Dünya Putin savaş dedi

Putin savaş dedi

Cumhurbaşkanı Erdoğan ile Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin’in İdlib krizine dair telefon görüşmesinden uzlaşma çıkmadı. Önceki akşamki kritik temasın ardından Ankara ve Moskova’dan gelen farklı yöndeki mesajlar, taraflar arasındaki uçurumu bir kez daha gözler önüne serdi.

Abone Ol Google News
Kıymet Sezer Yeni Şafak
Putin savaş dedi
Fotoğraf: Arşiv

Görüşmede Putin’in milyonlarca Suriyelinin Türkiye sınırına akın ettiği krizin çözümüne yanaşmadığı, rejim saldırılarının durdurulması ve bölgeye insani yardım ulaştırılması önerilerini reddettiği belirtiliyor. Rejim güçlerinin Soçi mutabakatında belirlenen sınırlara çekilmesini de kabul etmeyen Putin, İdlib’e yönelik ‘taarruzların devam edeceği’ni kaydetti. Erdoğan’ın ‘Soçi’ vurgusuna karşı “Suriye’nin egemenliğine ve toprak bütünlüğüne koşulsuz saygı duyulması gerektiği” tezini tekrarlayan Putin, bölgedeki kaosu daha da derinleştiren tavrını sürdürdü. İddiaya göre Putin, görüşmede “Türkiye’nin Esed’e yönelik olası bir harekâtına karşı olduğunu” da deklare etti. Taraflar, tansiyonun giderek yükseldiği bu ortamda bakanlıklar arasındaki diplomatik teması devam ettirecek. Bu kapsamda dün Milli Savunma Bakanı Hulusi Akar, Rus mevkidaşı Sergey Şoygu ile bir telefon görüşmesi gerçekleştirdi.

İDLİB’DE KRİTİK GÜNLER

  • Türkiye, İdlib’de Esed rejiminin çatışmasızlık sınırları dışına çıkması için şubat ayı sonuna kadar süre vermiş ve bu süreçte diplomatik çözüm arayışlarını yoğunlaştırmıştı. Verilen sürenin dolmasına bir hafta kaldı. Türk ordusu şubat ayı sonuna dek askeri sevkiyatlara devam edecek. Türkiye, İdlib’de çatışmasızlığın korunmasını ve Rejimin gözlem noktaları gerisine çıkmasını isterken, Rusya ise gözlem noktalarının boşaltıldığı ve çatışmasızlık bölgesinin daraltıldığı yeni bir harita ve mutabakat dayatıyor.

Esed’e Rus kalkanı
GÜNDEM
Esed’e Rus kalkanı

6698 sayılı Kişisel Verilerin Korunması Kanunundaki amaçlar ile sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerezler kullanılmaktadır. Detaylı bilgi için çerez politikamızı inceleyebilirsiniz.