Dünya Onlardan hesap sormalıyız

Onlardan hesap sormalıyız

Suriye'nin çeşitli bölgelerinde 15 yıl savcılık yapmış Enver Mecni, terör mağduru milyonlarca kişiyi, PKK destekçisi ülke ve kişiler hakkında şikayetçi olmaya çağırdı.

Yılmaz Bilgen Yeni Şafak
​Suriye'de 15 yıl savcılık görevinde bulunan Enver Mecni
​Suriye'de 15 yıl savcılık görevinde bulunan Enver Mecni

Suriye'de 15 yıl savcılık görevinde bulunan Enver Mecni, terör örgütlerini destekleyen bütün ülkelere karşı tüm kesimleri hesap sormaya davet etti. Yeni Şafak'a yaptığı açıklamada Mecni, "Ülkemde 2 milyondan fazla PKK mağduru var. Irak, Suriye ve Türkiye'de örgütünün doğrudan mağdur ettiği insan sayısı 5 milyonu aştı. Biz, PKK'yı ve örgütün ABD, Almanya, Fransa, Belçika gibi Batılı destekçi ülkeleri dava etmeliyiz. Bu konuda Türkiye ile ortak hareket etmek istiyoruz. Önce Türkiye'de daha sonra uluslararası bağımsız mahkemelerde ABD ve Avrupa ülkelerine davalar açmamız gerekiyor. Demokrasiyi savunan batılı ülkelerin PKK destekçiliği o ülkeler adına kara bir lekedir. Hukuken her Suriye, Irak ve Türk vatandaşı bu ülkelerden hesap sormalı" dedi. Suriyeli savcı Mecni, şunları söyledi:

TÜRKİYE'YE BORCUMUZ VAR

"ABD'nin Roma Antlaşması'na imza atmamasının yegane gerekçesi kendi sınırları dışında sürekli suç işlemesidir. Irak ve Suriye halkı bu durumun en büyük mağduru durumunda. Türkiye'de yaşayan mülteciler ve farklı ülkelerde kalan savaş mağdurları terörün kaynağı PKK'yı olduğu kadar onlara açıktan destek veren ülkeleri de suçlu görüyor. Öncelikle Suriye ve Irak'ta PKK'yı sevk ve idare eden Brett McGurk, Albay John Dorrian gibiler işledikleri suçlardan yargılanmalı ve mahkum edilmeli. Uluslararası hukuk bize bazı haklar tanıyor. Kendi içimizde örgütlenemedik. Şayet Türkiye bu yönde herhangi bir komisyon kurma girişiminde bulunursa ben ve birçok arkadaşım görev almaya hazırız. Bizi bu büyük beladan kurtaran ülkeye borcumuz var."

REJİM YAPAMAZDI

"Esed, 20 yıl öncesinden başlayarak Afrin'de özellikle kuzey sınır bölgelerini PKK'ya teslim etti. Sınırda tahkim edilen kuleler, kamplar ve devşirilen militanlar örgütün Suriye'de en fazla güvendiği alan olma özelliği taşıyordu. Türkiye'nin 58 günde elde ettiği başarı ülkenin bütünlüğü adına da dönüm noktasıydı. Türk askeri yerine Şam ordusu böyle bir operasyon başlatsa Afrin'i 10 yılda temizleyemezdi. ABD'nin kantonlar aracılığı ile böldüğü topraklarımızı Türkiye, ülke bütünlüğü adına umut veren bir operasyonla yeniden özgürleştirdi. Türkiye tüm bu terör düzenini kusursuz bir harekâtla ortadan kaldırdı."

  • Şam'ın Afrin savcısı
  • Suriye'de savcı olduğu dönem 2010-2012 yılları arası rejim tarafından Afrin'de görevlendirildiğini anlatan Enver Mecni, "Afrin'e savcı olarak atandım. Şeyh Hadid, Raco, Cinderesi kasabalarından sorumlu olmama rağmen bölgeye giriş ve çıkışta PKK'lılar tarafından sorgulanan bir devlet savcısı konumuna düşürülmüştük. Bu durumu Şam'a rapor ettiğimde 'o bölgelere karışmak zorunda değilsiniz' cevabı geldi. Teröristler binlerce Afrinliyi mağdur ederken, Şam 'onlara karışmayın' talimatı veriyordu" dedi. Şam'ın 'karışmayın' dediği dönem PKK'nın birçok sivili kaçırıp infaz ettiğini söyleyen Mecni, "Zengin insanların mallarına el konulup, araziler örgütün uyuşturucu tarlalarına dönüştürülmüştü. Ben ve bazı görevli arkadaşlarımızın müdahalesi, Şam tarafından engellendi. Afrin'de devlet otoritesini PKK temsil ediyordu. Kurdukları terör mahkemelerinde yargılama yapıyorlardı" diye konuştu. Mecni şunları söyledi: "Esed rejiminin PKK'ya destek vermesinin arka planında hem devrimi boğmak hem de Türkiye'yi zor duruma düşürme hedefi vardı. Sahayı PKK'ya teslim etmesi bu hedefin açık bir göstergesidir. Benim sahada görev yaptığım dönemde kurulan PKK kontrol noktalarında sözde sorumlular çoğunlukla Türkiye'den gelen teröristlerdi. Kürtçe ve Arapça bilmiyorlardı. Benimle iletişimi de yanlarındaki tercüman teröristler aracılığıyla sağlıyorlardı."
637ye yükseldi

637'ye yükseldi

​Barış Pınarı'nda etkisizleştirilen terörist sayısı açıklandı.
İncirlik ve Kürecik masaya gelebilir

İncirlik ve Kürecik masaya gelebilir

​Türkiye, ABD yaptırımlarına karşı hangi adımları atabilir?
100 binşikayet var!

100 bin
şikayet var!

Kargoda vatandaşı çıldırtan süreç.
'PKK'dan<br>çok işkence gördük'

'PKK'dan
çok işkence gördük'

PKK/PYD zulmünden kaçan siviller kurtarılan Tel Abyad'da SMO'ya sığındı.
Akçakale ne düşünüyor?

Akçakale ne düşünüyor?

'Beş oğlumu vereyim bir asker vermeyelim!' Yeni Şafak sınırın sıfır noktasında...
Türkiye tek yürek oldu

Türkiye tek yürek oldu

Areda Survey tarafından Barış Pınarı Harekatı'na özel anket yapıldı.
Açığa satış yasaklandı

Açığa satış yasaklandı

​Borsadaki bankalara yönelik sürpriz karar.
Moraller yüksek

Moraller yüksek

​Tel Abyad ve Rasulayn'da ince temizlik faaliyetlerine geçildi.
2 milyon Suriyeli evine dönecek

2 milyon Suriyeli evine dönecek

​Kerem Kınık, Tel Abyad'a insani yardımların ulaştığını açıkladı.
Çölün altına inşa edilen köy: Matmata

Çölün altına inşa edilen köy: Matmata

​Tunus'un güneyinde küçük bir Berberi köyü.

PKK’nın hamisi Avrupa

PKK’nın hamisi Avrupa

Barış Pınarı Harekatı nedeniyle Türkiye'yi kınayan Avrupa, PKK'nın hamisi oldu.
PKK Türkmen köylerine çöktü

PKK Türkmen köylerine çöktü

​Suriye Türkmen Meclisi Başkanı Cuma, Yeni Şafak'a konuştu.
PKK/YPG'ye<br>İsrail kalkanı

PKK/YPG'ye
İsrail kalkanı

​Proje devlet planını bozan Barış Pınarı'nı hazmedemediler.
Yaptırım boşa çaba

Yaptırım boşa çaba

Trump iç kamuoyunu rahatlatmaya çalışıyor.
Anadolu'da yatırıma<br>hız vereceğiz

Anadolu'da yatırıma
hız vereceğiz

​Çağrı Merkezi sektörütam gaz büyümeyi sürdürüyor.
Volkswagen<br>algıya oynadı

Volkswagen
algıya oynadı

​Alman basınından erteleme iddiası geldi.

Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.