Dünya Yunanistanın silahlandırdığı adalar için tek çözüm askeri seçenek olur

Yunanistan'ın silahlandırdığı adalar için tek çözüm 'askeri seçenek' olur

Doğu Akdeniz'de askeri gerilimi düşürmek için Türk ve Yunan yetkililer yarın bir araya gelecek. Doğu Akdeniz'de hakkaniyetli bir paylaşım için Türkiye'nin diplomasi çağrılarını bugüne kadar reddeden Yunanistan, Mısır ile imzaladığı anlaşmayla bu ihtimale kapıları kapatmış oldu. Türkiye'nin hukuken güçlü tarafta olduğunu ifade eden uzmanlar, "Uluslararası Adalet Divanı, Türkiye’nin lehine bir karar vermek durumunda olacak. Bunları bilen Yunanistan hak gasplarını hukuka oturtamadığı için tamamen siyasi bir temele oturtmaya çalışıyor." dedi. Uzmanlar, silahlandırılan adalar için tek çözüm yolunun 'askeri' seçenekten geçtiğini belirtti.

Hasan Hız Yeni Şafak
Türk Deniz Kuvvetleri, Doğu Akdeniz'de teyakkuzda.
Türk Deniz Kuvvetleri, Doğu Akdeniz'de teyakkuzda.

Türkiye ile Yunanistan'ı savaş noktasına getiren gerilimi düşürmek için NATO devreye girdi, iki ülke yetkilileri yarın Brüksel'de teknik bir toplantı yapacak.

Yunanistan geçtiğimiz ay diplomasi masasını Mısır ile imzaladığı anlaşmayla devirmiş ve ardında BAE ve Fransa ile düzenlediği tatbikatla gerilime yeni bir boyut kazandırmıştı.

Peki Yunanistan neden diplomasi sürecini reddediyor? Hukuken hangi ülkenin tezleri daha güçlü?

Yeni Şafak'ın sorularını yanıtlayan Rumeli Balkan Stratejik Araştırmalar Merkezi'nden Hasan Özkan, Türkiye'nin hukuken elinin çok güçlü olduğuna dikkat çekti ve şunları söyledi.

"1982 Birleşmiş Milletler Deniz Hukuk Sözleşmesi’ne göre de 'deniz yetki sınırlandırma' anlaşmalarının hakkaniyet ilkesine uygun olması gerekiyor. Daha önce verilen kararlara bakıldığında Uluslararası Adalet Divanı da zaten Türkiye’nin lehine bir karar vermek durumunda olacaktır. Bunları bilen Yunanistan hak gasplarını hukuka oturtamadığı için tamamen siyasi bir temele oturtmaya çalışmaktadır.

İtalya ile yaptıkları anlaşmada zaten tezlerini kendileri çürütmüştür. 2003’te Güney Kıbrıs Rum Yönetimi (GKRY) ile imzaladığı anlaşmayla 11 bin 500 kilometrekareden vazgeçen Mısır, Yunanistan’la imzaladığı sözde anlaşma ile de yine deniz yetki alanı kaybına uğramaktadır. Mısır halkı bunun hesabını er ya da geç soracaktır. Bunun altından hiçbir siyasetçi kalkamaz, vebalinden de kurtulamaz."

TÜRKİYE'NİN HAKLARINA GÖZ KOYDULAR

Türkiye'nin hakkaniyetli bir paylaşım için kıyıdaş ülkelere yaptığı çağrıyı hatırlatan Özkan, "Yunanistan ve Mısır bir antlaşma imzalayarak resmen Türkiye-Libya antlaşmasını baltalamak istemiş, daha ileri giderek aslında Türkiye’nin denizdeki haklarına göz koymuştur. Bu kabul edilebilecek bir davranış değildir" dedi.

Kalkan bu kez mavi vatana kurulacak: Türkiye fiili durum yaratma hakkına sahip
DÜNYA
Kalkan bu kez mavi vatana kurulacak: Türkiye fiili durum yaratma hakkına sahip

"MEİS ADASI ÜZERİNDEN KITA SAHANLIĞI ELDE EDEMEZLER"

Meis adası üzerinden Yunanistan'ın Türkiye'yi Anadolu kıyılarına hapsetmeye çalıştığını ifade eden Özkan, "Ülkeler arası deniz yetki alanı sınırlandırmaları, bilindiği üzere ikili anlaşmalarla yapılmaktadır. İki ülke arasındaki eşit uzaklık ve ortay hat gibi ölçülerin yanında, kıyı uzunluğu da göz önünde bulundurularak deniz yetki alanı ayrılmaktadır. Bu paylaşım sırasında anakara dışındaki adalar, çoğu zaman esas nokta olarak seçilmemektedir. Özellikle Kızılhisar gibi ters tarafta bulunan adalar, siyasi olarak bağlı bulunduğu devletin anakarasına uzak ve karşı devletin anakarasına yakın adalardır. Adanın bu konumu çok önemlidir çünkü yetki alanı sınırlandırmalarında dikkate alınan önemli konulardan birisidir." ifadelerini kullandı.

AB YAPTIRIMA SICAK BAKMIYOR

Fransa ve Yunansitan'ın adımlarının bölgede istikrarı baltaladığını söyleyen Özkan, "Fransa ve Yunanistan, Avrupa Birliğini ayrıca Türkiye aleyhinde yaptırımlar konusunda ikna etmeye çalışmaktadır. Görünen o ki diğer AB ülkeleri buna pek sıcak bakmamaktadır çünkü gerçeği görüyorlar. Yunanistan’ın mızrağı artık çuvala sığmamaktadır. AB, var oluş değerlerini hiçe saymamalı, Türkiye ile olan ilişkilerini Yunanistan’ın hukuksuz istek ve arzularına ipotek etmemelidir" dedi.

Yunanistan yeni provokasyona hazırlanıyor: Türkiye Akdeniz'deki doğu sınırlarında acilen MEB ilan etmeli
DÜNYA
Yunanistan yeni provokasyona hazırlanıyor: Türkiye Akdeniz'deki doğu sınırlarında acilen MEB ilan etmeli

ADALARDA İŞGALCİ KONUMDA

Yunanistan'ın adaları silahlandırarak, Lozan ve Paris Antlaşmalarını hiçe saydığını belirten Özkan sözlerini şöyle tamamladı:

"Yunanistan’ın Lozan ve Paris Antlaşmalarını hiçe sayarak 'askeri statüden arındırılmış ada' statüsünü bozduğu adalar konusunda özellikle Türkiye coğrafi konumu ve tarihi hakları nedeniyle hak sahibidir. Bunun dışında bir de egemenliği antlaşmalarla devredilmemiş adaları hukuksuzca Yunanistan’ın silahlandırması söz konusudur.

Dışişleri bakanımız Mevlüt Çavuşoğlu, Yunanistan kendisine güveniyorsa bizimle masaya otursun diyerek Türkiye’nin kararlılığını ve haklılığını beyan etmiştir. Fakat Yunanistan masadan kaçmaya devam etmektedir. Türkiye bu konuları öncelikle bu adalarda hukuki boşluk yaratan ve uluslararası hukuka göre şu anda 'işgalci' pozisyona düşen Yunanistan ile konuşmak istemektedir.

Yunanistan'ın provokasyonları S-400'leri kritik hale getirdi: Doğu Akdeniz'i uçuşa yasak bölge haline getirir
DÜNYA
Yunanistan'ın provokasyonları S-400'leri kritik hale getirdi: Doğu Akdeniz'i uçuşa yasak bölge haline getirir

TÜRKİYE KENDİ GÖBEĞİNİ KESMELİ

  • Diplomatik olarak yumuşak bir dil ile ve iyi komşuluk ilişkileri çerçevesinde, Türkiye masada bu ve buna benzer sorunları çözmek istemektedir. Peki Yunanistan masaya gelmezse bunu kiminle konuşacağız? Uluslararası hukuka göre bu adalarda egemenliğini kaybetmiş İtalya ile mi? Bu da pek mümkün görünmeyebilir ve özellikle Fransa ve diğer ülkeler tarafından kabul edilmeyebilir. Öyle ise tek yol sahada Türkiye’nin de facto yani fiili durum ile hukuki boşluğu doldurması ile olabilir. Türkiye’nin bu hakkı uluslararası hukuka göre mevcuttur. Suriye’de nasıl kendi göbeğimizi kendimiz kesmiş isek, adalar meselesinde de masada muhatap bulamazsak, diplomasi bloke edilirse, Sayın Cumhurbaşkanımızın defaatle dile getirdiği gibi kendi göbeğimizi kendimiz keseriz."

Doğu Akdeniz'in tehlikeli adası Meis: Türkiye ve Yunanistan'ın tezleri ne?
OYNAT 03:49
Doğu Akdeniz'in tehlikeli adası Meis: Türkiye ve Yunanistan'ın tezleri ne?
Doğu Akdeniz'de Türkiye ve Yunanistan'ın enerji rekabeti, NAVTEX savaşı ve kıta sahanlığı geriliminin merkezinde Meis Adası var. Yunanistan ve Türkiye'yi çatışmanın eşiğine getiren bu adanın statüsüne ilişkin hangi ülke, neyi savunuyor? Çatışma Hattı'nın perde arkasına gelin birlikte bakalım..


Abone Ol Google News
Kademeli normalleşme heyecanı

Kademeli normalleşme heyecanı

​İstanbul'da iş yerleri geceden hazırlık yaptı.
Putin’e boyun eğdi

Putin’e boyun eğdi

Yenilgiyi Rus İskender füzelerinin yetersizliğine bağlamıştı.
İstifa etti miettirildi mi?

İstifa etti mi
ettirildi mi?

​Sancar'ın Kılıçdaroğlu tarafından istifaya zorlandığı öne sürüldü.
Kontrollü yeni hayat

Kontrollü yeni hayat

​Erdoğan, Türkiye'nin merakla beklediği süreci başlattıklarını duyurdu.
Zaferin medya üssü

Zaferin medya üssü

​Azerbaycan, Ermeni ordusunun yanında diasporaya karşı da mücadele verdi.
Dünya küçüldü <br>Türkiye büyüdü

Dünya küçüldü
Türkiye büyüdü

​Hızlı tedbirler üretim altyapısının süreci az hasarla kapatmasını sağladı.
İlk kez sergileniyor

İlk kez sergileniyor

​Köküne Dönen Dal ait olduğu yerde.
Terör örgütü DEAŞ'a büyük darbe

Terör örgütü DEAŞ'a büyük darbe

Sınır dışı edilen yabancı terörist sayısı 8 bin 292.

Ülkemizin potansiyeline güveniyoruz

Ülkemizin potansiyeline güveniyoruz

​Mart 2019'da faaliyet göstermeye başlayan Emlak Katılım, sektörün en yeni oyuncusu.
Altmış dört İslam <br>şehrini fotoğrafladı

Altmış dört İslam
şehrini fotoğrafladı

Sergi Ramazan Bayramı'na kadar ziyarete açık olacak.
Kripto paradan <br>biz de kaygılıyız

Kripto paradan
biz de kaygılıyız

​Yeni Şafak'ın haberleri üzerine bakanlıktan açıklama.
İl il kısıtlama haritası

İl il kısıtlama haritası

​Sokağa çıkma kısıtlamasının kalktığı iller belli oldu.
Böylesi ancak filmlerde olur

Böylesi ancak filmlerde olur

Sahile vuran Nil kaplumbağası görenleri şoke etti.
Karadeniz'de<br>durum kötü

Karadeniz'de
durum kötü

Bakan Koca haftalık vaka sayılarını açıkladı.
Risk gruplarına göre<br>tedbirler değişecek

Risk gruplarına göre
tedbirler değişecek

​İçişleri Bakanlığı 81 ilin valiliğine genelge gönderdi.
Hitler'i herkes görsün

Hitler'i herkes görsün

​CHP'li Belediye Başkanı, partisinin Meclis üyesini zabıta zoruyla salondan attırdı.

6698 sayılı Kişisel Verilerin Korunması Kanunundaki amaçlar ile sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerezler kullanılmaktadır. Detaylı bilgi için çerez politikamızı inceleyebilirsiniz.