Dünya PKKyı İrana taşıyacak

PKK’yı İran’a taşıyacak

Güvenli bölge tartışmalarından sonra ABD’nin yeni PKK ve bölge projeksiyonu merak ediliyor. İddialara göre Suriye’de bulunan teröristlerin İran’a taşınacak. Suriye ve Irak modelini İran’da deneyecek olan ABD teröristleri tahrik ve sobatajlarda kullanacak. Nakil koridoru ise Sincar, Musul, Kerkük ve Süleymaniye olacak.

Abone Ol Google News
Yılmaz Bilgen Yeni Şafak
PKK’yı İran’a taşıyacak
ABD Bayrağı

ABD’nin yeni bölge projeksiyonu Suriye’nin doğu ve kuzeyinde 530 kilometre uzunluğa ve 32 kilometre derinliğe varan ‘güvenli bölge’ kurulmasını içeriyor. ‘Tampon bölge’ olarak da adlandırılabilecek güzergâh üzerinde Malikiye, Ma’bede, Kamışlı, Dırbesiye, Aziziye, Rimeylan, Amuda, Ayn el-Arab, Tel-Abyad, Suluk, Mebruke, Tel-Baydar, Münbiç, Tel Hamis, Tel Tamr, Ayn İsa ve Resulayn yer alıyor. ABD’nin asıl yol haritasını görmek içinse tampon bölge adımı sonrasına bakmak gerekiyor.

Abdullah Muhtedi (Solda) ve Mike Pompeo (Ortada)
Abdullah Muhtedi (Solda) ve Mike Pompeo (Ortada)

Alınan bilgilere göre ABD, güvenli bölge adımıyla ‘hayatını kurtardığı’ PKK’lıları İran sınırına taşımaya hazırlanıyor. Washington yönetimi Peşmerge ve PKK’lıları İran’a karşı birlikte kullanmak için harekete geçti. Suriye-Irak-İran üçgeninde uygulamaya konulan süreçle ilgili İran’da bulunan iki büyük Kürt oluşumu Komele ve KDP’nin liderleri Washington’a çağrıldı. İran Kürdistan Demokrat Parti Lideri Mustafa Hicri ve İran Kürdistanı Devrimci Emekçiler Topluluğu (Komele) Lideri Abdullah Muhtedi, Dışişleri Bakanı Mike Pompeo ve Trump’ın Ulusal Güvenlik Danışmanı John Bolton’la görüştü. 2003 işgali sonrası Irak’ta hayata geçirdiği bölücü anayasayla Kuzey Irak’ı ‘otonom Kürt bölgesi’ haline getiren ABD, Suriye’nin kuzeyinde de benzer bir yapılanmaya giderek 30 bin kilometrekarelik terör adacığı oluşturdu. Irak kuzeyiyle Suriye kuzeyini ‘Kürt devleti’ temelinde birleştirme planı Türkiye’nin baskısıyla boşa çıkan ABD şimdi Irak’ta kısmen ‘başarılı’ olan stratejiyi İran’a taşıma peşinde. Pentagon ve CIA, İran’ın Irak’a bakan kesimlerine (Merivan, Baneh, Mahabat, Piranşehir) yerleştireceği Peşmerge ve PKK’lıları, bölgeye dönük tahrik ve sabotaj eylemlerinde kullanacak.

ABD'ye gitme bombası
DÜNYA
ABD'ye gitme bombası
2,5 yılda tamamlanacak olan atıksu arıtma tesisinin yapımı başlıyor
Gündem

2,5 yılda tamamlanacak olan atıksu arıtma tesisinin yapımı başlıyor

Programı çerçevesinde ihaleye çıkan projenin başlangıç toplantısına ilgili paydaşları olan; Giresun Belediye Başkanı Aytekin Şenlikoğlu ve proje ekibi, Avrupa Birliği Türkiye Delegasyonu Ekonomi ve Sosyal Gelişim Departmanı Başkan Yardımcısı Laurent Guırkınger ve Delegasyon Sektör Yöneticisi Asuman Özaltay, Çevre Şehircilik ve İklim Değişikliği Bakanlığı Avrupa Birliği ve Dış İlişkiler Genel Müdürlüğü Daire Başkanı İsmail Raci Bayer, bakanlık teknik personeli ile ihaleyi kazanan proje müşaviri ve yüklenici firmaların yetkilileri katıldı.
Stokçular bu sefer de çiğ köftede ortaya çıktı: Ekonomik olmaktan çıkabilir
Ekonomi

Stokçular bu sefer de çiğ köftede ortaya çıktı: Ekonomik olmaktan çıkabilir

Çok sayıda sektörün kabusu haline dönüşen stokçuluk çiğ köfteye de sıçradı. Son dönemde hammadde bulmakta zorluklar yaşandığına dikkat çeken Çiğ Köfte Üreticileri Derneği (ÇİĞDER) Başkanı Orhan Güzelaydın, stokçuluk yapıldığını ve bundan sektörün ve dolayısıyla vatandaşların büyük sıkıntı yaşadığını söyledi. Güzelaydın, sürecin bu şekilde ilerlemesi halinde ise çiğ köftenin artık ekonomik olmaktan çıkabileceği noktasında da uyarıda bulundu.
Avrupa’nın göbeğinde insanlık dramı
Dünya

Avrupa’nın göbeğinde insanlık dramı

Belarus-Polonya sınırında yaşam mücadelesi veren göçmenler, Belarus tarafında sınıra bir kilometre mesafede kurulan Göçmen Merkezi’nde soğuk ve açlıkla mücadele ediyor.

6698 sayılı Kişisel Verilerin Korunması Kanunundaki amaçlar ile sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerezler kullanılmaktadır. Detaylı bilgi için çerez politikamızı inceleyebilirsiniz.