Dünya Macaristan Meclis Başkanı Türkiyenin AB üyeliğini destekliyoruz

Macaristan Meclis Başkanı: Türkiye'nin AB üyeliğini destekliyoruz

TBMM Başkanı Mustafa Şentop ve beraberindeki heyet, resmi ziyaret kapsamında Çarşamba günü Macaristan'a gitti. Şentop, temasları kapsamında Macaristan Meclis Başkanı Laszlo Köver ile ilk görüşmesini Perşembe günü Budapeşte'de gerçekleştirdi.

Abone Ol Google News
Haber Merkezi Diğer
Macaristan Meclis Başkanı: Türkiyenin AB üyeliğini destekliyoruz​
Arşiv

Şentop ve Köver görüşmenin ardından ortak basın açıklaması yaptı. Şentop yaptığı açıklamada, görüşmede ikili ve bölgesel gelişmelerin değerlendirildiğini vurgulayarak, Ukrayna'daki savaşa dikkat çekti.

“Bölgemizde savaş var. Başta göç, gıda ve enerji krizi olmak üzere yarattığı sorunlar var. Macaristan'ın uluslararası sorunlara gerçekçi yaklaşımını olumlu ve değerli buluyoruz. Macaristan'ın Türkiye'nin AB üyelik sürecindeki desteğinden dolayı teşekkürlerimi ilettim” dedi.

Daily Sabah'ın haberine göre, Macaristan Meclis Başkanı Köver ise yaptığı konuşmada gündemdeki konuları görüştüklerini söyledi.

“Bütün dünyayı etkileyen meseleler, savaşın yarattığı tehditler. Bu tehditlerin hayatımız üzerindeki etkilerinden bahsettik. Türkiye'nin faaliyetleri Macaristan için çok önemli. Özellikle istikrar açısından. Türkiye'nin göç ve enerji sektöründeki hareketliliği ve istikrarı çok önemli. Dünya çapında büyük bir gıda krizi yaşayabilirdik, ancak Türkiye'nin yardımıyla bu önlendi" dedi.

Ayrıca Köver, Türkiye'nin AB'ye dahil edilmesi gerektiğini belirterek, "Türkiye'nin AB üyeliğini destekliyoruz" dedi.

Macaristan Başbakanı Orban: Avrupa kendi ayağına kurşun sıktı
DÜNYA
Macaristan Başbakanı Orban: Avrupa kendi ayağına kurşun sıktı

Avrupa Parlamentosu Macaristan'ın "artık demokratik bir ülke olmadığına" karar verdi
DÜNYA
Avrupa Parlamentosu Macaristan'ın "artık demokratik bir ülke olmadığına" karar verdi
Teminat yoksa geçiş de yok: Türkiye'ye baskı sonuç vermez
Ekonomi

Teminat yoksa geçiş de yok: Türkiye'ye baskı sonuç vermez

Ulaştırma ve Altyapı Bakanlığı, İstanbul ve Çanakkale boğazlarından geçmek isteyen ham petrol yüklü gemilerle ilgili son noktayı koydu. Gemilerin sigortalı olduklarını gösteren mektup beyan etmeden Türk boğazlarından geçemeyeceğini açıklayan bakanlık, bekleyen gemi sayısının fazlalığının Türkiye’ye bir baskı aracı olarak kullanılmasının da kabul edilebilir olmadığını vurguladı.
Atamalar İstanbul’un sağlık yükünü hafifletecek
Gündem

Atamalar İstanbul’un sağlık yükünü hafifletecek

Sağlık-Sen İstanbul Şube Başkanı Zafer Caner, sözleşmeli personellerin kadroya alınması kararının sağlık sistemine büyük rahatlama getireceğini söyledi. Caner, “Geçtiğimiz aylarda ilan edilen 85 bin ve pazartesi gecesi açıklanan 27 bin kişilik istihdam kararı bu manada çok anlamlı. Atamalar bir an önce yapılırsa önemli bir rahatlama oluşur” dedi.
Karanlık hiçbir nokta kalmasın: Gerçek mi iftira mı ortaya çıksın
Gündem

Karanlık hiçbir nokta kalmasın: Gerçek mi iftira mı ortaya çıksın

Küçük yaşta tacize uğrayıp 14 yaşında evlendirildiği belirtilen H.K.G. ile ilgili iddialar ülke gündemine oturdu. İktidardan muhalefete, STK’lardan Diyanet’e tüm Türkiye, “Sorumlulardan hesap sorulsun” çağrısı yaptı. Aile ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı davaya müdahil oldu, TBMM komisyon kurma kararı aldı. Çocuk yaşta evlendirildiği iddia edilen kadının iki kız kardeşi ve ağabeyi açıklama yaptı. H.K.G.’nin ağabeyi, “Böyle bir şey yok, olma ihtimali de yok” dedi.

6698 sayılı Kişisel Verilerin Korunması Kanunundaki amaçlar ile sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerezler kullanılmaktadır. Detaylı bilgi için çerez politikamızı inceleyebilirsiniz.