|

Peşmerge Türkmenleri sürgün etti

Peşmerge, referanduma katılmayacaklarını beyan eden 250 Iraklı aileyi, Kerkük'ten Diyala'ya sürdü. Referanduma katılmak istemeyen ailelerin baskı ile Kerkük'ten ayrılmak zorunda bırakıldığı açıklandı. Irak Başbakanı İbadi'nin Irak güvenlik güçlerine zorla oy kullanımına karşı halkı koruma görevi verdiği ifade edildi.

Yeni Şafak
13:07 - 25/09/2017 Pazartesi
Güncelleme: 14:32 - 25/09/2017 Pazartesi
Yeni Şafak
Arşiv
Arşiv

Irak'taki İnsan Hakları Gözlemevi, Kerkük'te yaşayan ve referandumda oy kullanmak istemeyen aileler, peşmergeler tarafından baskı uygulanarak şehirden sürgün edildiği bildirildi.

Irak News'de yer alan habere göre, IOHR, "Referanduma katılmayı reddettikleri için 250'den fazla aile geçtiğimiz iki gün boyunca Kerkük'ü terk ettiler" ifadelerini kullandı. Daha önce Kerkük Vali Necmeddin Karim, referanduma destek vermesi sebebiyle Irak parlamentosu tarafından 14 Eylül'de görevden alınmıştı.

Gözlemevi, Diyala'daki Al-Azeem kasabasına kaçan beş aileyle bağlantı kurduğunu belirtti.


Irak Başbakanı İbadi, yaşanan olayların ardından Irak emniyet güçlerine "Kürt bölgesinde seçime zorlanan halkın korunması" emri verdi.

Ailece sürüldüler

Diyala'ya sürülen yedi kişilik bir aile, peşmergelerin cuma günü kimliklerini kontrol ederek referanduma katılmayacaklarını belirtmeleri üzerine şehri terk etmelerini söylediklerini anlattı.


  • İrtibata geçilen diğer bir aile ise, kendilerine iki seçeneğin sunulduğunu, oy kullanmaları veya oy kullanmamaları durumunda şehri terk etmelerini istediklerini anlattı.
Aşiretin tümü oy
kullanmadı

Günün erken saatlerinde yapılmaya başlanan referandum, Amerika Birleşik Devletleri, Avrupa Birliği, Birleşmiş Milletler ve bölgesel güçler Türkiye ve İran tarafından reddediliyor.

Diyala eyaletinde yerel bir kaynak, Peşmergelerin halkı tehdit etmesi üzerine Mandalı Kürt aşiretleri de oy kullanmayacağını açıkladı.


#Diyala
#Kerkük
#Referandum
#IKBY
7 yıl önce