözüm bulundu

Boyko'nun Club Brugge'a transfer olamamasının ardından takıma yeni katılan Domagoj Vida'nın lisansı çıkartılamamıştı. Siyah beyazlı yönetim, hem Vida'nın hem de yapılması beklenen yabancı forvet transferinin lisanslarının çıkartılabilmesi için Boyko ve Aras Özbiliz'in federasyondaki lisanslarını iptal edebilir. Bunun için federasyonun belirlediği rakamı ödeyecek olan Beşiktaş, böylelikle yeni transferlerinin önünü açacak.
233 bin emekli ikramiyelerini aldı
Ekonomi

233 bin emekli ikramiyelerini aldı

Sosyal Güvenlik Kurumu (SGK) tarafından, kamuda 30 yılın üstünde hizmeti olan 233 bin emekliye toplam 1 milyar liradan fazla ödeme yapıldı. Yaklaşık 450 bin emekliyi ilgilendiren imkandan yararlanmak isteyenlerin 29 Ocak'a kadar başvurmaları gerekiyor.